اثر حفظ وحدت در جامعه از بمب اتم هم قوی‌تر است/ اختلاف طبقاتی، بیچاره شدن مسلمانان را به دنبال دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان و به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان اصفهان، آیت‌الله حسین مظاهری در جلسه تفسیر قرآن اظهار کرد: پیامبران و اوصیا از جانب خداوند آمده‌اند تا انسان‌های متدین را بر حفظ وحدت سوق دهند.

وی در ادامه تفسیر سوره بقره، آیه ۲۱۰ را تلاوت کرد و افزود: آیات قبلی حفظ وحدت مسلمانان را برای جلوگیری از نفوذ دشمنان لازم می‌دانست و همچنین بیان می‌داشت با از دست رفتن وحدت، شخصیت مسلمانان و دین اسلام به مخاطره می‌افتد، آیه‌ای که امروز تلاوت کردیم نیز در رابطه با وحدت است ولی با الفاظی متفاوت.

رییس حوزه علمیه اصفهان اذعان کرد: الفاظ متفاوت قرآنی و بیان یک معنای مشترک نشانه اعجاز قرآنی است؛ آیه ۲۱۰ تأکید آیات قبلی است و به گونه‌ای اعتراض آمیز بر حفظ وحدت مسلمانان تأکید دارد.

وی خاطرنشان کرد: حفظ وحدت به واسطه توجه و سازندگی با یکدیگر است و اگر چنین نباشد اختلاف طبقاتی سبب بیچاره شدن مسلمانان می‌شود؛ اختلاف طبقاتی مسلمانان را به هلاکت می‌کشاند.

مظاهری ابراز کرد: این آیه از لحاظ تأکید معنوی کم نظیر است، قرآن در آیات متعدد ولی به شکل‌های مختلف به واسطه بازداشتن از گناهان اجتماعی مثل غیبت کردن، تهمت زدن و شایعه پراکنی بر حفظ وحدت تأکید داشته است.

وی تصریح کرد: پیامبران و اوصیا از جانب خداوند آمده‌اند تا انسان‌های متدین را بر حفظ وحدت سوق دهند، البته در حال حاضر این مأموریت بر عهده روحانیت است؛ آیه‌ای که تلاوت کردیم بیان می‌دارد امکان تجسم یافتن خداوند و ملائکه وجود ندارد پس به سخنان رهبران دینی توجه داشته باشید.

این استاد اخلاق تبیین کرد: وای اگر در بین مسلمانان اختلاف ایجاد شود، چه در تعداد جزئی و چه در تعداد کثیر، اختلاف در خانه بین زن و شوهر و حتی بین والدین و فرزندان خطرناک است چه برسد در جامعه.

وی در پایان با اشاره به اینکه پیامبران و اوصیای ایشان بر حفظ وحدت تأکید بسیار زیادی داشته‌اند، عنوان کرد: پیامبر اسلام(ص) و ائمه(ع) نیز در روایات متعددی بر حفظ وحدت بین مسلمانان تأکید داشته‌اند و تاریخ بیان می‌دارد حفظ وحدت لازم است؛ حفظ وحدت برای نظام جمهوری اسلامی از هر چیزی لازم‌تر و اثرش از هر بمب اتمی قوی‌تر است.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *