از معلمی برای فرزندان ایران تا پدری برای رنگرزی سنتی

به گزارش سردبیری خبرگزاری فارس از استانها، گاهی در بحبوبه‌ی مشکلات اقتصادی، «بابا نان داد» تبدیل به شعار شد تا کنایه بزنیم و مردان سیاست را متوجه مشکلات معیشتی مردم میهن مان کنیم. شاید هنوز باشند کسانی که ندانند کتاب فارسی اول دبستان با آن همه مطالب غنی و آموزنده‌اش را چه کسی قلم زد.

زنگ اول فارسی
برپا !… بر جا

معلم لوح آموزشی را به تخته سیاه می‌زد

تصویر گربه‌های بازیگوش و زنی که در تشت لباس می‌شست را می‌دیدیم دلمان تنگ مادرمان می‌شد. درس اول بابا آب داد، بابا نان داد، گرسنه می‌شدیم و دلمان برای نان داغ روی دست بابا هوری پایین می‌ریخت، معلم تکرار می‌کرد:« بابا نان داد» یاد نان داغ صبحانه می‌افتادیم که حتی با اصرار مادر هم نخوردیم و گرسنه‌امان می‌شد.

 اکرم و امین چقدر سیب و انار و بادام داشتند و مادرشان چه آبگوشت‌ها و آش‌های لذیذی پخت و در کاسه ریخت و سر سفره گذاشت و کوکب خانم چقدر مهمان نواز و کدبانو بود!
چه دوستی‌های بی‌ریایی در کتاب کلاس اول یاد گرفتیم همان موقع که طاهره مریض شد و مدرسه نرفت و دانش‌آموزان با آموزگارشان به دیدارش رفتند و به ما درس مهربانی دادند.

آموختیم کشور ما دریا و کوهستانها و دشتهای فراوانی دارد. و مردم میهن ما در هر کجا که زندگی کنند ایرانی هستند!

همان کلاس اول، ما را به مزرعه گندم برد، به نانوایی، و یادمان داد که از یک نوروز تا نوروز بعد، یک سال است. یکسال که تمام این مهربانی‌ها می‌تواند در دلش باشد.

و چه حس غرور قشنگی را در اوج کودکی با خواندن «خوب و عزیزی، ایران زیبا!   پاینده باشی ای خانه ما» تجربه کردیم.

«سیدعباس سیاحی» را بیشتر به خاطر کتاب فارسی اول دبستان می‌شناسند، در حالی که وی در رنگرزی فرش بسیار خبره و چیره‌دست بود، استاد بزرگ رنگرز سنتی و چیره‌دست فرش ایران بعد از تحمل پنج سال بیماری، دهم اسفند ۹۶ درگذشت.

استان فارس میزبانی معلم فرزندان ایران را بنا بر وصیت استاد سیاحی عهده دار است و وی در کنار محمد بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش و پرورش عشایری در کشن شیراز آرام گرفت.

این استان چیره‌دست آنقدر ارام و غریبانه در آرامستان کشن شیراز دفن شد که بسیاری از شاگردانش در سراسر میهن از خبر تدفین و تشییع معلم کلاس اولشان بی‌خبر ماندند.

انتهای پیام/و

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *