آسایشی که به معضل تبدیل شد/ ۶ سال سردرگمی در طرح نوسازی هادی‌آباد

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، محله‌هایی در شهر قزوین هستند که بدون رعایت قوانین و مقررات ساختمانی ساخته شده‌اند، حال این محله‌ها با گذشت سالیان طولانی دچار آسیب شده و نیازمند نوسازی و بهسازی هستند.

هادی‌آباد از جمله این محله‌هاست که وقتی در آن پا می‌گذاری، ساختمان‌های به هم ریخته، یکی در میان را می‌بینی که ما بین آن‌ها خودروهایی پارک شده که گویی پارکینگ است، هیچ‌گونه سیما و زیبایی شهری در این محله به چشم نمی‌خورد.

زهرا احمدی از ساکنین هادی‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین ضمن تشریح وضعیت محله خود می‌گوید: در شرایط سختی به سر می‌بریم، من و فرزندانم در خانه امنیت نداریم زیرا واحد مسکونی کناری تملک شده و همین منجر به سست شدن دوام منزلمان شده، به طوری که ترک‌های بزرگی بر روی دیوار خانه ایجاد شده است.

این خانم میان سال و خانه‌دار قزوینی افزود: از طرف دیگر تخریب برخی منازل موجب شده تا رانندگان خودروهای خود را در آنجا پارک کنند که سرو صدا آن‌ها آرامش و امنیت را گرفته است.

احمدی از مسؤولان شهر خواست که برای حفظ جان مردم محله هادی‌آباد کار اساسی کنند.

* آرامش در خانه ندارم

اصغر کشاورز از دیگر ساکنین این محله است که با نارضایتی و ناراحتی از عملکرد مجموعه مدیریت شهری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: متولیان اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد چندین سال است که این پروژه را اجرا می‌کنند ولی هنوز موفق نشده‌اند آن را به اتمام برسانند.

وی که دارای ۴ فرزند است، ادامه داد: پسرانم در محله امنیت ندارند زیرا برخی افراد که مبتلا به مصرف مواد مخدر هستند، به دلیل ترک‌هایی که در دیوار خانه منزلمان ایجاد شده، لای آن مواد پنهان می‌کنند.

کشاورز بیان کرد: آرامش خاطر ندارم که وقتی فرزندم از خانه بیرون می‌رود با دیدن مواد مخدر در لابه لای دیوار چه عکس‌العملی نشان ‌دهد، مشاهده چنین صحنه‌هایی از نظر روحی، روانی و امنیتی در افکار و ذهن فرزندانم تأثیر مثبت ندارد و مدام در معرض خطر هستند.

وی در ادامه می‌گوید: تمایل دارم خانه‌ام را واگذار کنم ولی شهرداری قزوین تاکنون اقدامی انجام نداده، با توجه به شرایط سختی که می‌گذرانم از مسؤولان تقاضا دارم که اقدامات لازم را در اتمام این پروژه انجام دهند.

* واحدهای مسکونی هادی‌آباد ناپایدارند

با یکی از نوجوانان محله هادی‌آباد، رضا چگینی به گفت‌وگو نشستیم او نیز از وضعیت نامساعد محله خود سخن گفت و از رسیدگی مسؤولان به این طرح ابراز نارضایتی کرد.

وی با بیان اینکه هادی‌آباد از کمترین امکانات رفاهی و تفریحی برخوردار است، گفت: کودکان و نوجوانان این محله مکانی برای گذراندن اوقات فراغت خود مانند پارک ندارند و مجبورند در کوچه‌های تنگ و کوچک به بازی با یکدیگر مشغول باشند.

چگینی از آرزوهایش می‌گوید: دوست دارم که هرچه زودتر پدرم خانه را بفروشد و به محله‌ دیگری که وضعیت مناسب‌تری داشته باشد، برویم.

* شکل و سیمای محله زشت و نازیبا شده است

زهرا شاه‌محمدی یکی دیگر از بانوان هادی‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین می‌گوید: شکل و سیمای محله زشت و نازیبا شده و حتی امنیت خانه به دلیل سست بودن ناپایدار است، وقتی میهمان به منزل‌مان می‌آید خجالت می‌کشیم و همیشه در استرس و دلهره هستیم که مبادا سقف خانه بالای سرمان پایین بیاید.

وی افزود: همچنین به دلیل تخریب برخی واحدهای مسکونی، دوام خانه سست شده و در هنگام نامساعد بودن آب و هوا می‌ترسیم که هر آن، این خانه بر سرمان خراب شود.

* ۶ سال بلاتکلیفی برای پروژه هادی‌آباد

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین با اشاره به طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد اظهار کرد: از دوره سوم شورای اسلامی شهر قزوین، سال ۸۹ طرح فوق در این محله که از ضرورت‌های سیما و منظر شهری‌ بوده، شروع شده است.

علی صادقی‌نیارکی افزود: این طرح با پیشنهاد شهرداری قزوین و مصوب شورای اسلامی این شهر با در نظر گرفتن مبالغی در اعتبارات آغاز شد ولی از سه سال گذشته به دلیل مشکلاتی مانند عدم توافق مالکین و جدی نگرفتن پروژه توسط شهرداری قزوین، روند تملک کند و متوقف شده است.

وی با بیان اینکه بیش از ۶ سال از شروع پروژه می‌گذرد و مردم زحمت‌کش، تلاش‌گر و نجیب هادی‌آباد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، بیان کرد: خانه‌هایی که تملک و تخریب شدند، موجب سست شدن و آسیب‌دیدگی به دیگر خانه‌ها شده به نحوی که افراد خانواده امنیت جانی به ویژه در نامساعد بودن هوا ندارند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین یادآور شد: وقتی به منظر سیمای شهری محله هادی‌آباد می‌نگریم، کاملاً از بین رفته و مردمی که در محله مانده‌اند وضعیت سختی دارند به همین دلیل درخواست و انتظارمان از شهرداری این بود که برای طرح هادی‌آباد چاره‌اندیشی کنند تا به اتمام برسد.

* تملک باقی مانده هادی‌آباد آغاز شود

صادق‌نیارکی با بیان اینکه تملک پروژه هادی‌آباد در چند فاز اجرایی می‌شود، یادآور شد: ۲۸۶ پلاک اعم از واحدهای مسکونی و تجاری در این پروژه بوده، که بیش از ۸۰ درصد تملک شده و کمتر از ۲۰ درصد باقی مانده است.

وی خاطرنشان کرد: شورا آمادگی دارد تا شهرداری قزوین لایحه‌ای بیاورد که تأمین منابع مالی برای اتمام طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد در آن پیش‌بینی شده باشد و اعضای شورا نیز به آن رأی بدهند تا در سریع‌ترین زمان به اتمام برسد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین بیان کرد: شهرداری قزوین همانند بسیاری از پروژه‌هایی که اهتمام ویژه در اتمام آن دارد در این طرح نیز همت کرده تا آن را به پایان برساند و در حال حاضر تملک خانه‌های باقی مانده را آغاز کند.

صادق‌نیارکی خاطرنشان کرد: اخیراً نیز از بخش خصوصی دعوت کرده‌ایم تا در طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده هادی‌آباد ورود و مشارکت کند که این بخش نیز اعلام آمادگی کرده است.

این مسؤول عنوان کرد: از شهردار قزوین درخواست دارم که به صورت جدی در اتمام پروژه هادی‌آباد ورود پیدا کرده و این طرح را حل و فصل کند.

* پروژه هادی‌آباد نیازمند ۶ میلیارد تومان است

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل تعلل شهرداری قزوین در طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد یک بخشی به محدودیت منابع مالی برمی‌گردد که باید از محلی تأمین شود، اظهار کرد: به هر حال کاری که شروع شده، بلاتکلیف ماندن آن به صلاح شهر نیست راهکارهایی مختلفی وجود دارد که ورود بخش خصوصی و تأمین منابع از جمله آن‌ها است.

صادقی‌نیارکی با اشاره به اینکه بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان برای اتمام تملک این پروژه که یک درصد بودجه شهرداری قزوین را اختصاص می‌دهد، نیاز داریم، یادآور شد: این پروژه طرحی نیست که بگوییم نشدنی است فقط کمی اراده و اهتمام ویژه می‌خواهد.

این مسؤول تشریح کرد: مساحت واحدهای مسکونی در محله هادی‌آباد کوچک است و قشرهای ضعیف جامعه در آن سکونت دارند شورا از شهرداری قزوین خواسته با نگاه مثبت این واحدها را تملک کند تا این قشر از جامعه بتواند در منطقه‌ دیگری اقدام به خرید سرپناهی کند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین خاطرنشان کرد: هزینه‌ای که بابت تملک پرداخت می‌شود با نگاه مناسبی کارشناسی شده تا مردم توانایی خرید مسکن جدید را داشته باشند.

* تملک پروژه هادی‌آباد روند مثبتی ندارد

رئیس کمیسیون عمرانی شورای اسلامی شهر قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین با اشاره به طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد مطرح کرد: منازل باقی مانده در این طرح به دلیل تملک برخی پلاک‌های هادی‌آباد، برابر هرگونه حادثه در معرض آسیب هستند و ممکن است خطرات جدی را برای اهل آن خانه به بار آورد.

علی فرخزاد با اشاره به اینکه بروز هرگونه حادثه در هادی‌آباد عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه دارد، یادآور شد: به همین دلیل باید مسؤولان مربوطه در شهرداری قزوین اقدامات جدی در این راستا انجام دهند تا از بروز هرگونه مشکل در این منطقه جلوگیری به عمل آید.

وی با بیان اینکه از ابتدای شروع پروژه هادی‌آباد روند تملکات مطلوب بوده است، ادامه داد: این پروژه در دو سال گذشته هیچ‌گونه روند مثبتی نداشته و متوقف شده است.

* بلاتکلیفی مردم هادی‌آباد برطرف شود

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین بیان کرد: مردم هادی‌آباد از قشرهای ضعیف جامعه بوده و در صحنه‌های مختلف انقلاب حضور چشمگیری داشتند که خدمات‌رسانی به آنان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

حسین غیاثوند با بیان اینکه ارائه خدمات شهری به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته از اولویت‌های کاری شهرداری قزوین است، عنوان کرد: این مهم باید با جدیت بیشتری از سوی مسؤولان این نهاد صورت گیرد تا بلاتکلیفی مردم هادی‌آباد برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه تا سال ۹۳ برای تملک هادی‌آباد اعتبار هزینه شده است، مطرح کرد: در سال‌های ۹۴ و ۹۵ با توجه به مصوب شدن اعتباراتی، تاکنون هیچ مبلغی در خصوص ادامه تملک این طرح صورت نگرفته است.

* مردم هادی‌آباد امنیت ندارند

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به اینکه مردم هادی‌آباد با مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند، خاطرنشان کرد: این مشکلات منجر شده که آن‌ها آرامش، آسایش و امنیت در خانه‌های خود نداشته باشند، موضوع فوق، رسیدگی به طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد را دو چندان می‌کند.

غیاثوند با بیان اینکه مردم هادی‌آباد به دلیل خطرات احتمالی خواستار اتمام تملک پروژه یاد شده هستند، یادآور شد: آن‌ها از مسؤولان شهرداری قزوین درخواست دارند تا این پروژه را به اتمام رسانده و از بروز حوادث نجات دهند.

این مسؤول تأکید کرد: باید تاریخی مشخص شود تا اتمام پروژه به پایان برسد، در غیر این صورت شورا اقدامات لازم را برای نجات مردم هادی‌آباد انجام می‌دهد.

* توقف چند پروژه و اتمام تملک هادی‌آباد

 عضو شورای اسلامی شهر قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین با بیان اینکه مردم با مشکلات بی‌شماری به دلیل عدم اهمیت دادن مسؤولان به پروژه هادی‌آباد مواجه هستند، خاطرنشان کرد: این موضوع قابل تحمل نیست که با دانستن اینکه شهروندان این محله در امنیت جانی نیستند، صبر کنیم و به دیگر پروژه‌ها بپردازیم.

محمدرضا صدیقی اظهار کرد: قبل از اینکه حادثه‌ای برای مردم هادی‌آباد رخ دهد باید مسؤولان تدابیر لازم را اندیشیده و اقدامات اساسی برای اتمام پروژه انجام دهند.

وی بیان کرد: اگر شهرداری قزوین به دلیل کمبود بودجه نمی‌تواند برای اتمام طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد پول تزریق کند باید چندین پروژه که از اهمیت کمتری دارد را تعطیل کرده و به جای آن طرح فوق را به اتمام برساند.

* مردم هادی‌آباد با مشکلات سختی دسته و پنجه نرم می‌کنند

بنابر این گزارش، موضوع اتمام طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد را از مسؤولان شهرداری قزوین پیگیر شدیم ولی موفق به دریافت پاسخ روشنی نشدیم، در این خصوص آماده شنیدن مطالب این مسؤولان در پایان رساندن این طرح و رفع مشکلات مردم هستیم.

اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام در دستور کار شهرداری قزوین بوده که طرح نوسازی بافت فرسوده هادی‌آباد از جمله آن‌ها است، مسؤولان مربوطه در این راستا باید اقدامات لازم را انجام دهند.

از آنجایی که مردم هادی‌آباد با شروع این طرح با مشکلات سختی دسته و پنجه نرم می‌کنند، رسیدگی به حل مشکلات آن‌ها باید در اولویت مجموعه مدیریت شهری باشد تا این مشکلات در کوتاه‌ترین زمان برطرف شود.

*****************

گزارش از: زهرا محبی

*****************

انتهای پیام/۷۷۰۰۹/چ

http://fna.ir/JDSNZQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *