آغازی بر پایان تکنوکرات‌های یقه‌سفید

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، زمانی که بازار فضای مجازی در کشور گرم شد بسیاری افراد از مسائل منفی آن اظهار نگرانی کردند و جای نگرانی هم داشت اما در بحث حقوق‌های نجومی، فضای مجازی حداقل این خاصیت را داشت که برخی مسؤولان بی‌توجه، میزان نارضایتی مردم از اشرافی‌گری و حقوق‌های نجومی را به چشم خود دیدند.

این موضوع همواره برای خود من در مقام یک خبرنگار و عضوی کوچک از ملت بزرگ ایران جای سؤال داشت که وقتی در کشورهای فاقد دین و حکومت‌های سکولار این‌گونه با قاطعیت در مورد مفسدان و مختلسان برخورد می‌شود چگونه می‌توان برخی تسامح‌ها را در ذیل یک نظام انقلابی توجیه کرد که اکنون با اتمام حجت مقام معظم رهبری و پیگیری دلسوزان، طرحی در دست اجراست که در صورت اجرای درست راه ورود مسؤولان یقه‌سفید و تکنوکرات را برای همیشه خواهد بست.

نظام این کشور البته نظامی عادی و دولت‌رفاهی در حمایت و اتحاد با قدرت‌های جهانی نیست که تنها هم و غم آن توسعه خدمات و بهره‌مندی همگانی از نعمات دنیوی و مصرف بیشتر برای تولید بیشتر باشد، بلکه این ملت پس از هزاران سال کوچکی و وابستگی و دستاویز قرار دادن بزرگی‌های افسانه‌ای و اسطوره‌ای پیشا‌تاریخ، تصمیم گرفته راه بزرگی را طی کند و روی پای خود بایستد و بدون سر خم کردن در برابر شرق و غرب مسیر طی شده چندین دهه قبل بسیاری کشورهای دیگر را بپیماید با این فرق که ما از بسیاری از آنها در پیمودن این مسیر تنهاتر و البته مستحضر به بهره‌مندی از نیروهایی غیرمالوف نیز هستیم که تاکنون در موارد مختلف معادلات را بر هم زده است.

این ملت عزم، جزم کرده تا سروری و آزادی واقعی را برای نسل‌های بعد خود به ارمغان بیاورد و این راه بدون تعارف، راهی ساده نیست و انواع و اقسام دشمنان قدرتمند بیکار نخواهند نشست تا ما سری در سرها درآوریم و جایی در بین بازیگران جهانی پیدا کنیم، تاوان این موضوع در ابعاد نظامی، امنیتی، علمی، اقتصادی و… هر روز توسط این ملت پرداخت شده و می‌شود.

در این شرایط سخت که ملتی در گذر از پیچی تند است، مسؤولی می‌تواند به ملت بگوید «صبور باشید و سختی‌ها را تحمل کنید تا فرزندانتان در کشوری ابرقدرت به دنیا بیایند»، که خود در این صبر و چشم‌پوشی همراه و حتی پیشرو ملت باشد.

در ذیل یک نظام دینی که در حال جنگ با قدرت‌های زیاده‌خواه است و تقریباً هر چند روز یک بار جوانی نازنین از بهترین فرزندان امت برای تحقق این استقلال و آزادگی ملی و دینی جان شیرین خود را تقدیم می‌کند و خانواده خود را تنها می‌گذارد، حال چگونه مسؤولانی وجود دارند که در ظاهر با ملت می‌نشینند و در باطن با بیگانگان بر‌می‌خیزند و همه چیزشان به دشمن شبیه است؟

در کشوری که به سبب همان مقاومت و ایستادگی در مسیر استقلال و باج ندادن، برخی کارگران تا شش ماه و یک سال حقوق ندارند و بسیاری دیگر حتی از یک شغل محروم هستند اما باز با جان و دل پای این نظام و انقلاب ایستاده و در همه صحنه‌ها حضور دارند، چگونه برخی مسؤولان از چندین محل بدون حضور فیزیکی حقوق می‌گیرند و همواره از رانت‌های اطلاعاتی برای خرید و فروش مطابق با نیاز روز جامعه، یا دستیابی به املاک در شرف گرانی و تغییر کاربری و امتیازهای بنیان گذاردن شرکت‌ها و کارخانه‌ها و پاداش‌های آنچنانی و غیره و غیره بهره‌مند می‌شوند و فرزندانشان در بهترین دانشگاه‌های غرب درس می‌خوانند و به روز‌ترین مارک‌های برندهای جهانی را می‌پوشند و از این کنسرت به آن سفر تفریحی لوکس در گذر هستند؟

اندکی با خود صادق باشیم و از خود بپرسیم که چگونه کاری که فکل‌کراواتی‌ها، روشنفکران، چپ‌گراها، سلطنت‌پرستان و بسیاری دیگر از ارباب سیاست‌های غیربومی نتوانستند و نمی‌توانند کرد به مدد اتکای این نظام به پابرهنگان و سر نترس فرزندان مستضعف خمینی کبیر و خلف صالحش رقم خورد که اگر این سربازان خالص مکتب اباعبدالله (ره) نبودند باز ۲۸ مردادی و ترکمانچای و رویترز و وثوق‌الدوله و دارسی و فروغی و سالیوان و شاپور ریپورتری و ابراهیم خان‌های کلانتری بودند که دروازه‌های شهر را باز کنند و تمام حیثیت یک ملت را به ثمن بخس بفروشند و بخرند و سرنوشتی مشابه مصر و بسیاری از انقلاب‌ها و جنبش‌ها و نهضت‌های دیگر را برایمان برای من و تو رقم بزنند، لابد اگر آن طور شده بود بنده هم اکنون برای شما خواننده عزیز این متن، از عدم توان کشور در ساخت لولهنگ و لزوم بهره‌مندی از توان قدرت‌های غربی برای ترقی سخن‌سرایی می‌کردم.

خدا نیاورد آن روز را که این فرصت بی‌نظیر تاریخی که پس از قرن‌ها بردگی و بندگی برای ایران عزیزمان مهیا شده به سبب این اشرافی‌گری‌ها از دست برود و دلسوزان این کشور جوابی برای مردم پا به کار و همواره در میدان محجوب و مظلوم نداشته باشند که ضریب نفوذ ژئوپلیتیک ما حتی در همین شرایط هم هنوز به نیمی از ضریب نفوذ شوروی در دوران اقتدار نرسیده و می‌دانیم که یلتسین‌ها و گورباچف‌ها در ظاهر و تازه به دوران رسیده‌های سرمایه‌پرست در باطن چه بر سر آن آوردند.

شما را به خدا اگر چنین مشی و اهدافی دارید لااقل آزاده باشید و مصادر این نظام را تصرف نکنید و به حیثیت انقلاب و حداقل به هم‌وطنان باورمند خود لطمه نزنید، در بخش‌های خصوصی و عرصه‌های دیگر فضا برای سفید ماندن یقه‌هایتان هست با آبروی این نظام بازی نکنید.

این قانون الهی است که «و اذ اردنا ان نهلک قریه امرنا مترفینها ففسقوا فیها فحق علیها القول فدمرناها تدمیرا» یعنی آن هنگام که بخواهیم دیاری را هلاک سازیم به متنفذانش فرصت مترف شدن و خوشگذرانی می‌دهیم و سپس نابودش می‌کنیم چنان نابودکردنی که ناگفتنی است و همچنین در حدیث آمده که آنکه معیشت و سایر ظواهر زندگی‌اش شبیه دشمن باشد از آنها می‌شود.

خدا را شکر که هنوز در این کشور دغدغه‌مندانی هستند که حاضر نیستند خون آن بچه‌های گل را زیر پا بگذارند و خدا را شکر که رهبری مقتدر داریم که پای کار ایستاده و اکنون زمان آن است که زمزمه‌های تفرقه را با قاطعیت در عمل به عدالت، در هم بشکنیم.

در قانون اساسی دو اصل وجود دارد که حکایت از رسیدگی و بازپس‌گیری اموال مسؤولان ارشد نظام می‌کند که یکی اصل ۴۹ قانون اساسی است که بر بازگرداندن اموال نامشروع به بیت‌المال تأکید دارد و دیگری اصل ۱۴۲ که رسیدگی به اموال مسؤولان ارشد قبل و بعد مسؤولیت را مورد اشاره قرار داده اما این دو اصل تاکنون بر زمین مانده است.

اکنون مدتی است که نمایندگان مجلس تصمیم گرفته‌اند راه طمع افراد ناباب را سد کرده و با تأکید بر شفافیت اموال، مترفان را در نیمه راه از ورود به مصادر دولتی و حاکمیتی پشیمان سازند.

قانون اعاده اموال نامشروع به نوعی از قبل نیز وجود داشته و مسؤولان نظام موظف بودند لیست اموال خود را در اختیار قوه قضاییه قرار دهند اما ساز و کاری دقیق برای اجرایی شدن آن وجود نداشته است.

طرح دوفوریتی «اعاده اموال نامشروع مسؤولان» در حالی این روزها در کانون توجهات اقشار مختلف جامعه و رسانه‌ها قرار گرفته که بدون شک یکی از مطالبات اصلی مردم از مسؤولان نظام در تمام رده‌ها و پست‌هاست.

در صورت تصویب، هیأتی متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسؤولان در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار می‌دهند و پس از بررسی‌ها در صورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آنها را به بیت‌المال باز خواهند گرداند.

در این راستا رؤسای جمهور پس از انقلاب، نخست وزیران، وزرا، استانداران و شهرداران در فاز اول بررسی‌‌ها قرار خواهند گرفت و شاید با اجرای این طرح در مناظرات بعدی انتخاباتی شاهد مچ‌گیری‌هایی در زمینه اشرافی‌گری نباشیم و همچنین این طرح راه را بر برخی پول‌های مشکوک و یارگیری‌های سیاسی ناصحیح خواهد بست.

تغییر فرهنگ مدیریتی کشور از اصلی‌ترین دستاوردهای اجرای این طرح است که بار دیگر سنت انقلابیون متقدم زنده شده، شاهد سخنانی در لزوم بهره‌مندی مسؤولان و طبیعی بودن پاره‌ای تشریفات و دلگیری از حسابرسی و از دست دادن به اصطلاح «سرمایه‌های مدیریتی» نخواهیم بود؛ جز آن تشریفاتی که در ردیف اموال دولتی و بنا بر مقتضیات زمانه بدون مالکیت شخصی صورت اجرایی یابد یا اموالی که در ذیل فعالیت‌های شخصی کسب‌شده باشد.

در مجموع باید گفت در حالی طرح دوفوریتی «اعاده اموال نامشروع مسؤولان» روی میز نمایندگان مجلس قرار گرفته که تا لحظه درج این مطلب، آقایان آزادیخواه، رنجبرزاده، خجسته و حاجی‌بابایی از نمایندگان همدان به امضاکنندگان آن پیوسته و پس از تأیید توسط وکلای مردم، این طرح تبدیل به قانون خواهد شد و در پی آن بررسی اموال مسؤولان آغاز می‌شود.

نکته امیدوارکننده این است که قانونی که در سال ۹۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد به نوعی برای آینده بود و اگر فردی در کشور متصدی یک مسؤولیت می‌شد باید فهرست اموال و دارایی‌های خود را اعلام می‌کرد، اما طرحی که که اخیراً تدوین شده عطف به ماسبق می‌شود و اموال مسؤولان از اول انقلاب تاکنون مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به اصطلاح «سیه روی شود هرکه در او غش باشد» و حتی اگر شاخص‌های این بررسی نیز در ابتدای کار حداکثری نباشد باز اجرای حداقلی هم مغتنم است و راهگشا.

این طرح می‌تواند جلوی بسیاری از اختلاس‌ها و تخلفات آتی را نیز بگیرد و سره از ناسره را جدا سازد که اگر ملتی در طی مسیری مقدس در حال پرداخت تاوان‌ها و هزینه‌های متعدد است مسؤولانی پیشرو در کار اتحاد باشند که خود از جنس مردم و همراه و همانند آنان در گفتار و رفتار تلقی شوند و در عمل التزام خود به آرمان‌های نظام را اثبات کنند که از قدیم گفته‌اند گاهی مال از جان نیز عزیزتر است و از همین منظر اجرای طرح اعاده اموال نامشروع پاره‌ای شایعات و شبهات را نیز از سطح جامعه زدوده، فضای بیان اتهامات بی‌اساس و ایجاد نارضایتی در بین مردم از طریق بیگانگان را بسیار کمرنگ می‌سازد.

در پایان این مقال جا دارد به سخنان آیت‌الله سید مصطفی موسوی‌اصفهانی امام جمعه موقت همدان در همین زمینه اشاره کنیم که با لحنی کم سابقه ضمن اشاره به کهولت سن و لزوم بیان حقیقت در این سن، بر ضرورت اجرای بی‌کم و کاست طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان تأکید کرده و می‌گوید: هدف اصلی حکومت اسلامی اقامه قسط است و این که حق را به حق‌دار برساند که «ذات نایافته از هستی‌بخش کی تواند که شود هستی‌بخش» و از این منظر مسؤولان یک نظام الهی زمانی می‌توانند اجرا‌کننده عدالت باشند که خود از سابقون عدالت باشند و حتی در مورد حقوق طبیعی خود هم مراعات دقیق کنند.

==========

عطا شعبانی‌راد

==========

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *