باید فرهنگ از دست دولت گرفته و به مردم سپرده شود/ انتقاد از وضعیت حجاب بانوان در شهر قم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امشب در دیدار جمعی از خیرین مدرسه‌ساز بر لزوم توجه به کار خیر تاکید اظهار کرد: براساس آیات قرآن اگر به مومنین قدرت داده شود، نماز را اقامه می‌کنند، زکات خواهند داد و امر به معروف و نهی از منکر انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: مدرسه‌سازی یک نوع از امر به معروف است، امر به معروف تنها زبانی نیست، بلکه وجه مهم آن عملی است و مدرسه‌سازی کمک به فرهنگ کشور است.

افزود: عمل خیرین مدرسه‌ساز یک عمل مقدس و مبارک است، از زمانی که قانون اساسی در کشور نوشته می‌شد، به این مساله توجه داشتم که باید فرهنگ از دست دولت گرفته و به مردم سپرده شود، دولت کارهای زیادی دارد و مردم می‌توانند مدارس و حتی دانشگاه‌ها را اداره کنند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به ویژگی‌های مدارس دولتی اظهار کرد: مدارسی که زیر نظر اولیای دانش‌آموزان اداره نشوند خروجی‌های خوبی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: فرهنگ در اولویت امور قرار دارد و احداث مدارس یک نوع از اصلاح فرهنگ است. خیرین مدرسه‌ساز نباید تنها به احداث مدارس اکتفا کنند، بلکه باید بر فعالیت آن مدارس پس از احداث هم نظارت داشته باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: در کشورهای مختلف اسلامی مدارس در کنار مساجد است و خروجی مدرسه باید انسان مسجدی باشد؛ فرهنگی که محتوایش مسجد نباشد و مسجدی که فرهنگ نداشته باشد، مناسب نیست.

آیت‌الله سبحانی، اسلام را ضد علم ندانست و تصریح کرد: رسول اکرم(ص) ۱۵ قرن پیش علم را با ایمان گره زدند و علم باید منتهی به ایمان شود.

وی با انتقاد از وضعیت حجاب ادامه داد: وضعیت حجاب بانوان در شهر قم مناسب شهر کریمه اهل‌بیت(س) نیست و این مساله به دلیل ضعف کار فرهنگی در مدارس است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: مردم بهتر است که از ثلث اموال خود برای احداث مدرسه هزینه کنند.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *