سازمان مردم‌نهاد اخلاق در استان مرکزی تشکیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، سیاوش آقاخانی شامگاه پنج‌شنبه در مراسم اختتامیه همایش کشوری توانمندسازی کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی ویژه نمایندگان جامعه که در اراک برگزار شد، اظهار کرد: در شرایط کنونی تنها راه نجات کشور مردمی‌ کردن و استفاده از ظرفیت مردم در تمامی بخش‌ها است.

وی با اشاره به اینکه مردم در تمامی دوران به ویژه دوران انقلاب و دفاع مقدس نقش بسیار تأثیرگذاری را ایفا کردند، افزود: مردم مهم‌ترین امور و حاکمیتی‌ترین نهاد در جامعه هستند که توانسته‌اند به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنند.

دبیر برگزاری همایش توانمندسازی کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌های زیست محیطی ویژه نمایندگان جامعه تصریح کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم بیشترین توجه و نگاه به سمت مردم بوده و تلاش بر آن است که از ظرفیت مردم و سازمان‌های مردم نهاد به عنوان نمایندگان مردم بیشترین استفاده صورت گیرد.

آقاخانی با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد دارای ظرفیت‌های بسیار عظیمی هستند، ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد به منظور پیشبرد اهداف حاکمیت و مردم دارای ظرفیت بالایی هستند که باید مورد توجه و حمایت بیشتری قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد دارای حقوق بسیار زیادی هستند که از جمله این موارد دست‌یابی به اطلاعات طبقه‌بندی نشده دستگاه‌های دولتی است که دستگاه‌ها باید در این زمینه با این سازمان‌ها همکاری داشته باشند.

دبیر برگزاری همایش توانمندسازی کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌های زیست محیطی ویژه نمایندگان جامعه گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان نمایندگان مردم باید با رعایت اخلاق در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها دخیل باشند و نظرات خود را در جلسات اعلام کنند.

آقاخانی بیان داشت: به منظور اهمیت مقوله اخلاق در جامعه باید یک سازمان مردم‌نهاد اخلاق در استان مرکزی تشکیل شود تا در این حوزه نیز گام برداشته و از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده بهینه شود.

وی  اظهار کرد: متأسفانه در بحث اخلاق و رعایت آن در دورانی به سر می‌بریم که جامعه به سمت و سوی بی‌اخلاقی پیش می‌رود.

دبیر برگزاری همایش توانمندسازی کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌های زیست محیطی ویژه نمایندگان جامعه افزود: این بی‌اخلاقی‌ها سبب حریم شکنی به جای حریم‌داری شده و دامنه این مسأله روز به روز در حال گسترش است.

آقاخانی تصریح کرد: بی‌اخلاقی در حوزه پزشکی با توجه به حساسیت این حوزه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که باید تلاش شود اخلاق در این حوزه بیشتر از قبل تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: بی‌اخلاقی در حوزه پزشکی سبب بی‌اعتمادی به قشری می‌شود که پایه و اساس آن باید بر اعتماد باشد، همچنین در حوزه پزشکی اگر اعتماد آسیب ببیند امنیت فکری شهروندان آسیب خواهد دید.

دبیر برگزاری همایش توانمندسازی کمیته‌های اخلاق در پژوهش‌های زیست محیطی ویژه نمایندگان جامعه گفت: باید تلاش شود کمیته‌های اخلاق در پزشکی در تمام کشور فعال و از ظرفیت نمایندگان مردم نیز در این کمیته‌ها به منظور تضمین در پایداری فعالیت‌های علوم پزشکی استفاده شود.

آقاخانی بیان داشت: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند در کاهش بی‌اخلاقی‌های موجود در جامعه تأثیرگذار باشند و در حل مشکلات و مسائل موجود در جامعه گام بردارند، زیرا تجربه نشان داده استفاده از ظرفیت‌های مردمی و نمایندگان مردم همیشه گره‌گشا بوده است.

انتهای پیام/۲۲۹۹/ج۴۰/

http://fna.ir/CLY9GB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *