بهره‌برداری ۳۷ درصدی از آب زیرزمینی حوزه قائم‌شهر/ وسعت حوزه آب‌ریز و کمبود نیروی انسانی

به گزارش خبرگزاری فارس از قائم‌شهر، استان مازندران یکی از مناطق پرباران شمال کشور به‌شمار می‌رود و این امر سبب می‌شود به تناسب، مضرات و فواید این خصیصه هم بیشتر از سایر نقاط کشور باشد.

*مبارزه جدی با برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه، نظارت بر برداشت‌های غیرمجاز آب

باران به تنهایی هیچ‌وقت برای زندگی انسان تهدید محسوب نمی‌شود ولی دست‌کاری طبیعت، قطع درختان، برداشت نادرست شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها و ساخت و سازهای غیرمجاز گاهی لطمات جبران ناپذیری وارد می‌کند که سیل نکا و سیل اخیر سوادکوه از جمله آن است و مهار آب‌های سطحی می‌تواند کمی از این مشکلات را مرتفع سازد.

بازسازی سردهنه‌های زراعی، لایروبی انهار، مبارزه جدی با برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه، نظارت بر برداشت‌های غیرمجاز آب، ساخت بندهای انحرافی و برید عرضی جهت مقابله با سیلاب اقداماتی است که می‌تواند مقابل خسارات جدی وقوع سیل را بگیرد.

یکی از مهم‌ترین اهداف اداره امور آب، تأمین آب شرب است و دستیابی به این هدف به سادگی میسر نیست و کارها باید چندین دهه ادامه یابد تا این هدف محقق شود و با توجه به فراوانی وسعت منطقه قائم‌شهر که شهرهای سوادکوه، سیمرغ، جویبار، سوادکوه شمالی و شرق بابل و بابلسر را تحت پوشش خود دارد کار دشوار و هزینه‌‌بری است.

* وسعت ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربعی 

یکی از راه‌های برطرف‌کردن کمبودهای فصلی آب، استفاده از آبهای زیرزمینی است ولی در برخی نواحی در اواخر فصل خشک، حتی منابع آب زیرزمینی نیز به انتها می‌رسند و یا آب زیرزمینی در دسترس نیست و برای بهره‌برداری از آن نیاز به حفر چاه‌های عمیق و نصب پمپ است که البته این روش هم مقرون به‌ صرفه نیست.

رئیس امور منابع آب شهرستان‌های قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه شمالی و شرق بابل و بابلسر عصر امروز در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه وسعت حوزه مدیریت ما، ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع است اظهار کرد: در مقایسه با استان ۱۳درصد از وسعت و ۱۵ درصد از جمعیت مازندران را تحت پوشش خود داریم.

هادی نیک‌اختر افزود: کار اصلی اداره امور آب، مدیریت بر منابع آب و تحویل آن به آب و فاضلاب شهری و روستایی است.

* ۷۱۵ میلی‌لیتر،میزان بارش در حوزه آب‌ریز تالار به سیاه‌رود

وی به میزان بارش در حوزه مدیریت قائم‌شهر (حوزه آب‌ریز تالار به سیاه‌رود) اشاره کرد و آن را ۷۱۵ میلی‌لیتر برشمرد که ۹۵ درصد بارش جهانی و سه برابر بارش کشور را داراست.

رئیس امور منابع آب منطقه قائم‌شهر و حوزه مدیریت اظهار کرد: ساختار طبیعی و کشاورزی حوزه، شامل ناحیه ساحلی، جلگه‌ای، کوه‌پایه‌ای و کوهستانی است و کشت آبی، دیم و باغ در حوزه عملکردی ما ۸۳ هزار هکتار است که در مقایسه با استان مازندران ما ۲۳ درصد از این بخش‌ها را تحت مدیریت خود داریم.

* ۵۶ درصد از منابع آب استان بهره‌برداری می‌شود

این مسؤول با بیان اینکه در مازندران ۶ میلیارد متر مکعب منابع آبی وجود دارد، گفت: ۴٫۵ میلیارد مترمکعب آن‌را آب‌های سطحی و ۱٫۵ میلیارد مترمکعب آن‌را آب‌های زیرزمینی تشکیل داده اند.

نیک‌اختر تصریح کرد: ۵۶ درصد از منابع آب استان بهره‌برداری می‌شود که از این میزان ۲٫۳ دهم درصد آب سطحی و ۱٫۱ دهم درصد آب زیرزمینی است و این آمار نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از آب زیرزمینی استان مازندران در حال بهره‌برداری است و این فاجعه است چراکه  ۹۵ درصد آب شرب استان از طریق چاه‌ها تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه عملکرد ما، ۶۶۴ میلیون مترمکعب منابع آبی وجود دارد، اضافه کرد: ۱۹۰ میلیون مترمکعب یعنی چیزی حدود ۳۷ درصد از منابع آبی حوزه در حال بهره‌برداری است.

* وجود ۱۶۰ رودخانه در مازندران

رئیس امور منابع آب منطقه قائم‌شهر اظهار کرد: رودخانه‌ها،سدها، آب‌بندان‌ها، چاه‌ها و چشمه‌ها منابع تأمین کننده آب در مازندران است و از ۱۶۰ رودخانه موجود در استان، ۵۱ شاخه در حوزه عملکردی ما جریان دارد.

نیک‌اختر به وجود رودخانه‌هایی همچون تالار، سیاه‌رود، کسلیان، اوتیجون و خطیرکوه در حوزه عملکردی امور منابع آب شهرستان قائم‌شهر اشاره کرد و گفت: طول رودخانه‌ها در مازندران ۷هزار کیلومتر است که ۶۰۰ کیلومتر آن معادل ۸درصد در حوزه مدیریت ما قرار دارد.

* ۱۰ سد در مازندران در دست مطالعه است

وی در ادامه با بیان اینکه سدها هم یکی از منابع مهم تأمین آب هستند تصریح کرد: ظرفیت سدهای در دست بهره‌برداری در استان مازندران، ۴۰۰ میلیون مترمکعب است و این در حالی است که در حوزه عملکردی قائم‌شهر این عدد به ۳٫۹ دهم است و نشان می‌دهد در مقایسه با سطح استان خیلی عقب هستیم.

رئیس امور منابع آب منطقه قائم‌شهر با اشاره به اینکه کار احداث ۱۰ سد در مازندران در دست مطالعه است ادامه داد: سهم قائم‌شهر و حوزه از این طرح‌ها، دو سد است که با احداث این دو سد، افق آب سطحی بهبود می‌یابد.

نیک اختر در ادامه به وجود ۱۸۳ قطعه آب‌بندان با سطح ۴ هزار و ۲۰۷ هکتار و حجم مفید ۱۰۰ میلیون متر مکعب در منطقه اشاره کرد و گفت: ۲۵ درصد از آب‌بندان‌های استان مازندران در حوزه مدیریت ما قرار دارد.

* وجود ۲۳ هزار حلقه چاه

وی با بیان اینکه قریب به ۲۳ هزار حلقه چاه سطحی، عمیق و نیمه‌عمیق در منطقه وجود دارد اظهار کرد: ۸۰ درصد چاه‌های ما سطحی هستند.

رئیس امور منابع آب منطقه قائم‌شهر، توزیع مکانی نامناسب منابع و تقاضا، نداشتن سد و ذخیره‌سازی کافی آب، نبود شبکه آبیاری و زه‌کشی، تأمین آب شرب، سیلاب‌ها و مشکلات محیط زیستی را از چالش‌های مدیریت منابع آبی در منطقه برشمرد.

این مسؤول در پایان به اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت امور منابع آب منطقه قائم‌شهر اشاره کرد و گفت: مقابله با خشک‌سالی، لایروبی انهار، جلوگیری از آلودگی آب، نظارت بر برداشت آب‌های زیرزمینی، احداث شبکه و کانال‌های آبیاری و پیگیری در جهت صدور حکم و تخریب بناهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها از جمله این اهداف است.

* فراوانی وسعت تحت پوشش و توجه ویژه مسؤولان

به گزارش فارس، با توجه به فراوانی وسعت سطح تحت پوشش و کمبود نیروی انسانی این انتظار می‌رود که مسؤولان ارشد استانی توجه بیشتری به این اداره داشته باشند و با پیگیری پروژه‌ها و تخصیص منابع مالی کافی، آنها را در ادامه کار یاری کنند.

همچنین توجه به آثار مخرب زیست محیطی مانند ریختن زباله‌،رها کردن پساب فاضلاب‌های خانگی و صنعتی، وجود لاشه حیوانات و ضایعات و شاخ و برگ درختان در حاشیه و بالادست رودخانه‌ها  لازم و ضروری است چراکه بخشی از آب مورد نیاز توسط آب‌های زیرزمینی تأمین ‌می‌شود و این مسائل سفره‌های زیرزمینی را آلوده کرده و آرامش نوشیدن یک لیوان آب تمیز و بهداشتی را بر هم می‌زند.

——————————–

گزارش از: مهرآسا جانعلی‌پور

——————————–

انتهای پیام/۸۶۰۱۷/غ

http://fna.ir/KLPWJC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *