بدون قرآن کریم بشر نمی‌توانست راه سعادت را کسب کند/ امام خمینی(ره) با انقلاب قرآن را به متن جامعه آورد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی امشب در مراسم اختتامیه دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم طلاب علوم دینی که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد، اظهار کرد: رسول خدا(ص) قرآنی است که از سوی خداوند به رسالت رسیده است.

وی مطرح کرد: همان‌طور که در قرآن صدیقین نیازی به مقدمه نیست رسول خدا(ص) نیز مانند قرآن صدیقین است چراکه تمام معجزات پیامبر اکرم(ص) دلیل ارتباط محکم ایشان با خداوند است.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه قرآن کریم همچنان دارای نوآوری‌های جدیدی است، عنوان کرد: در جهان دو نوع نور وجود دارد و آن نور معنوی و نور حسی است که نور حسی دارای سرعت سیر بوده و در ثانیه ۳۰۰ هزار کیلومتر می‌تواند سیر کند. همچنین حیات انسان‌ها و جانداران، کشتن موجودات میکروب‌ها و نشان دادن راه درست از جمله آثار و نتایج نور حسی است و اگر در آیات قرآن کریم تدبر داشته باشیم در می‌یابیم که تمام این ویژگی‌ها را در نور معنوی که قرآن است نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه حیات انسان با ایمان و توحید است، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز شاهد هستیم که بشر از قرآن دور شده است.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به اینکه تاثیر قرآن کریم در جوامع بشری بیش از سایر کتاب‌ها است، تصریح کرد: قرآن کریم توانسته است یک سری معارف و صراحت‌هایی را در جهان ایجاد کند و اگر قرآن کریم نبود بشر هیچ‌گاه نمی‌توانست راه سعادت را کسب کند.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) با انقلاب قرآن را به متن جامعه آورد، یادآور شد: در گذشته اگر قاریان ایرانی قرآن کریم در سایر کشورهای مسلمان جهان حاضر می‌شدند مردم این کشورها تعجب می‌کردند ولی امروزه به برکت انقلاب اسلامی تنها در شهر قم هزاران حافظ قرآن وجود دارد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه قرآن نباید تنها به قرائت خلاصه شود، بیان کرد: اصل قرآن در مفاهیم آن نهفته است و اگر بتوانیم این مفاهیم را در جامعه پیاده کنیم آن‌گاه یک جامعه اسلامی واقعی شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *