تغییرات اقلیمی در کشور مشکوک به تحرکات دشمن است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس در کرج، غلامرضا جلالی صبح دوشنبه در سومین اجلاس ملی پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی که در کرج برگزار شد، گفت: از مبحث مهم پدافند غیرعامل می‌توان در راستای مقابله با ضعف و شناسایی نقاط آسیب‌پذیر استفاده کرد.

وی افزود: پدافند غیرعامل نقش مؤثری در حوزه بهبود اقتصاد خواهد داشت، همچنین با شناسایی تهدیدات می‌توانیم خطرات احتمالی بحران‌ها را کاهش دهیم و به سمت کاهش آسیب‌ها گام برداریم.

رئیس پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی، تغییرات الگوی مصرف را در حوزه پدافند غیرعامل برشمرد و ادامه داد: دست‌کاری‌های غذایی در سطح کشور وجود دارد که لازم است آموزش طریقه مصرف درست غذا به مردم در دستور کار قرار گیرد.

جلالی تصریح کرد: علم، دانش و تکنولوژی محور اصلی شکل‌دهنده تهدیدات و مقابله با آن‌ها هستند که متغیر و پویا به شمار می‌آیند، در حالی‌ که اتفاقات طبیعی ثابت و مستلزم برنامه‌ریزی هستند.

وی با اشاره به اینکه افزایش تحریم‌ها موجب شده است در تولید با مشکل مواجه شویم، تأکید کرد: باید با خودکفایی به تولیدات انبوه دست پیدا کنیم.

رئیس پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین راهبردهای پدافند غیرعامل در حوزه کشاورزی است.

تعریف درست الگوی مصرف آب

جلالی از وضعیت بحرانی منابع آبی کشور خبر داد و گفت: بهتر است الگوی مصرف آب اصلاح شود تا با کمبود ذخایر آبی مواجه نشویم.

وی در ادامه تصریح کرد: سلاح زیستی به معنی دست‌کاری محیط‌ زیست با هدف تلفات انسانی است و آمریکا با دست‌کاری محیط‌زیست به سلاح‌های زیستی دست‌ یافته است.

رئیس پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی، تهدیدات دشمن را در حوزه تلفات انسانی دانست و بیان کرد: این تغییرات غیرعادی و مشکوک به تحرکات دشمن است.

به گفته جلالی، کنترل مرزهای هوایی، دریایی و زمینی توسط مرزبانان زیستی کشور از اهمیتی بالایی برخوردار است که در بخش واردات بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

وی با تأکید به اینکه نباید با وابستگی به کشورهای دیگر سبد کالای خود را تأمین کنیم، اظهار کرد: هر وابستگی به کشورهای بیگانه یک آسیب برای ما به شمار می‌آید.

رئیس پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: علم و دانش‌محور اصلی تهدیدها به شمار می‌آید که باید در راستای توسعه هرچه‌ تمام‌تر بخش علمی کشور اقدام کنیم.

جلالی استفاده از تکنولوژی را یک فرصت اعلام کرد و یادآور شد: لازم است فناوری‌های استراتژیک شناسایی شوند تا به تقویت عناصر طبیعی بپردازیم.

وی در بخش دیگری بر لزوم توسعه زیرساخت‌های در حوزه فناوری تأکید کرد و افزود: اقدامات استراتژیک می‌توانند موجب منفعت و یا تهدید کشور باشند.

راه‌اندازی بانک تولید واکسن در کشور

رئیس پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی در پایان با اشاره به اینکه باید نسبت به تولید واکسن‌های دامی اقدام کنیم، خاطرنشان کرد: باید بانک تولید واکسن راه‌اندازی شود، همچنین در حوزه پدافند زیستی اقداماتی انجام دهیم تا در سطح دنیا ارتقا یابیم.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *