تفکرهای سکولار و لائیک مانعی بر سر راه وحدت حوزه و دانشگاه است

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: حوزه و دانشگاه دو نهاد مؤثر و تأثیرگذار بوده و هرکدام مکمل و کامل‌کننده دیگری هستند.

وی با بیان اینکه نه حوزه باید خود را بی‌نیاز از دانشگاه و نه دانشگاه خود را مستقل از حوزه بداند، تصریح کرد: حوزه تحصیلات دانشگاهی را معنا و جهت داده و هدف‌گذاری می‌کند، از آن‌سو دانشگاه ابزار لازم برای سرعت گرفتن و پیشرفت را تأمین می‌کند.

عضو فراکسیون ولایی مجلس با بیان اینکه این دو نهاد باید یکدیگر را فهم کنند، بیان کرد: حوزه و دانشگاه باید به جنبه مکمل بودن یکدیگر توجه کنند؛ این مسئله به معنای ادغام در یکدیگر یا اضمحلال و انحلال یکی از این دو نهاد نیست.

سلیمی خاطرنشان کرد: باید این دو نهاد یکدیگر را به رسمیت شناخته، همدیگر را درک کرده و از خروجی یکدیگر بهره‌مند شوند.

به گفته وی وحدت شعار نیست، بلکه باید به‌صورت عملی به آن پرداخته شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با بیان اینکه نباید کشور را در اختیار تفرقه‌ها قرار دهیم، ادامه داد: باید بفهمیم که بدون استفاده از خروجی دانشگاه نمی‌توانیم مسیر آینده را با سرعت طی کنیم.

سلیمی تصریح کرد: انقلاب ما ثمره وحدت حوزه و دانشگاه است و هر کجا از یکدیگر جدا شدند اسیر گرگ‌های درنده شدند.

وی با اشاره به اینکه هرگاه حوزه و دانشگاه از یکدیگر فاصله گرفتند هر دو تضعیف شدند، تأکید کرد: این تفکر انگلیسی است که می‌خواهد حوزه و دانشگاه را از یکدیگر جدا کند و نباید این تفکر در کشور جا بگیرد.

سلیمی با بیان اینکه مهم‌ترین امر در کسب وحدت حوزه و دانشگاه به رسمیت شناختن یکدیگر است، افزود: وحدت را نباید در یک روز و یک جلسه در طول سال خلاصه کرد، زیرا وحدت یک امر دائمی است.

وی بیان کرد: اینکه در طول سال به یاد وحدت حوزه و دانشگاه باشیم بسیار خوب است اما وحدت یک امر مستمر است و نباید اجازه داد کسانی که بر طبل تفرقه می‌زنند سکاندار این حوزه شوند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با تأکید بر اینکه مهم‌ترین عامل موفقیت حفظ وحدت است، ادامه داد: تفکرهای سکولار و لائیک مانعی بر سر راه وحدت است و باید این افکار را طرد کنیم تا وحدت حاصل شود.

سلیمی افزود: ضروری است همکاری و تعامل بین این دو نهاد به‌صورت جدی در دستور کار حوزه و دانشگاه قرار بگیرد.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *