«بفرماييد تو دم در بده»!

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، همه ساله با فرارسیدن تابستان، همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران‌زمین و پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۸ یکی از شهرهایی است که به علت آب و هوای مطبوع و خنک با استقبال مسافران مواجه می‌شود.

همدان در سه ماه تابستان هر سال میزبان بسیاری از مسافران به ویژه از جنوب کشور است که همدان را برای سفر تابستانی خود انتخاب کرده‌اند، بنابراین نصب چادرهای رنگی رنگی در طول تابستان همواره در جای جای همدان به چشم می‌خورد.

در حالی که شهرداری پنج بوستان همدان را برای نصب چادرهای مسافران در نظر گرفته است اما همچنان شاهد پراکندگی نصب چادرها در سطح شهر هستیم به طوری که گاهی این اقامت‌ها به مقابل درب منزل شهروندان نیز کشیده شده است.

حال سوال اینجاست، پراکندگی نصب چادرها یا به علت در دسترس نبودن بوستان‌ها و عدم تمایل مسافران به آنهاست و یا اطلاع‌رسانی مطلوبی از مکان‌های مجاز به نصب چادرها نشده که مورد دوم بیشتر به ذهن متبادر می‌شود.

اگر در ورودی شهرها افرادی همچون کارتن بدست‌ها که بسیار فعال و مصمم حضور دارند، برای اطلاع‌رسانی پارک‌ها مجاز برای نصب چادر اطلاع‌رسانی کنند، شاید شاهد تجمیع مسافران در یک پارک باشیم و بتوانیم خدمات‌رسانی مطلوبی داشته و مسافران نیز به امکانات رفاهی دسترسی داشته باشند.

یکی از نقاطی که مسافران اقدام به نصب چادر در هنگام شب می‌کنند، بلوار شهید ستار ابراهیمی و مقابل سپاه انصارالحسین(ع) همدان است که این مکان فاقد امکاناتی چون آب شرب و سرویس بهداشتی است.

محوطه آرامگاه باباطاهر هم که سال‌هاست مکان استقرار مسافران است و با وجود اینکه چندین سال است نصب چادر در این مکان ممنوع اعلام شده است اما همچنان شاهد این اتفاق هستیم.

پارک مردم با وجود اینکه بزرگترین بوستان همدان است، اما با وجود ممنوعیت اعلام نصب چادر در این مکان شاهد حضور شبانگاهی مسافران و اقامت در این بوستان هستیم.

همچنین در زمان اوج مسافر در همدان، مقابل دانشگاه علوم پزشکی همدان و در کنار خیابان شاهد برپایی چادر مسافران هستیم.

معاون گردشگری میراث فرهنگی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه نصب چادر در اماکنی غیر از مکان‌های در نظر گرفته شده، سد معبر است، اظهار کرد: پنج بوستان برای اسکان مسافران در چادر در نظر گرفته شده است، بنابراین نباید در غیر از این اماکن چادر نصب کنند.

علی خاکسار بیان کرد: یکی از دلایلی که مسافران در هر مکانی اقدام به نصب چادر می‌کنند، اینکه دیر هنگام از راه می‌رسند و به علت خستگی و نابلد بودن مسیر، چادر می‌زنند.

وی با تأکید بر اینکه به لحاظ امنیتی هم که شده، باید چادرها در مکان‌های مجاز نصب شوند، یادآور شد: هرچند باید در ورودی شهر نیز باید تابلو نصب شده و نیروهایی بگذارند تا مسافران راهنمایی شوند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی همدان ضمن پیش‌بینی ورود حجم زیادی مسافر به همدان، خاطرنشان کرد: پذیرایی و تأمین امکانات برای مسافران نیازمند مشارکت همه بخش‌هاست تا بتوان مهمان‌نوازی خوبی را در این ایام به مسافران نمایش داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ اقامتگاه بوم‌گردی در همدان فعال است، افزود: این میزان به زودی به ۳۰ مورد افزایش خواهد یافت.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان به وجود ۱۲ هتل و ۱۸ تا مهمانپذیر در همدان اشاره کرد و گفت: کمپ‌های اقامتی علیصدر، عباس‌آباد و گنجنامه نیز در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۴۵ خانه مسافر دارای مجوز نیز می‌توانند میزبان مسافران باشند، افزود: پنج بوستان همدان نیز برای نصب چادر مسافران در نظر گرفته شده که بوستان ایرانیان، پارک ارم، بلوار کولاب و بوستان نماز از جمله این پارک‌هاست.

خاکسار ضمن تأکید بر توجه جدی دستگاه‌های نظارتی در این ایام اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال همدان میزبان رویدادهای بین‌المللی خواهد بود، بنابراین حجم زیاد مسافر نباید به پارک‌ها و فضای و سبز و دیگر تأسیسات خدشه‌ای وارد کند و باید دستگاه‌های نظارتی پای کار باشند.

انتهای پیام/ع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *