برگزاری نماز ظهر تاسوعا جلوه ویژه‌ای به آیین‌های عزاداری آذربایجان داد

 به گزارش خبرگزاری فارس در تبریز، نینوا هنوز کاروان حسین را می‌بیند و هنوز از خیمه‌ها صدای قرآن شنیده می‌شود، آری تاریخ با گذشت زمان حقایق جدیدتری را بر ما می‌گشاید و معراج دوباره انسان را می‎توان باز از دروازه‎های حقایقی که حسین با هفتاد و دو نفر از یاران خود از آن گذشتند، را شنید.

به راستی ظهر عاشورا چه زیبا زمانی برای جلوگیری از انحراف و انحطاط در دین بود، الحق که کربلا چه عالی مکانی برای باقی ماندن مکتبی که از جبرییل  امین به رسول الله نازل شد و واقعا حسین و یارانش چه بزرگ‎مردانی بودند که با لبانی تشنه، معرفت  بشری را از حقایقی سیراب کردند که هنوز انسان‌ها در تشریح و تفسیرش عاجزند.

عزاداران حسینی در هرگوشه‌ای دیار آذربایجان با صدای ملکوتی اذان، در حالی که اشک از دیدگانشان به یاد آخرین نماز حضرت امام حسین(ع) جاری ‌بود، در مساجد و میدان ساعت تبریز  به امامت حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به نماز ایستاده و با امام و مقتدایشان تجدید میثاق کردند.

مردم عزادار در جای جای استان آذربایجان شرقی در صفوفی به هم فشرده و در قالب دسته‌ها و هیئت‌های عزادار پس از اذان ظهر سجاده‌های عشق را گستراندند و در صفوفی متحد و یکپارچه به یاد آخرین نماز مولای شان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) نماز ظهر را باشکوه به جای آوردند تا بار دیگر تبعیت از مولا و مقتدای خویش را در معرض دید جهانیان قرار دهند

براساس این گزارش، این هیئت‌های مذهبی هنگام ظهر تاسوعا با توقف عزاداری به اقامه نماز ایستادند و با لبیک به ندای امام حسین(ع) حلاوت عبادت به درگاه الهی را به یاد آخرین نماز سیدالشهدا چشیدند تا پس از نماز بار دیگر به سینه‌زنی و زنجیرزنی بپردازند.

حضور گسترده جوانان و نوجوانان در این مراسم شکوه خاصی به این شهر بخشید و فضای تبریز را بار دیگر با عطر وحدت و اتحاد معطر کرد، دادند.

برپایه این گزارش، حضور گسترده جوانان و نوجوانان و اقامه اذان توسط این قشر، شکوه خاصی را به این مراسم داده بود.

این گزارش می افزاید، هر ساله همزمان با ظهر عاشورا، نماز ظهر عاشورا در نقاط مختلف آذربایجان برگزار می‌شد که از چند سال پیش سال گذشته، نماز ظهر تاسوعا نیز با حضور گسترده هیئت‌های مذهبی اقامه می‌شود.

به گزارش خبرنگاران فارس از سطح شهرستان‌ها، بخش‌ها و روستاهای استان آذربایجان‌شرقی، هیئت‌های مذهبی در هنگام ظهر تاسوعا با متوقف کردن عزاداری، نماز ظهر تاسوعا را اقامه کردند و سپس به عزاداری خود ادامه‌ دادند.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *