احتمال سرریز سد اکباتان تا ۱۰ روز آینده

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، اقلیم استان همدان خشک و کوهستانی است و به دلیل افزونی بارش‌ها در ۳۰ سال گذشته موضوع آب در هیچ نقطه این دیار چالشی را ایجاد نکرده بود ولی امروز موضوع آب بزرگترین بحران پیش‌روی این استان تلقی می‌شود که البته بحران آب در سطح کشور چالش اساسی به شمار می‎آید.

چالش محدودیت منابع آبی به دلیل استفاده بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی و کشت‌ محصولات پر‌آب‌بر و آبیاری مزارع به صورت غرقابی به وجود آمده و علاوه بر آن کاهش بارندگی‎ و تغییر اقلیم نیز بر گسترش روند خشکسالی‌ها دامن زده است.

کاهش بارندگی‌ها‌ سبب خشک شدن تالاب‌های طبیعی استان شده است چراکه این تالاب‌ها از ریزش‌های جوی تغذیه می‌شود و متأسفانه با وجود کاهش بارش‌ها میزان برداشت‌های مازاد همچنان ادامه دارد و ماندگاری آب این تالاب‌های فصلی، عمر کوتاهی دارد.

بحران آب به مسئله‌ای روزمره در بین ایرانیان تبدیل شده چراکه اغلب مردم ایران از جمله استان همدان با این چالش درگیر است و خوشبختانه اقشار مختلف مردم نیز به این موضوع حساس شده‌اند.

از سوی دیگر استفاده بیش از حد از ذخیره آبی استراتژیک و کاهش سطح مخازن آب زیرزمینی و نشست زمین سبب شده تا بارش‌ها امکان نفوذ در زمین را نداشته و در نهایت هدر رود.

در حال حاضر وجود بحران آب برای بیشتر مردم ایران واضح و مبرهن بوده و این موضوع نشان از حرکت رو به‌ جلو برای مدیریت این بحران است.

پس از زمستانی گرم و کم بارش، تمامی امیدها به بارش‌های بهاری خوش بود که البته نوروزی گرم‌تر تا حدود بسیاری امیدها را ناامید کرده بود ولی از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت داستان به یکباره تغییر کرد و بارش‌های اردیبهشت روزهایی رویایی برای همدان رقم زد.

به قدری حجم بارش‌های اردیبهشت ماه همدان بالاتر بود که در بررسی اولیه مشخص شد این میزان بارش در تاریخ شهر همدان بی‌نظیر بوده و حتی میزان بارش‌های همدان در اردیبهشت ماه بیشتر از شهر رشت بوده است.

اما این بارش‌ها نباید سبب شود تا مردم و شهروندان از صرفه‌جویی در مصرف آب غافل شوند چراکه ممکن است سال آبی آینده روند بارش‌ها مناسب نباشد.

بارش‌های مطلوب در هفته‌های گذشته سبب سرریز شدن سدهای کلان ملایر و سرابی تویسرکان شد و در حال حاضر همه منتظر هستند تا سد اکباتان نیز سرریز کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان از احتمال سرریز شدن سد اکباتان همدان تا ۱۰ روز آینده خبر داد و گفت: اگر ورودی سد اکباتان ۶ هزار لیتر در ثانیه باشد، سد اکباتان تا ۱۰ روز آینده سرریز می‌کند.

منصور ستوده با اشاره به اینکه سد اکباتان در حال حاضر بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد، عنوان کرد: بیش از ۸۷ درصد حجم مخزن سد اکباتان پر شده است که در صورت بارش می‌تواند امیدوار بود این میزان ۱۰۰ درصد شود.

وی حجم آب در دسترس استان همدان پس از تبخیر را ۲ میلیارد و ۶۸۰ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سهم آب‌های زیرزمینی از این منابع تجدیدپذیر ۱٫۹۴۸ میلیارد مترمکعب و سهم آب‌های سطحی ۷۴۰ میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اشاره به اینکه همدان از ذخایر آبی مناسبی برخوردار است ولی باید صرفه‌جویی و رعایت الگوی مصرف در اولویت قرار گیرد، عنوان کرد: تلاش بر این است تا برای پاییز امسال ذخیره مناسبی را در سدهای استان همدان نگه‌داشت تا دچار مشکل نشویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استان همدان دارای ۱۳ دشت است، عنوان کرد: از این تعداد هفت دشت مستقل و ۶ دشت مشترک با سایر استان‌هاست.

ستوده اظهار کرد: تمام دشت‌های استان همدان ممنوعه هستند که محدودیت‌هایی در برداشت آب از منابع زیرزمینی آنها اعمال می‌شود ولی سه دشت اسدآباد، رزن ـ قهاوند و کبودراهنگ به دلیل برداشت بیش از حد ممنوعه بحرانی هستند.

وی بیان کرد: وضعیت منابع زیرزمینی در این دشت‌ها به دلیل اقدامات طرح احیا و تعادل‌بخشی بهبود پیدا کرده و ثبات نسبی پیدا کرده است که ادامه این روند نیازمند همراهی و هماهنگی از سوی مردم و کشاورزان منطقه است.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *