برگزاری ۷۰۰ هزار نفردوره آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور/ اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان به حوزه آموزش‌ فنی و حرفه‌ای

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، محمدامین سازگارنژاد ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: یکی از ارکان اصلی موضوع اقتصاد مقاومتی توانمندسازی بخش خصوصی است.

به گفته وی، یکی از پیش‌نیازهای مهم در بحث توانمندسازی مردم ارتقای مهارت است تا با تکیه بر این مهارت بتوانند در زندگی خود موفق باشند.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای به اقدامات این سازمان در حوزه ارائه آموزش‌ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال گذشته در دو بخش دولتی و خصوصی توانستیم در سطح عالی به تعهدات خود عمل کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص وضعیت آموزش فنی و حرفه‌ای در کشور؛ با بیان اینکه برای سال‌جاری نیز همان تعهداتی را که در سال گذشته در حوزه ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای عملیاتی کرده‌ایم در برنامه خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: در بخش دولتی در سال گذشته حدود ۷۰۰ هزار نفردوره و در بخش خصوصی نیز بیش از ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار دوره برای مخاطبین در سراسر کشور برگزار شده است.

سازگارنژاد تصریح کرد: رویکردی که امسال در بحث آموزش‌های فنی و حرفه‌ای دنبال می‌کنیم دریافت سفارش آموزش از بازار کار است و با جلساتی که با بخش‌‌های مختلف از جمله وزارت بازرگانی، اتاق و غیره داشته‌ایم از آنها خواسته‌ایم که نیازهای آموزشی خود را تبدیل به سفارش کنند تا ما براساس نیازهای آنان آموزش‌های مهارتی را ارائه کنیم.

وجود ۷ هزار استاندارد آموزشی

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای به وجود ۷ هزار استاندارد آموزشی در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در کشور اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۵۰ عنوان از این استانداردها از ابتدای امسال تاکنون تصحیح و به روزرسانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: ایمنی و بهداشت محیط کار به عنوان پیوست همه استانداردها مورد توجه قرار گرفته و دو روز قبل هم سامانه‌ای جدید در همین راستا راه‌اندازی شده است.

سازگارنژاد در مورد برنامه‌های سازمان فنی‌وحرفه‌ای در راستای تحقق سیاست‌های اصل ۴۴ گفت: یکی از آرزوهای من این است در طول دوران برنامه ششم رویکرد آموزش‌ها از دولتی به خصوصی شیب پیدا کند.

به گفته رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای، بهره‌گیری بخش خصوصی از ظرفیت مراکز متعلق به دولت به گونه‌ای که در بهره‌برداری از مراکز جدید، بتوان از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.

وی اضافه کرد: در دنیایی زندگی می‌کنیم که آموزش‌ها جهانی شده و از طریق فضای مجازی توبه کل اعتبار اختصاص یافته به سازمان فنی و حرفه‌ای را در سال گذشته اشاره کرد و گفت: از ۴۰ هزار میلیارد تومان سهم آموزش کشور تنها ۵۰۰ میلیارد تومان به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اختصاص پیدا کرده است.

سازگارنژاد در ادامه با بیان اینکه کردستان از جمله استان‌های ویژه برای سازمان فنی و حرفه‌ای است و تلاش در راستای توسعه منابع انسانی و خدمت به فرصت‌های شغلی و ارتقای مهارت‌های انسانی که در بازارهای کار هستند از اولویت‌های مهم سازمان در این استان خواهد بود.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه در همین راستای یکی از مراکز سمج صلاحیت‌های مهارتی در استان کردستان آماده بهره‌برداری است، گفت: امیدواریم در این سفر با توافقاتی که با مسؤولان ارشد استان خواهیم کرد تصمیمات خوبی برای استان بگیریم.

وی خاطرنشان کرد : بیش از ۱۰ سال تحریم را پشت سر گذاشتیم و در این مدت تکنولوژی‌های نوین آموزش و حرفه‌ای به واسطه تحریم‌ها متاسفانه کمتر وارد کشور شده است، اما در تعامل و تقسیم کاری که بین استان و مقامات کشوری داریم کردستان در زمینه تامین تجهیزات و مواد مصرفی و غیره برای کارگاه‌ها در اولویت قرار گرفته است.

سازگارنژاد با بیان اینکه تکنولوژی مهارت ۱۰ برابر نسبت به آموزش‌های نظری پرهزینه است، اظهار کرد: خوشبختانه به واسطه وجود نیروهای توانمندی که به عنوان همکار سازمان در استان کردستان فعالیت می‌کند، بستر خوبی برای توسعه هرچه بیشتر این آموزش‌ها فراهم است.

انتهای پیام/۷۹۰۰۲/ط۴۰

http://fna.ir/EYTZT3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *