تقویت آزمایشگاه‌های هوافضا، زیست‌فناوری و نانو در استان‌ها

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس استان تهران، علی زرافشان عصر امروز در اختتامیه دومین جشنواره ایده‌های برتر دانش‌آموزی در شهرری اظهار کرد: یک تحول در نگاه دانش‌آموزان اتفاق افتاده و دانش خود را حفظ و پرورش می‌دهند و ایده‌پردازی می‌کنند و پژوهش‌گری را به داخل مدارس راهی کردند و به دنبال مشارکت در توسعه کشور هستند.

وی افزود: امروز در سراسر کشور شاهد چنین جشنواره‌هایی هستیم و حتی در طول سال شاهد کنگره‌های مختلف بین‌الملل هستیم که دانش‌آموزان ما در این مراسم‌ بی‌نصیب نیستند و شهرستان ری قدم بزرگی در ایده‌های نوآورانه برداشتند.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: این قدم (نوآوری) بدین‌ جهت مهم است که بحث پیشبرد اهداف کشوری نوآوری است و عامل توسعه در کشورها بحث منابع انسانی است و در کنار این مهم یک ایده دیگر بروز پیدا کرده و یک جریان جهانی راه افتاد و آن رقابت زندگی در رقابت توسعه علم است؛ توسعه اقتصادی بدون توسعه فناوری اتفاق نمی‌افتد و فناوری‌های جدید شاخص توسعه‌یافتگی کشور است.

زرافشان توضیح داد: اخیراً در مطالعات انجام شده در خیلی از کشورها از شاخص اقتصادی به جایگاه اصلی نمی‌رسند؛ مگر پیشرفت در بخش نوآوری و رقابت در نوآوری مهم است و رشد منابع اقتصادی و فناوری کافی نیست؛ کشوری می‌تواند یک توسعه جهش‌یافته داشته باشد که نوآوری داشته و در دنیای نوآورانه ما قرار گرفته و تلاش برای بروزرسانی آن داشته باشد.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در طول سال‌های اخیر رتبه نوآوری کشور در حال رشد است، چون ما در کوچک‌ترین فضای آموزشی در حال پرورش این مهم هستیم و ایده‌ها وارد چرخه اقتصادی کشور می‌شوند، برخی از ایده‌های نوآورانه برای شاخص است که میانگین سنی‌شان کمتر از ۲۵ سال است.

زرافشان بیان کرد: قرار است در هر استان یک آزمایشگاه هوافضا، زیست‌فناوری، نانو و … داشته باشیم؛ اقدامات خوبی در دولت در حوزه علم و فناوری در آموزش پرورش شاهد بودیم.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *