اردبیل مستعدترین منطقه برای توسعه مناطق آزاد است

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، یعقوب عزیززاده پیش از ظهر امروز در نشست توسعه مناطق آزاد که با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: اهالی استان اردبیل از نظر سرانه درآمدی نصف میانگین درآمدی کشور را ندارند به طوری که نسبت به سایر استان‌ها درآمد مردم این استان بسیار پایین و ضعیف است.

وی با بیان اینکه حتی شهرداری‌ اردبیل در بخش درآمدی خود به نسبت استان‌های همجوار و همتراز همچون زنجان، ارومیه، اراک‌، بندرعباس و… از سطح درآمدی پایین‌تری برخوردار است، تصریح کرد: به تبع این خدمات ارائه شده توسط شهرداری سایر شهرها سه برابر اردبیل است.

کارشناس حوزه اقتصادی و مدیرعامل کشتارگاه صنعتی گوشت استان اردبیل، فعالیت مناطق آزاد موجود در کشور را در شرایط کنونی که اغلب محصور و محدود در منابع آبی بوده و امکان دسترسی زمینی به تبادل تجاری را ندارند، گفت: جز منطقه‌ آزاد ماکو و ارس که راه دسترسی زمینی دارند در سایر مناطق آزاد کشور این شرایط مهیا نیست.

عزیززاده با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب رغبت و انگیزه برای سرمایه‌گذاری در استان‌های محروم و کمتر توسعه یافته به حداقل رسیده و ضرورت دارد با مزیت‌ها و مشوق‌هایی در مناطق محروم زمینه جذب این سرمایه‌گذاری‌ها فراهم آید، افزود: در حال حاضر شمال استان اردبیل مستعدترین منطقه برای راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری است به طوری که توسعه پایاب سد خداآفرین و تولید محصولات متنوع ایجاب می‌کند تا ما منطقه آزاد تجاری برای توسعه و تقویت صادرات محصولاتمان به کشورهای همسایه و آسیای میانه تا روسیه را شاهد باشیم.

وی بیان کرد: منطقه آزاد تجاری اردبیل می‌تواند در نقش بارانداز و صادرات مستقیم با شرایط سهل و آسان را برای فعالان اقتصادی فراهم آورد و جلوی مهاجرت‌ها و خروج نیروی کار مستعد را از منطقه که اغلب به سایر استان‌ها سراریز می‌شود، بگیرد.

مدیرعامل کشتارگاه صنعتی گوشت استان اردبیل در پایان با انتقاد از برخورد سیاسی صدا و سیما با منطقه آزاد و تبلیغات منفی علیه این مناطق، تبیین کرد: اگر منتقدان از واردات بی‌رویه به مناطق آزاد سخن به میان می‌آورند به جای انکار اصل قضیه باید به اصلاح قانون توجه کنند تا روند موجود بهبود پیدا کند.

انتهای پیام/۶۲۰۰۱/ذ۳۰

http://fna.ir/XA8FFM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *