از ورشکستگی صنعت هتلداری در کردستان تا اسکان مسافران در مدارس

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، رسم مهمان‌نوازی کردستانی‌ها همیشه آوازه خاص و عام بوده است، از روزهای بارانی مریوان در چند سال گذشته که مسافران اسکان یافته در پارک‌ها را غافلگیر کرد و مهربانی مردم این شهرستان با دعوت از مسافران شهرشان به منازل گرفته تا تشکیل ستادهای اسکان در ایام نوروز و ایام تابستان توسط متولیان امر زمینه مهمان‌نوازی را در کردستان همانند سایر نقاط کشور فراهم کرده است.

رد پای مهمان‌نوازی در شهرها و روستاهای کردستان غوغا می‌کند، روستاهایی که با راه‌اندازی خانه‌های بوم‌گردی گردشگر می‌پذیرند و اسکان می‌دهند و شهرهایی که علاوه بر فعالیت هتل‌ها و مسافرخانه‌ها با تجهیز مدارس زمینه حضور گردشگران و مهمانان را دوچندان می‌کنند.

با پایان یافتن کلاس و امتحانات مدارس آموزش و پرورش کردستان به عنوان یکی از نهادهای متولی در اسکان مهمانان فعالیت خود را آغاز می‌کند و با تجهیز مدارس زمینه پذیرش و اسکان مسافران را فراهم می‌کند.

*۹۹۰ کلاس درس آماده پذیرش مهمانان تابستانی

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان با اشاره به اینکه امسال ۹۹۰ کلاس درس برای اسکان مهمانان تابستانی تجهیز و آماده شده‌اند، افزود: در تعطیلات نوروز امسال نیز زمینه تجهیز یک‌هزار و ۲۹۸ کلاس درس برای اسکان فرهنگیان و مهمانان نوروزی فراهم شد.

رشید قربانی عنوان کرد: در تابستان امسال ۱۹۰ کلاس به صورت ویژه، ۶۵۰ اتاق از نوع «الف» و ۱۵۰ اتاق نیز از نوع «ب» برای اسکان فرهنگیان و مهمانان فراهم شده است.

قربانی با اشاره به اینکه مدت زمان اسکان تابستانی از ۲۴ خرداد تا ۱۵ شهریور سال جاری خواهد بود، گفت: میهمانان فرهنگی می‌توانند از روز ۲۴ خرداد ماه از طریق سامانه http://eskan.medu.ir نسبت به رزرو اینترنتی برای اسکان اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه امسال تعداد ۱۶ مرکز پذیرش به منظور پذیرش و خدمت رسانی به مهمانان فرهنگی در ایام تابستان در سطح استان پیش‌بینی شده است، افزود: در این راستا در مراکز اسکان سطح ویژه امکاناتی مانند فرش، تلویزیون، تخت، یخچال و وسایل سرمایشی و گرمایشی، پتو و بالش با حمام و آشپزخانه مشترک در نظر گرفته شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان با اشاره به اینکه این مراکز از ساعت ۸ صبح الی ۲۴ دایر و پاسخگوی فرهنگیان و مسافران تابستانی هستند، اظهار کرد: تعداد ۴۰۰ نفر از عوامل اجرایی نیز در سطح استان آماده ارائه خدمات به مهمانان تابستانی هستند.

گرچه پذیرش و اسکان در مراکز آموزشی و اقامتی ادارات متولی به ویژه آموزش و پرورش همه ساله با برنامه‌ریزی و دقت مسؤولان همراه است اما نباید نادیده گرفت که مسافرخانه‌ها و هتل‌های کردستان نیز برای رونق در کسب و کار نیازمند توجه هستند و با کاهش مسافران و مهمانان در این مراکز صنعت هتلداری رو به ورشکستگی خواهد رفت.

* تعداد مسافران و گردشگران در رونق گرفتن هتل و مهمانسراها اثرگذار است

رئیس اتحادیه هتلداران شهرستان سنندج در خصوص پذیرش مسافر در هتل‌ها بیان کرد: هرچند در استان‌های مختلف کشور پذیرش مهمان در مدارس، مهمانسرای ادارات و حتی منازل اجاره‌ای انجام می‌شود اما آنچه که برای رونق گرفتن هتل و مهمانسراها ضروری به نظر می‌رسد تعداد مسافران است.

سید عطاءلله احمدی عنوان کرد: در استانی مانند کردستان که تعداد مسافران نسبت به استانی همچون همدان کم است باید ابتدا هتل و مهمانسراها مورد توجه باشند سپس ادارات و مدارس به اسکان مهمانان و گردشگران بپردازند.

چند سالی است که هتلداران استان کردستان نسبت به اسکان مسافر در مهمانسرای ادارات و مدارس معترضند اما صدای اعتراض آنها به جایی نرسیده است.

* اجاره مدارس به مسافران ضربه سنگینی بر پیکره هتلداری است

رئیس جامعه هتلداران استان کردستان در این خصوص می‌گوید: ورود آموزش و پرورش برای کاسبی و درآمدزایی معضلی در کشور محسوب می‌شود و آموزش و پرورش باید به رسالت اصلی خود که تربیت و آموزش دانش‌آموزان است بپردازد.

عبدالحمید حمیدی اجاره مدارس را ضربه سنگینی به پیکره هتلداری استان کردستان دانست و افزود: در استان بارها با مسؤولان استانی و شخص استاندار مشکلات جامعه هتلداران ذکر شده اما مسؤولان استانی به تنهایی نمی‌توانند در حل این مشکل کمک کنند و نیاز است نمایندگان مجلس در سطح ملی پیگیر این مهم باشد.

وی  تشریح کرد: براساس رأی دیوان عدالت اداری ادارات نیز نمی‌توانند در مهمانسراهای خود مهمان پذیرش کنند، در حالی که همه ادارات استان برای خود مهمانسرا دارند و این مهم منجر به خالی شدن اتاق هتل‌های استان کردستان شده است.

وی اضافه کرد: پذیرش مسافر و مهمان رسالت هتلداران استان است و در صورتیکه ادارات و مدارس به پذیرش مسافر ادامه دهند هتل‌های استان رو به ورشکستگی خواهند رفت.

گرچه تلاش آموزش و پرورش در اسکان مسافر در راستای فراهم کردن زمینه رفاه مهمانان است اما وقتی دستگاههای دولتی وارد حوزه گردشگر و جذب مسافر می‌شوند بخش خصوصی قطعا نگران سرمایه‌ای که در حوزه مراکز اقامتی کرده، خواهد بود.

اجاره بهای کم مدارس عامل گرایش مسافران به اسکان در کلاس درس است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان عنوان کرد: گرچه پذیرش اسکان مسافر در مدارس کردستان به کاهش درآمد و رونق هتلداری می‌انجامد، اما متأسفانه به دلیل وضعیت معیشت فرهنگیان و کارکنانی که به استان‌های مختلف از جمله کردستان سفر می‌کنند امکان پرداخت اجاره هتل وجود ندارد و قطعا این اقشار اجبارا از فضای مدارس برای اسکان خود استفاده می‌کنند.

سیدمحسن علوی اضافه کرد: هیچ والدینی راضی نخواهند بود در طول سفر همراه فرزند خود در محیط مدرسه بدون امکانات‌ کافی و یا سرویس بهداشتی مجزا اسکان یابند اما به دلیل عدم توان پرداخت اجاره‌بهای هتل مجبور به اجاره کلاس در مدارس هستند.

وی افزود: میراث فرهنگی به منظور حمایت از هتل‌های استان، اجازه فعالیت را به خانه‌های مسافر به‌ویژه در شهر بانه که دارای هتل بین‌المللی پنج ستاره است، نمی‌دهد و علیرغم اینکه سال‌های قبل مجوز خانه مسافر در این شهر صادر می‌شد، اما دیگر مجوزی برای این خانه‌ها صادر نمی‌‌شود.

به نظر می‌رسد با وجود رای دیوان عدالت اداری در ممنوعیت ایجاد و اداره هرگونه واحد اقامتی توسط دستگاه‌های اجرایی اما ادارات این مهم را فراموش کرده‌اند و ظاهرا این رای تا زمانیکه نظارت و اقدام جدی برای حذف مهمانسرای ادارات دولتی وجود نداشته باشد در حد یک رای باقی خواهد ماند و به این صورت ساز اسکان مسافر در کردستان همچنان ناکوک خواهد ماند.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *