انتظار فرج بزرگترین عامل رشد جامعه اسلامی است

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، حجت‌الاسلام احمد شرفخانی عصر امروز در برنامه عطر عاشقی د آستان مقدس امامزاده سیدمظفر(ع) بندرعباس با اشاره به ویژگی‌های متعدد مهدویت، اظهار داشت: موضوع مهم مهدویت به عنوان حرکت استراتژیک شیعه، اگر در جامعه به خوبی تبیین و نهادینه شود شاهد رشد و شکوفایی جوامع دینی به ویژه جامعه شیعی و اسلامی خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: مهدویت دارای مولفه مهمی به نام انتظار است، متاسفانه بعضا شاهدیم که مقوله انتظار به خوبی در جامعه تبیین نشده‌ است، برخی فکر می‌کنند انتظار حالتی سکون، سکوت و عزلت‌نشینی دارد و در آن هیچ‌گونه حرکت، شکوفایی، جنب و جوش نیست.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد: با بررسی دقیق تاریخ درمی‌یابیم که بعضی افراد، مولفه مهم انتظار را در دعا خلاصه کرده‌اند و معتقدند که همین اندازه که بعد از نماز، دعا برای ظهور حضرت حجت(عج) بخوانند کفایت می‌کند و خود را یک فرد منتظر می‌دانند.

شرفخانی ادامه داد: برخی دیگر نیز معتقدند که مفهوم انتظار زمانی محقق می‌شود که فرد تنها در اعمال و رفتار فردی و ابعاد زندگی فردی خود اعمالی را براساس اعمال و رفتاری که خداوند متعال و اهل بیت(ع) آن را می‌پسندند انجام دهد، به این معنا که فرد منتظر در عرصه اجتماعی هیچ وظیفه‌ای ندارد، بعضی‌ها حتی انحراف را یک قدم جلوتر برده و معتقدند که لازم نیست امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود.

وی افزود: برخی دیگر، انحرافی بالاتر از این مطرح کرده‌اند و معتقدند مفهوم انتظار این است که باید در جامعه، اجازه هرکاری را به هر کسی داد تا با گسترش گناه و فسق و فجور، زمینه ظهورحضرت حجت(عج) فراهم شود، این نتیجه برداشت غلط این دسته از افراد از روایات و احادیث مبتنی بر اینکه حضرت حجت در زمانی ظهور می‌کنند که فسق و فجور گسترس پیدا کرده باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان کرد: بعضی دیگر حتی انحراف را قدمی بالاتر برده و می‌گویند افراد جامعه علاوه بر همه این موارد ذکر شده باید زمینه‌ساز گناه هم باشند، به این معنا که اجازه دهند گناه در جامعه گسترش یابد تا امام زمان(عج) زودتر ظهور کند.

شرفخانی گفت: همه این موارد، مفاهیم غلط و اشتباه درمورد مقوله مهم انتظار است، همین سکون، سکوت و عزلت‌نشینی سبب می‌شود که جامعه اسلامی از جوامعی قرار گیرد که رشد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در آن اتفاق نمی‌افتد و با دست خودمان جامعه را به سمت انحطاط می‌کشانیم.

وی تاکید کرد: آنچه در مقوله انتظار بیان شده و امروز بزرگترین عامل رشد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه اسلامی و عامل رشد جوامع دینی می‌تواند باشد این است که مفهوم انتظار را به نحواحسن درک کنیم، بشناسیم و آن را در جامعه نهادینه کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در پایان، امید به آینده درخشان ظهور و نزدیک کردن خود به لحظه فرج حضرت حجت(عج) را مفهوم انتظار واقعی عنوان کرد.

انتهای پیام/چ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *