ایران توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد/ وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در خطبه‌های عبادی ـ سیاسی نماز جمعه در مصلای اعظم امام خمینی(ره) تبریز با اشاره به سفر مشاور رهبری به روسیه اظهار کرد: سفر آقای ولایتی به عنوان مشاور رهبری به روسیه در هفته اخیر حامل پیام بزرگی بود، به طوری که یکی از مهم‌ترین تحولات این هفته در منطقه پیامدهای این سفر است.

وی افزود: بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران این سفر را سفر راهبردی و تاریخی ارزیابی کردند، چراکه این سفر اولین گام برای راهبردی‌سازی رابطه بین سه قدرت مهم روسیه، چین و هند است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه ایران انگیره و توان برقراری رابطه فعال با سایر قدرت‌ها را دارد، افزود: این سه قدرت در موضوعات مطرح شده، متفق‌القول عقیده داشتند که ایران نقش مهم در مثلث امنیت منطقه دارد.

آل هاشم تأکید کرد: امیدواریم مسؤولان ایران مخصوصاً مسؤولان بین‌المللی سفرهای مشابهی برای تقویت نظام انجام داده و بهره‌برداری خوبی از این سفرها داشته باشیم. 

 تأکید مقام معظم رهبری بر ریشه‌کنی فقر و فساد 

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در ماه‌های گذشته ملاقات‌های زیادی با مسوولان کشور در بحث اقتصاد و ریشه‌کنی فقر و فساد داشته است، تصریح کرد: ایشان ریشه‌کن کردن فقر و فساد را اولویت درجه اول جامعه دانسته و برخورد قاطع با فساد و مفسدان اقتصادی را یک مسأله بسیار مهمی دانسته‌اند.

وی ادامه داد: البته رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که به حرف مردم گوش دهید، چراکه مردم از فساد شکایت دارند؛ مردم فساد و تبعیض را تحمل نمی‌کنند و گله مند هستند، از این‌رو مسؤولان سه قوه باید دست در دست دهند تا مسئله عدالت تحقق بافته و فقر و فساد رفع شود.

امام جمعه تبریز با تأکید بر مقابله با توطئه اقتصادی دشمن گفت: توده‌های مردم باید از مسأله اسراف غافل نبوده و آن را انجام ندهند، از زیاده‌روی و ولخرجی دوری کنند، چراکه رعایت آن به نفع مردم و مستضعفان خواهد بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی خطاب به افرادی که دارای امکانات مالی و نقدینگی هستند، گفت: باید تقدینگی خود را به سمت تولید هدایت کنید تا آن نقدینگی به چرخه افتاده و جامعه از آن استفاده کند همچنین زمینه برای کارآفرینان فراهم شود تا آن پول‌ها در خدمت تولید قرار گیرد.

آل‌هاشم اضافه کرد: البته افرادی که در تجارت بیرون مرزی هستند هم مراقب باشند تا خدایی ناکرده جنسی که در داخل کشور تولید می‌شود و امکان فراهم شدن آن وجود دارد را وارد کشور نکنند .

لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی

وی در ادامه تصویب روز گذشته لایحه جنجالی و نژادپرستانه موسوم به یهود در پارلمان رژیم صهیونیستی را مورد اشاره قرار داد و گفت: این لایحه به رأی گذاشته و تصویب شد و طبق آن تمام سرزمین فلسطین کشوری برای صهیونیست اعلام شد، همچنین ساکنان این کشور از تمام حقوق انسانی و شهروندی محروم شدند.

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: طبق این لایحه زبان عربی از تمام مدارس و دروس فلسطین حذف شده و زبان عبری به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود و حتی براساس این قانون شهر قدس پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام شده است.

وی متذکر شد: طرح این لایحه موجب اعتراضات زیادی در داخل خود رژیم نیز شده است، به طوری که ۶۲ رأی موافق در مقابل ۵۵ رأی مخالف مصداق و نشانگر است.

جهان اسلام در موضوع فلسطین همچنان پویا بوده و هرگز تن به سازش نخواهد داد

امام جمعه تبریز ادامه داد: سران آمریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از حکام سازش‌‌کار عرب تعیین‌کننده سرنوشت قدس قبله اول مسلمانان شدند در حالی که جهان اسلام در موضوع فلسطین همچنان پویا بوده و هرگز تن به سازش نخواهد داد.

وی با استناد به فرمایش رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر اینکه این سیاست شیطانی موسوم به معامله قرن به یاری خداوند هرگز محقق نخواهد شد، تصریح کرد: قدس شریف قبله مسلمین بوده و همه مسلمانان نسبت به این موضوع حساسیت داشته و اجازه هرگونه زیاده‌روی در این خصوص را به احدی نخواهیم داد.

وضعیت بحرانی آب در آذربایجان‌شرقی/ مردم مسئله آب را جدی بگیرند

وی با اشاره به اهمیت صرفه‌جویی در مصرف انرژی گفت: وضعیت بحرانی آب در استان برای آینده حاد اعلام شده است به طوریکه به دلیل کمبود شدید بارندگی، با بحران آب مواجه هستیم و چهار سد اصلی تامین‌کننده آب شرب در استان با کاهشی به میزان ۵۰ درصد روبه‌رو شده است.

امام جمعه تبریز ادامه داد: میزان بارش استان از ابتدای سال‌جاری ۱۰۰ میلی‌متر اعلام شده که اگر مدیریت مصرف آب را در همه بخش‌ها جدی نگیریم، قطعا سال آینده با بحران آب مواجه خواهیم شد.

 تأکید به جداسازی آب شرب از مصارف دیگر

وی با تأکید به جداسازی آب شرب از مصارف دیگر گفت: ترویج فرهنگ صرفه‌جویی مصرف آب میان خانواده‌ها و آگاه‌سازی مردم از تبعات جدی بحران آب از جمله راهکارهاست که نقش رسانه‌ها بسیار زیاد است. 

امام جمعه تبریز متذکر شد: اگر موضوع آب به یک دغدغه عمومی و ملی تبدیل شود، می‌توان فرهنگ صرفه‌جویی را جاری کرد.

خطیب نماز جمعه تبریز در اعلام مناسبت‌های تقویمی هفته نیز اعلام کرد: در آستانه ولادت ثامن‌الحجج قرار گرفته‌ایم و خدمت خدام امام رضا(ع) که در نماز جمعه تبریز حاضر هستند، به همگی خیرمقدم می‌گوییم.

وی ادامه داد: امیدواریم خداوند زیارت امام رضا(ع) قسمت همگی کند و البته دفتر آستان قدس رضوی در استان اعزام زیارت‌ اولی‌ها  را دارد.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی با تاکید به اینکه امام رضا(ع) القاب زیادی داشته، امای رضا معروف‌ترین لقب ایشان است، گفت: همه به این امام ارادت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه سیر و سلوک متمایز امام رضا(ع) از جمله ویژگی ایشان بود، توضیح داد: معرفی سبک زندگی اسلامی، معرفی و شناساندن جایگاه ارزشمند و متعالی و اجتماعی امام رضا(ع)، اقدامات اساسی در پاسخ به سؤالات و شبهات از دیگر ویژگی‌های این امام هُمام بود که باید این ویژگی در جامعه مطرح شده و الگو گیری شود.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *