اقتصاد مقاومتی با اقتصاد مردم‌محور محقق می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، علی فاضلی عصر امروز در همایش ملی «تبیین جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد مقاومتی» در تالار حکمت دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه وارد پنجمین ماه از سال ۹۵ شدیم، اظهار کرد: شعار اقتصاد مقاومتی همچنان به صورت شعار مطرح است.

وی به استفاده ابزاری از شعار مقدس اقتصاد مقاومتی در بعضی از موارد اشاره کرد و افزود: اقدام علمی در حوزه اقتصاد مقاومتی بسیار کم انجام شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اتفاق ویژه‌ای در اقتصاد مقاومتی به طور عملی از شهریور ماه امسال نمی‌افتد، تصریح کرد: بیشتر مسائل به دلیل نگاه سیاسی به طرف انتخابات معطوف می‌شود و همچنان در پیچ و خم شعار اقتصاد مقاومتی می‌مانیم.

فاضلی خاطرنشان کرد: سال ۸۹ مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان برای نخستین بار اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و مدت هفت سال است که در محورهای مختلف این موضوع را بیان می‌کنند.

وی به الزام‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: نخستین هدف از اقتصاد مقاومتی، تولیدمحور شدن اقتصاد است اما شرایط برای این امر فراهم نشده و اراده‌ای برای فراهم کردن بستر آن وجود ندارد.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه یکی از اهداف سه تشکل اتاق‌های اصناف بازرگانی، اصناف و تعاون منسجم کردن اقتصاد مردمی است، تصریح کرد: در مدت ۳۶ سال گذشته اتاق‌های مذکور کمتر در کنار همدیگر بودند.

فاضلی به کمک اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون به دولت اشاره کرد و یادآور شد: اتاق‌های مذکور در راستای اهداف تبیین شده، فعال شدند.

وی با تأکید بر تحول در قانونگذاری، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی قوانین مترقی‌تر، اصلاح در قانون کار و نظارت بر اجرای قانون را می‌طلبد اما مجلس تنها تلاش کرده قانون تصویب کند و نظارت بر اجرای قانون را بسیار کم دارد.

رئیس اتاق اصناف ایران، سیاستگذاری و نظارت را از وظایف مجلس ذکر کرد و افزود: کارآفرین باید احساس امنیت داشته باشد اما این امر اتفاق نیفتاده است.

فاضلی با بیان اینکه تمام کشورها با اتکا به بخش خصوصی به توسعه رسیدند، تصریح کرد: شعار اتکا به بخش خصوصی باید تبدیل به شعور شود.

وی، دولت را میراث‌دار مجموعه‌ای ازهم گسیخته خواند و بیان کرد: بخش خصوصی برای کمک به دولت اعلام آمادگی کرده اما دولت نتوانسته اقتصاد را مردم‌محور کند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه رانت موجود اجازه نمی‌دهد دولت بتواند اقتصاد را مردم‌محور کند، گفت: تا زمانی که امر مذکور محقق نشود امکان عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی نیست.

فاضلی، اشتغال را یکی از بزرگ‌ترین دغدغه موجود در تمام عرصه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: افراد برای برون‌رفت از وضعیت جاری فکری نمی‌کنند.

وی، اقتصاد ایران را بنگاه‌محور خواند و یادآور شد: ۹۵ درصد از بنگاه‌های موجود در ایران در سه بخش بازرگانی، اصناف و تعاون نهادینه شده است.

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه حوزه بازرگانی و تولید امروز مردم‌محور نیست، اظهار کرد: ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی کوچک و متوسط در بخش اصناف فعالیت می‌کنند.

فاضلی به فعالیت ۷۹ هزار بنگاه کوچک و بزرگ در بخش صنعت کشور اشاره کرد و افزود: پس از انقلاب اسلامی توفیق‌های بسیاری در کشور حاصل شده اما در حوزه اقتصاد کمتر توفیق داشتیم و دلیل آن ارجحیت منافع شخصی بر منافع ملی است.

وی با اشاره به وجود فساد در مدیریت اجرایی به ویژه در حوزه اقتصاد در دهه اخیر، بیان کرد: اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون با تمام داشته‌های خود در کنار دولت و مجلس برای پیاده کردن اقتصاد مقاومتی هستند به شرط آن‌که مردم‌محور کردن اقتصاد را از شعار به شعور تبدیل کنیم.

انتهای پیام/۸۴۰۰۱/ر۴۰/

http://fna.ir/2YONC2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *