استخدام ۱۱ هزار پرستار در کشور/ کمک‌پرستاران جایگزین پرستاران نمی‌شوند

علی دادگری امروز در حاشیه همایش آموزشی شاخص‌های ملی پرستاری در کلان منطقه ۳ آمایشی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان از به‌کارگیری ۴۳ هزار پرستار در قالب شرکتی، استخدامی، خرید خدمت و … در کشور طی سال گذشته خبر داد و افزود: سال گذشته ۱۱ هزار  پرستار به طور اختصاصی استخدام شدند.

وی با اشاره به موضوع هوم‌کر(مراکز مشاوره و پرستاری در منزل) خاطرنشان کرد: سال گذشته در معاونت پرستاری وزارت بهداشت این طرح پیگیری شد و با راهنمایی، حمایت و پیگیری مستقیم وزیر بهداشت و معاون پرستاری این وزارت پیشرفت قابل توجهی داشت.

مدیرکل دفتر توانمندسازی، ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه آئین نامه هوم‌کر مدتی پیش به دانشگاه ها و بیمارستان ها ابلاغ شده است، افزود: یک‌هزار هوم‌کر ثبت شده در کشور وجود دارد که بسیاری از آنها فعال نیستند.

دادگری با اشاره به طرح کمک‌پرستاران گفت:  این طرح طبق سیاست وزارت بهداشت در راستای رتبه‌بندی خدمات و درجه‌بندی افراد ارائه کننده خدمات مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طبق تحقیقات به دست آمده ۳۰ درصد خدمات پرستاری ارائه شده در کشور نظیر کمک به دادن غذا به بیمار و یا کمک به پرستار در تغییر وضعیت بیمار، نیاز به تحصیلات آکادمیک ندارد، تصریح کرد: سیاستی با این عنوان شکل گرفته که از افراد دیپلمه در طرح کمک پرستار استفاده شود.

مدیرکل دفتر توانمندسازی، ارتقاء و بهره‌وری سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت با بیان اینکه کمک‌پرستار با یک سال آموزش می‌تواند جایگزین کمک‌بهیار یا هر رده شغلی شود، افزود: این افراد با یک سال آموزش در مراکز معتبر مجوز کار در وزارت بهداشت را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه کمک‌پرستار حائل بین خدمت، بیمار و پرستار است، گفت: برخی از پرستاران دغدغه بی‌مورد از اضافه شدن کمک‌پرستار دارند که نباید نگران باشند، زیرا کمک‌پرستار جایگزین پرستار نخواهد شد.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *