تاکنون برای خود آرزوی بینایی نکرده‌ام/ حسی که در کربلا داشتم تکرار نشد

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، «زینب صفری» دختر روشندل ۱۳ ساله بیرجندی است که از ابتدای تولدش جهان خلقت را با چشم دل دیده است، اگرچه از دیدن اشیاء محروم مانده است، اما خداوند ویژگی‌های دیگری را در وی نهفته است که این کمبود را حس نمی‌کند.

استعداد بی‌نظیری که خداوند متعال در قبال بینایی به این بانوی بیرجندی عطا کرده، باعث شده تا آیات قرآن را یکی پس از دیگری در قلبش حفظ کند و به آن جامه عمل بپوشاند.

آرامش، سخن گفتن و مهربانی که این بانوی جوان دارد بی‌نظیر است، پدرش کارگر ساده و مادرش خانه‌دار است و تنها یک خواهر به نام نازنین دارد که او نیز همانند زینب مادرزادی نابیناست.

زینب با وجود مشکلاتی که داشته است، موفق به حفظ ۲۰ جزء از قرآن کریم شده و به گفته خودش رتبه اول تا سوم مسابقات استانی را نیز در دست دارد.

با این بانوی ۱۳ ساله به گفت‌وگو می‌نشینیم تا این بار از دید یک دختر روشندل به جامعه بنگریم و آرزوها را مرور کنیم.

زینب با بیان اینکه از همان دوران کودکی نابینا بوده‌ام اما اکنون به لطف خدا قادر به دیدن برخی از اشیاء هستم، گفت: در حال حاضر تشخیص دادن مسیر و حتی رنگ‌ها برایم میسر شده است و این را نیز لطفی از جانب خدای خود می‌دانم.

دست پدر و مادرم را می‌بوسم

وی در همان ابتدا از خانواده و خصوصیات مادر و پدرش اینگونه می‌گوید: من در یک خانواده‌ ایمانی به دنیا آمده‌ام، خانواده‌ای که نمازشان همیشه سر وقت خوانده می‌شود، خود را نیز مدیون زحمات پدر و مادرم می‌دانم و دستشان را می‌بوسم، چراکه برای اینکه من به اینجا برسم، زحمات زیادی کشیده و از خوشی‌ها و لذت‌های خود بارها گذشته‌اند.

این بانوی حافظ قرآن در حالی‌ که خنده از روی لب‌هایش کمرنگ نمی‌شود، ادامه می‌دهد: به خواهر کوچک‌تر از خودم حسودی می‌کنم، چراکه مادرم او را به دلیل شیرین‌زبانی که دارد، بیشتر از من دوست دارد.

این بانوی روشندل بیرجندی در پاسخ به این سؤال که آیا مسجد هم می‌روید، گفت: نه‌ تنها در نماز جماعت مسجد شرکت می‌کنم، بلکه در اغلب مراسم‌ها و جلساتی که برگزار می‌شود نیز حضور فعالی دارم و دوست ندارم لحظه‌ای از مسجد جدا شوم.

این بانوی روشندل ادامه داد: در حال حاضر پایه نهم هستم و در مدرسه دولتی درس می‌خوانم و تنها مشکلی که من را در چنین مدارسی اذیت می‌کند، کتاب است، چراکه با توجه به اینکه با خط بریل درس می‌خوانم و تعدادی از کتاب‌ها نیز به‌ صورت سی‌دی تدریس می‌شود، در این خصوص بسیار اذیت می‌شوم.

زینب صفری با بیان اینکه سخت نوشتن و دیر نوشتن خط بریل در برخی مواقع باعث می‌گردد که انگشتانم آبله بزند، بیان کرد: دستگاه‌های پیشرفته‌ای وجود دارد که خواندن و نوشتن را آسان می‌کند، اما متأسفانه از تهیه کردن آن عاجزم زیرا قیمت آن‌ها نزدیک به ۱۸ میلیون است.

از ۵ سالگی با قرآن آشنا شدم

وی افزود: از ۵ سالگی با قرآن آشنا شدم و با تشویق پدر و مادرم و از طریق بهزیستی در کلاس‌های قرآن شرکت کردم و این‌ همه امید و آرامش را فقط به برکت وجود قرآن می‌دانم، چراکه زمانی که به قرآن خواندن مشغول می‌شوم این ویژگی‌ها پدیدار می‌گردد.

این حافظ قرآن کریم عنوان کرد: مؤسسه جامعة القرآن کریم فاصله زیادی با خانه ما داشت، اما به دلیل علاقه‌ای که به قرآن داشتم تمامی سختی‌ها را به جان خریدم و در کلاس‌ها شرکت کردم.

زینب صفری با بیان اینکه از ابتدا با الفبای قرآن و تجوید، کارم را شروع کردم، گفت: پس از اینکه اساتید مؤسسه، به توانایی و پیشرفت بسیار خوبم در زمینه قرآن پی بردند، به حفظ قرآن تشویق شدم که در حال حاضر موفق به حفظ ۲۰ جزء از قرآن کریم شده‌ام و امیدوارم بتوانم به زودی کل قرآن را حفظ کنم.

وی عنوان کرد: در مسابقات قرآنی شهرستانی و استانی نیز بارها شرکت کرده‌ام که در اغلب مسابقات نیز موفق به کسب رتبه اول تا سوم شده‌ام ولی از سال ششم این حضورم کمتر شده است.

انس با قرآن خستگی‌ناپذیر است

این بانوی ۱۳ ساله یادآور شد: اگر کسی وارد عرصه حفظ قرآن شود، به هیچ عنوان از آن خسته نمی‌گردد، چراکه هر روز مفاهیم جدیدی را یاد می‌گیرد که برای زندگی‌اش مفید است.

صفری با بیان اینکه قرآن کتابی نورانی است که هر فردی آن را بخواند آرامش وصف‌ناپذیری خداوند به او عطا می‌کند، گفت: در بین اساتید مطرح دنیا، بیشتر از تلاوت‌های استاد عبدالباسط لذت می‌برم زیرا علاوه بر تلاوت زیبا، قواعد صوت، لحن، تجوید و همچنین وقف و ابتدا را کاملاً رعایت می‌کنند.

تفسیر قرآن با خط بریل وجود ندارد

وی افزود: با توجه به اینکه تفسیری به خط بریل برای قرآن وجود ندارد و کلاسی نیز در این خصوص برگزار نشده است، بنابراین هنوز موفق به تفسیر قرآن نشده‌ام، البته در خصوص نهج‌البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع)، کتابی به خط بریل وجود دارد اما برای قرآن هنوز این اتفاق نیفتاده است.

این حافظ قرآن کریم با اشاره به این حدیث از امام علی(ع) که «ناتوان‌ترین مردم کسی است که در میان مردم‌دوستی نداشته باشد و نتواند برای خود دوستی انتخاب کند» ادامه داد: خواندن این کتاب برایم بسیار ارزشمند است، زیرا مطالب گران‌بهایی را از احادیث و کلمات قصار آن استخراج کرده‌ام.

صفری در پاسخ به این سؤال که حفظ قرآن چه تأثیری در وی داشته است، گفت: قرآن خواندن و حفظ آن بر روی شیوه زندگی و همچنین درس خواندم تأثیر به سزایی داشته و باعث گشته تا نسبت به گذشته بهتر شوم تا جایی که امسال معدل خود را به بالای ۱۹ ارتقاء دهم.

سوره واقعه را بیش از دیگر سوره‌های قرآن دوست دارم

وی با اشاره به اینکه سوره واقعه را بیشتر از دیگر سوره‌ها دوست داشته و می‌خوانم، چراکه بهشت و جهنم را توصیف می‌کند، ادامه داد: انسان نمی‌تواند بهشت را توصیف کند اما آنچه از آیات درمی‌یابیم این است که مکانی بسیار زیباست که اگر یک قطعه از لباس‌های بهشتی به این دنیا برسد، تمامی انسان مدهوش می‌شوند و در داخل رودخانه‌های آن، به‌جای سنگ‌ریزه، مروارید و سنگ‌های بسیار قیمتی جای دارد.

از اینکه نابینا خلق شده‌ام، گله‌ای ندارم

نفر اول مسابقات قرآن در خراسان‌جنوبی، عنوان کرد: هیچ‌گونه گله‌ای از خداوند متعال در خصوص اینکه چرا من را نابینا آفریده است، ندارم، چراکه می‌دانم حکمت خداوند در نابینا خلق کردنم بوده است.

صفری ادامه داد: تاکنون نیز به‌ هیچ‌ وجه احساس ناامید بودن نکرده و نخواهم کرد و همواره خداوند را به خاطر این عنایتی که به من شده است، شکر می‌کنم.

وی در خصوص یک دختر شایسته از دیدگاه اسلام باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، بیان کرد: از دیدگاه اسلام یک دختر شایسته باید به حجاب خود اهمیت زیادی دهد و آن را ارزشمند بداند، احکام شرعی خود را به‌ درستی انجام داده و نماز خواندنش سر وقت باشد و تا جایی که می‌تواند در نماز جماعت شرکت کند.

بانوی روشندل بیرجندی با اشاره به اینکه علاوه بر قرآن کریم، تمامی ائمه و مراجع تقلید نیز تذکراتی در خصوص حجاب داده‌اند، گفت: حضرت زینب(س) می‌تواند الگوی بسیاری از خواهران باشد، زیرا ایشان در حجاب و صبر بسیار در جایگاه والایی قرار دارند.

حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) الگوهای من در زندگی هستند

صفری با بیان اینکه حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) الگوهای من در زندگی هستند، خاطرنشان کرد: حضرت فاطمه(س) با سن کمی که داشتند، اما در جایگاه معنوی بالایی داشتند تا جایی که ایشان مردم را ارشاد و راهنمایی می‌کردند و خداوند متعال نیز برای نشان دادن جایگاه ایشان سوره کوثر را بر قلب پیامبر اکرم(ص) نازل کرده است.

وی ادامه داد: این سوره علاوه بر این برای اهمیت دادن به جایگاه دختر نازل شده، چراکه در عصر جاهلیت، بیشتر به پسرها توجه می‌شد و دختران را زنده‌به‌گور می‌کردند.

این حافظ قرآن کریم در خصوص سفر به مشهد مقدس، قم و جمکران نیز گفت: هنگامی که وارد صحن باصفای حضرت علی ابن موسی‌الرضا(ع) می‌شوم، احساس عجیبی به من دست می‌دهد انگار تازه متولد شده‌ام.

صفری در پاسخ به این سؤال که در حرم امام رضا(ع) چه دعایی کرده‌اید، گفت: همه امامان گفته‌اند که شما برای دیگران دعا کنید تا دیگران برای شما دعا کنند، بنابراین من هر خواسته‌ای که داشته‌ام برای مردم و برطرف شدن مشکلات جامعه بوده است و از خدا می‌خواهم آن افرادی که آرزوی کربلا دارند نیز به آرزویشان برساند.

نفر اول مسابقات قرآن در خراسان‌جنوبی، ادامه داد: حضرت معصومه(س) نیز از روی عشق و علاقه‌ای که به برادرشان داشتند به سمت خراسان حرکت کردند، اما به دلیل بیماری که داشتند در قم وفات می‌کنند و موفق به دیدن برادرشان نمی‌شوند.

صفری عنوان کرد: هر زمانی که به قم نیز سفر کرده‌ام، از خداوند خواسته‌ام که هیچ زمانی خواهری، برادر خود را و هیچ برادری، خواهر خود را نابهنگام از دست ندهد.

وی در خصوص مسجد جمکران نیز گفت: مسجد جمکران محل حضور امام زمان(عج) است و برخی‌ها نیز حاجات خود را از این مکان مقدس گرفته‌اند.

حسی که در کربلا داشتم تکرار نشد

زینب ۱۳ ساله بیرجندی در ادامه سفر خود به کربلای معلی اشاره کرد و ادامه داد: حسی که در کربلا داشتم در هیچ مکانی به من دست نداده است، اقناع روحی نیز با یک‌بار سفر کردن کامل نمی‌شود و امیدوارم یک بار دیگر هم به این مکان مقدس اعزام شوم.

وی افزود: متأسفانه مشکلات زندگی، بیشتر مردم را از یاد خدا و قرآن غافل کرده است.

تاکنون برای خود آرزو و دعایی نکردم

بانوی روشندل بیرجند یادآور شد: تاکنون برای خود آرزو و دعایی نکردم، اما از خداوند می‌خواهم که سایه پدر و مادرم را از سرم کوتاه نکند.

 صفری ادامه داد: برای بینا شدن خود تاکنون از خداوند درخواستی نداشته‌ام زیرا می‌دانم که این سرنوشتم بوده است و اگر خداوند نخواهد حتی برگ درختی بر روی زمین نمی‌افتد.

وی با اشاره به رشادت‌های مدافعین حرم در راه دفاع از حرم حضرت زینب(س) می‌گوید: شهادت در راه خداوند این پیام را به دیگر کشورها می‌رساند که جوانان ما برای پاسداشت از دین خود حاضرند جان خود را فدا کنند و این مدافعان حرم نیز به این دلیل در سوریه حضور دارند که ما امنیت داشته باشیم.

نفر اول مسابقات قرآن در خراسان‌جنوبی، با اشاره به کودک‌کشی رژیم صهیونیستی در فلسطین و جنایات داعش در سوریه بیان کرد: حس عجیبی نسبت به فلسطین و سوریه به‌ خصوص کودکانش دارم و هر وقت خبر جنایات صهیونیست‌های کودک‌کش و داعش را می‌شنوم، قلبم سراسر از غم و اندوه می‌شود.

وعده مقام معظم رهبری به زودی محقق خواهد شد

صفری با آرزوی نابودی اسرائیل و داعش گفت: وعده مقام معظم رهبری به زودی محقق خواهد شد و رژیم غاصب صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید.

زینب ۱۳ ساله بیرجندی یادآور شد: باید به آن دسته از افرادی که حجاب خود را رعایت نمی‌کنند، امربه‌معروف و نهی از منکر کرد و به آن‌ها می‌گویم به خاطر حضرت زینب(س) و مدافعان حرم و شهدایی که برای حفظ ارزش‌ها از جان خود گذشته‌اند، حجابشان را رعایت کنند.

این حافظ قرآن کریم، حجاب را درونی و بیرونی دانست و تصریح کرد: حجاب یعنی اینکه خود را در برابر آسیب‌ها حفظ کنیم.

صفری با اشاره به اینکه حفظ حجاب راز موفقیت است، ادامه داد: حجاب درونی یعنی خود را از آسیب‌های، فکری و شیطانی در امان نگه داریم و حجاب بیرونی یعنی زیبایی‌هایمان را در برابر نامحرم حفظ کنیم.

دیدن مقام معظم رهبری یکی از آرزوهایم است

حافظ قرآن کریم، دیدن مقام معظم رهبری را یکی از آرزوهای خود عنوان کرد و گفت: دیدار با مقام معظم رهبری از جمله آرزوهایی است که دوست دارم هرچه زودتر به آن برسم و با اینکه چشمانم نمی‌بیند اما همین که بتوانم از نزدیک صدایشان را بشنوم برایم کفایت می‌کند.

وی در پاسخ این سؤال که اگر به شما گفته شود اگر در عرض یک ماه بتوانید قرآن را حفظ کنید به دیدار مقام معظم رهبری خواهید رفت، چه می‌کنید، گفت: اگر چنین مهلتی برای من تعیین شود، به خاطر اینکه مقام معظم رهبری را از نزدیک ببینم، ۱۵ روزه کل قرآن را حفظ خواهم کرد.

این حافظ قرآن کریم همچنین در پاسخ به اینکه اگر رهبر انقلاب را ببینید به ایشان چه می‌گویید و درخواست چه هدیه‌ای را خواهید کرد، گفت: از سخن گفتن با ایشان عاجز خواهم بود و فقط دوست دارم که ایشان حرف بزنند و از زندگی خود برایم سخن بگویند و اگر قرار باشد هدیه‌ای از دست ایشان بگیرم نیز کتاب، اولویت اولم خواهد بود.

بزرگ‌ترین آرزویی که دارم دیدن خانه خداست

دختر ۱۳ ساله بیرجندی با اشاره به آخرین آرزوهایش گفت: سفر به خانه خدا آرزوی هر مسلمانی است، چراکه همانند زمان تولدش، پاک و تطهیر می‌شود.

زینب در آخرین صحبت‌هایش بیان کرد: به دخترها علاوه بر حفظ حجاب که اصل سعادت در جهان هستی است، توصیه می‌کنم اگر در کاری شکست خوردند، ناامید نشوند، چراکه هر شکست، مقدمه پیروزی‌های بزرگ است.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *