بخش عمده‌ای از آتش‌سوزی‌های تالاب انزلی عمدی است/حضور مختلط دانش‌آموزان دختر و پسر در مدارس انزلی

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرانزلی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالجواد شمس‌الدین در نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان با اشاره به فرارسیدن روز جهانی آب اظهار کرد: مسئله آب در جوامع بشری مسئله بسیار مهمی است، جنگ آتی در بین کشورها جنگ بر سر آب خواهد بود.

وی با بیان اینکه شاید ما در این شهرستان باوجود دریا، تالاب و بارش رحمت الهی کمبود آب را به‌صورت ملموس حس نکنیم بیان کرد: هم مردم و هم مسئولان باید در مصرف آب صرفه‌جویی لازم را مدنظر خود قرار دهند که متأسفانه برخی از منابع آبی ما مثل تالاب علاوه بر خشک شدن و آلوده شدن درخطر جدی قرار دارد.

خطیب جمعه انزلی به موضوع خشک شدن تالاب بین‌المللی انزلی اشاره کرد و گفت: گاهی اوقات رفتارهایی مشاهده می‌شود که برخی‌ها تحت پوشش حفاظت از تالاب درصدد از بین بردن تالاب بوده و هستند.

*تالاب خواری در انزلی به یک معضل تبدیل‌شده است

شمس‌الدین با اشاره به آتش‌سوزی‌های اخیر در محدوده سنگاچین افزود: ما هرساله در تالاب آتش‌سوزی‌هایی داریم که عمدی بودن آن برای نیروی‌های امنیتی و نظامی مسجل شده و خسارات فراوانی داشته است و به گفته دستگاه‌های قضایی نتوانسته‌اند خاطیان را شناسایی و دستگیر کنند که به دنبال آن عده‌ای می‌آیند به‌وفور زمین‌ها را دور می‌کنند و حالا تالاب خواری در محدوده تالاب انزلی به یک معضل تبدیل‌شده است.

وی گفت: برخی‌ها از مردم عادی بنا بر تنگدستی به بهانه کشاورزی و بخش دیگری نیز که وابسته به جریانات و افراد خاصی نیز بوده، به‌صورت گسترده در حال تصرف تالاب‌اند و با حمایت و پشتیبانی برخی افراد و ارائه سند، خیلی راحت زمین‌های تالاب را به مالکیت خود درمی‌آورند که این بحث گسترده‌ای دارد و من وارد نمی‌شوم که اگر لازم باشد در جای خود عرض خواهم کرد.

*بارها گفته‌ایم که منطقه آزاد انزلی به نام انزلی و به کام دیگران است

امام‌جمعه بندرانزلی افزود: بارها گفته‌ایم که منطقه آزاد انزلی به نام انزلی و به کام دیگران بوده و برای این شهرستان منفعتی نداشته است و بارها به خود مسئولان سازمان نیز گفته‌ام و بارها از همین تریبون هم اعلام کرده‌ام و حالا نیز وضعیت معیشتی بازاریان معلوم است که بخشی از آن متأثر از منطقه آزاد و بخشی دیگر از آن نتیجه سوء مدیریت مجموعه‌های اقتصادی شهرستان برشمرده می‌شود.

وی بیان کرد: در خوش‌بینانه‌ترین حالت اینکه همین درآمدزایی اندک تالاب برای قایق‌رانان از طریق توریست‌ها و مسافرین به دلیل واگذاری به منطقه آزاد از دست شهرستان خواهد رفت و مردم شهر برای رفتن به تالاب هم باید پول بدهند.

امام‌جمعه بندرانزلی با بیان اینکه عده‌ای با نیت خوبی آمدند و جریانات خوبی نیز در حمایت از تالاب به راه انداختند تصریح کرد: تلاش‌های مردمی‌ در جهت جلب‌توجه عمومی و بین‌المللی به شرایط بد تالاب انجام شد اما منفعتش در کاسه دیگران قرار گرفت که اگر باز این هم به احیا و حفظ تالاب کمک می‌کرد ما حرفی نداشتیم.

 شمس‌الدین با اشاره به دلایل مخالفت خود با واگذاری تالاب انزلی به منطقه آزاد بیان کرد: در حال حاضر بخشی از تالاب در محدوده منطقه آزاد قرار دارد، زمین‌هایی که مربوط به تالاب است برخلاف قانون، برخلاف سیاست اقتصاد مقاومتی و برخلاف دستور صریح و مؤکد مقام معظم رهبری بنا بر عدم‌تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، تغییر کاربری داده شده است تا ساخت‌وساز کنند و در بخش “علف چر” نیز تصمیم به این کار داشتند که مردم مخالفت کردند و نگذاشتند.

*عده‌ای در منطقه آزاد انزلی به دنبال افزایش محدوده و زمین هستند

وی تصریح کرد: بارها گفته‌شده است که عده‌ای در منطقه آزاد انزلی به دنبال افزایش محدوده و زمین هستند، ما به آنان گفتیم اگر شما می‌خواهید کاری کنید، کل شهرستان را تحت حوزه خود ببرید که در تعبیر رایج احساس شد که آنان به دنبال گوشت لُخم و بی‌دردسر هستند و که در جواب به من گفتند شهرستان که زمین ندارد.

خطیب جمعه انزلی با اشاره به تقاضای واگذاری بخشی از شهرک صنعتی خمیران به منطقه آزاد از سوی ذی‌نفعان اظهار کرد: سعی می‌کنند جاهایی را که برایشان منفعت دارد را در حوزه مدیریت خود قرار دهند و هیچ منفعتی از این اقدامات شامل حال مردم انزلی نخواهد شد لذا اگر تصمیم به احیاسازی دارید چرا همان قسمت تالاب در محدوده‌ خود را غیرقانونی تغییر کاربری دادید؟

شمس‌الدین افزود: شما می‌خواهید تالاب را احیا کنید و این در حالی است که به گفته کارشناسان، بخشی هرچند کم (نسبت به‌کل آلودگی‌ها) از آلاینده‌های تالاب مربوط به کارخانه‌های تحت حوزه شهرک صنعتی شماست که حتی اجازه برخورد با آلایندگان را به محیط‌زیست هم ندادید، اگر احیا تالاب را می‌خواهید در گام اول این مشکل را برطرف کنید تا بتوان به درخواست شما اطمینان کرد.

وی با اشاره به مصاحبه و سخنان مسئول دفتر تالاب‌های سازمان حفاظت از محیط‌زیست در حاشیه جشنواره اخیر حمایت از تالاب تصریح کرد: به گفته این کارشناس مسئول نزدیک به ۹۰ الی ۹۵ درصد آلاینده کننده‌های تالاب خارج از محدوده تالاب است و اگر این حرف کارشناس مسئول را ما قبول داشته باشیم، شما که برای هزینه کردن در خارج از محدوده منطقه اظهار می‌دارید که منع قانونی دارید چگونه می‌خواهید برای رفع منشأ آلاینده در خارج از محدوده هزینه کنید؟

*حضور مختلط دانش‌آموزان دختر و پسر در مدارس انزلی

امام‌جمعه بندرانزلی با اشاره به بازدیدهای اخیر خود از روستاهای محدوده منطقه آزاد انزلی و دیدار با روستاییان تصریح کرد: من در این بازدیدها متوجه شدم که علی‌رغم همه اظهارات آقایان، مردم روستاهای این محدوده در برخی نقاط در شرایط مطلوبی به سر نمی‌برند و در بازدید از مدرسه‌ای دبستان و راهنمایی متوجه شدم پسران و دختران همه به‌صورت مختلط هستند و وقتی به این موضوع اعتراض کردم و دلیل این اختلاط را پرسیدم و تأکید کردم که کجای نظام اسلامی گفته است دختری که به سن تکلیف رسیده باید کنار پسر بزرگ‌تر از خودش بنشینند آموزش‌وپرورش گفت که بودجه لازم را نداریم تا بسازیم.

شمس‌الدین با ابراز گلایه از این کاستی‌ها در حق مردم محدوده منطقه آزاد بیان کرد: آیا واقعاً شما ندارید که بسازید؟ مستقل کردن این مدارس مگر چقدر هزینه دارد؟ شما که تا این اندازه حاضر نیستید در منطقه خود برای اصلاح یک مسئله‌ دینی و ارزشی هزینه کنید و فقط به دنبال برگزاری همایش و جشنواره‌ها و مسابقات هستید و مردم منطقه شما در برخی نقاط وضع معیشتی سخت دارند و جوانان دچار بیکاری‌اند چطور می‌خواهید تالاب به این وسعت و با این هزینه‌های سنگین و آلایندگی‌های بسیار را احیا کنید؟

*ما با واگذاری جزیره‌ای تالاب به منطقه آزاد انزلی به‌شدت مخالفیم

وی خاطرنشان کرد: ما از همین تریبون اعلام می‌کنیم که با واگذاری جزیره‌ای تالاب به منطقه آزاد به‌شدت مخالفیم و حتی از رفع تصرف منطقه آزاد از محدوده فعلی شهرستان بندرانزلی هم استقبال می‌کنیم، منطقه آزاد اگر هدفش کمک به شهرستان است در چارچوب قوانین باید کل مجموعه شهرستان انزلی با روستاها را تحت حوزه خود قرار دهد و باید مردم شهرستان از تمام امکانات و امتیازات منطقه آزاد بهره‌مند شوند.

خطیب جمعه انزلی با اشاره به راه‌اندازی قطار در گیلان اظهار کرد: اگر این اتفاق بیفتند انزلی در یک بن‌بست قرار می‌گیرد و همین چهار مسافر هم دیگر نمی‌آید، بااین‌وجود کجای انتخاب‌های جزیره‌ای شما موردپسند خدا و خلق خدا است؟

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *