تلاش برای بیابانی نشدن فارس/ مرهمی بر زخم‌های زمین باشیم

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، پیشگیری از هدر رفت منابع طبیعی وظیفه تک تک ماست و نباید تصور کنیم که مگر چقدر یک کوتاهی کوچک می‌تواند موثر باشد تا دنیا را به بیابان تبدیل کند؟

بیابانی نشویم

یک فعال حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اهمیت بیابان‌زدایی اظهار می‌کند: بیابانی نشدن را نمی‌توان به طور مستقیم به انجام رساند اما انسان می‌تواند بخشی از بیابانی شدن زمین که در نتیجه فعالیت‌ها و برداشت‌های بی‌رویه انسانی است را کاهش دهد.

امیر کوکبی ادامه می‌دهد: راهکارهای مقابله با بیابان‌زایی متعدد است و کاشت درختان و گیاهان مقاوم و متناسب با مناطق خشک، پخش سیلاب و آب، تعادل دام و مراتع برای حفاظت از پوشش گیاهی موجود، احیاء شوره زارها، استفاده از سوخت‌های جایگزین و … را در برمی‌گیرد.

 

وی بیابانی شدن را نتیجه عملکرد نادرست انسان در طبیعت می‌داند و بیان می‌کند: بیابان‌زایی یکی از شیوه‌های تخریب خاک در مناطق خشک، نیمه خشک و کم رطوبت است که بر اثر عوامل مختلف از جمله تغییر آب و هوا و فعالیت‌های انسانی ایجاد می‌شود.

دعوت به بیابان‌زدایی در «سرزمین ارزشمند»

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با ابراز رضایت از اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان به خبرنگار فارس می‌گوید: روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی فرصتی برای بررسی شیوه‌های جلوگیری از اراضی به بیابان است.

مهرزاد بوستانی می‌افزاید: انتخاب عنوان «سرزمین ارزشمند» برای این روز در سال جدید برای این روز جهانی با سرمایه‌گذاری برای حفظ و احیاء این اراضی همراه گشته است.

وی با تاکید بر انجام مطالعات بیابان‌زدایی در فارس می‌گوید: ۱۷ طرح مطالعاتی شامل مدیریت مناطق بیابانی، جنگل‌های دست کاشت و طرح  کنترل کانون‌های بحرانی فرسایش بادی به وسعت ۷۵۰ هزار هکتار در سطح عرصه‌های بیابانی استان در حال اجرا است.

بوستانی اضافه می‌کند: درختکاری، بذر و بوته‌کاری و ترسیب کربن در اراضی ملی فارس از موفق ترین طرح‌ها در این زمینه هستند که با جدیت دنبال می‌شوند.

بیابان‌زایی در بیش از یک میلیون هکتار اراضی فارس

مدیرکل منابع طبیعی استان با اشاره به اراضی فارس که در معرض بیان‌زایی هستند، اعلام می‌کند: یک میلیون و ۱۰۰ هکتار از اراضی فارس در ۱۷ شهرستان با سطح‌های متفاوت در معرض بیابان‌زایی هستند.

بوستانی ادامه می‌دهد: بخش اعظم اراضی بیابانی فارس در نی‌ریز، زرین دشت، لامرد، لارستان، خنج، مهر و فراشبند قرار دارد که عوامل انسانی متعددی در ایجاد این وضعیت  نقش دارد.

 

وی تصریح می‌کند: چرای بی‌رویه دام، برداشت غیر اصولی و بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، تغییر کاربری اراضی، مدیریت نامناسب مراتع و اراضی کشاورزی از این موارد است.

این مقام مسؤول در ادامه اظهار می‌کند: استفاده بیش از حد از اراضی جنگلی و مرتعی که موجب فرسایش خاک و بیابان‌زایی می‌شود باعث تخریب جنگل‌ها شده و فرسایش شدید بادی و آبی و افزایش شوری خاک را به همراه داشته است.

تلاش برای احیاء

بوستانی با ابراز رضایت از اقداماتی که در فارس برای مقابله با بیابان‌زایی انجام می‌شود، می‌گوید: تولید ۲۱۲ هزار اصله نهال گونه‌های بیابانی، ۸۹۴  هکتار نهال‌کاری  در مناطق بیابانی استان، انجام طرح مشارکتی گزکاری در شهرستان‌های بحرانی، اجرای ۳۹۰ هکتار عملیات مدیریت رواناب‌های سطحی در عرصه‌های بیابانی و … از اهم این اقدامات است.

وی ادامه می‌دهد: برای اجرای طرح‌های الگویی احیاء و مدیریت مشارکتی عرصه‌های بیابانی با گونه‌های مختلف اقتصادی و سازگار با شرایط بیابانی به اشتغال خانوارهای ساکن این مناطق نیز توجه شده است و در ۲ هکتار از اراضی استان به اجرا درآمده است که در جذب مشارکت‌های مردمی در احیاء مناطق بیابانی نیز تاثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام/الف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *