توصیفیان: خود را لایق پدری ذوب‌آهن نمی‌دانم چون تنها نبودم/ حساب فوتبال، والیبال و بسکتبال از سایر رشته‌ها جداست

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حسین‌علی توصیفیان از قدیمی‌ترین میران ورزشی اصفهان است که تلاش‌های بسیاری را برای شکوفایی ورزش اصفهان انجام داده است و همیشه در کنار ورزشکاران و مشوق آن‌ها بوده است.

توصیفیان که خود از پیشکسوتان در حوزه خبر نیز هست، با عنوان پدر باشگاه ذوب‌آهن شناخته می‌شود و از اولین نفرات تأسیس‌کننده این باشگاه محسوب می‌شود؛ از همین رو گپ و گفتی را با وی داشتیم که در زیر می‌خوانید.

فارس: از چه زمان فعالیت خود را در ورزش آغاز کردید؟

توصیفیان: قبل از رفتن به ذوب‌آهن و از سال ۱۳۳۴ خبرنگار کیهان ورزشی در اصفهان بودم و کیهان تنها نشریه ورزشی کشور تا سال ۴۹ بود؛ در آموزشگاه حرفه‌ای ذوب‌آهن دوره دیدم و به عنوان تکنسین وارد کارخانه ذوب‌آهن شدم و حضور من به عنوان خبرنگار ورزشی در کارخانه ذوب‌آهن سبب شد تا به سمت ورزش بروم.

فارس: باشگاه ذوب‌آهن چگونه تأسیس شد؟

توصیفیان: کارگران کارخانه در یک مکان واحد اسکان داده شده بودند و به دنبال مکانی برای ورزش بودند و به خاطر نفوذ و کلام از من برای کمک در این زمینه کمک گرفته شد، تاسیساتی در شهرک واحد شناخته شد و در سال ۱۳۴۸ پروانه رسمی باشگاه از سازمان تربیت بدنی گرفته شد و باشگاه ذوب‌آهن رسما تأسیس شد.

فارس: فعالیتتان در باشگاه ذوب‌آهن چگونه بود؟

توصیفیان: همکاری من با ذوب‌آهن ادامه پیدا کرد و بعد از ۵ سال به اداره انتشارات روابط عمومی منتقل شدم و به عنوان سر‌دبیر نشریه داخلی ذوب‌آهن مشغول شدم و بخش مهمی از نشریه مربوط به اخبار ورزشی بود؛ از سال ۵۵ به قسمت ورزشکاران رفتم و تا سال ۷۴ به فعالیت ادامه دادم، بعد از بازنشستگی نیز به توصیه مدیر عامل وقت همکاری خود را با باشگاه ذوب‌آهن ادامه دادم و در سال ۸۵ از کار‌های اجرایی کناره‌گیری کردم.

باشگاه ذوب‌آهن فعالیت خود را در چند رشته آغاز کرد؟

توصیفیان: این باشگاه فعالیت خود را ابتدا در ۱۲ رشته ورزشی آغاز کرد؛ قبل از انقلاب ۴ رشته فوتبال، والیبال، بسکتبال و کشتی لیگ داشتند و ذوب‌آهن تنها باشگاهی بود که در هر ۴ رشته شرکت داشت و حتی زمانی که جنگ بود و سخنی از ورزش نبود، باشگاه ذوب‌آهن به فعالیت ادامه می‌داد.

فارس: چرا به شما پدر باشگاه ذوب‌آهن می‌گویند؟

توصیفیان: من به تنهایی بنیان‌گذار باشگاه ذوب‌آهن نبودم، افرادی بودند که به عشق تشکیل شدن صنعت نوین ذوب‌آهن در ایران وارد این کارخانه شده بودند و شور جوانی و ورزش وجود داشتند؛ افراد زیادی بودند که در تاسیس باشگاه ذوب‌آهن نقش ارزنده‌ای داشتند، هم‌چون عباس چیت‌ساز که از قهرمانان شنا اصفهان بود و نقش به‌سزایی داشت، چون چهره شناخته شده‌ای برای ورزش اصفهان بودم عنوان پدر باشگاه ذوب‌آهن را به من دادند اما خود را در جایگاه این لقب نمی‌دانم.

فارس: آیا به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کردید؟

توصیفیان: ورزش انجام می‌دادم اما هیچ‌گاه به صورت قهرمانی ورزش نکردم؛ در دو رشته والیبال و تنیس روی میز مهارت داشتم و بازی می‌کردم ولی ورزش حرفه‌ای نکردم و عنوانی در رده ملی ندارم و بیشتر در انعکاس فعالیت ورزشکاران اصفهان نقش داشتم.

فارس: مدیریت ورزشی چه میزان تغییر کرده است؟

توصیفیان: زمان خیلی چیز‌ها را تغییر می‌دهد، وجود زیر‌ساخت برای یک باشگاه بسیار مهم است، در خصوص مدیریت الزاماتی برای باشگاه‌ها به وجود آمد و مدیریت را تغییر داد، از سال ۷۹ بود که تحولات زیادی در باشگاه‌داری به وجود آمد و برای حفظ و نگه‌داری فضاهای ورزشی نیروهای کارآمد و خوب نیازمند است.

فارس: وضعیت ورزشکاران چگونه است؟

توصیفیان: باید حساب رشته فوتبال و والیبال و بسکتبال را از بقیه رشته‌ها جدا کرد، فقط ورزشکاران حاضر در لیگ برتر این ۳ رشته از تمکن مالی برخوردار هستند و ورزشکاران در رشته‌های دیگر هم‌چون سابق بدون توجه به وضعیت مالی و با عشق فعالیت می‌کنند.

فارس: ورزش اصفهان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

توصیفیان: بار ورزش قهرمانی اصفهان بر دوش دو باشگاه فولاد مبارکه سپاهان و ذوب‌آهن قرار گرفته و بعضی باشگاه‌های دیگر هم‌چون گیتی‌پسند در برخی رشته‌ها به صورت منسجم فعالیت دارند، در اصفهان صنعت به کمک ورزش آمده است و کاستی در اصفهان وجود ندارد و شرایط ورزش اصفهان خوب است.

فارس: چقدر به پیشکسوتان توجه می‌شود؟

توصیفیان: خوشبختانه شاهد افتتاح دفتر انجمن پیشکسوتان در اصفهان بودیم و امیدوار هستیم برای پیشکسوتان امکاناتی فراهم شود، همیشه شاهد نظر لطف باشگاه ذوب‌آهن نسبت به خود به عنوان پیشکسوتان بوده‌ام، باید از پیشکسوتان به عنوان اتاق فکر استفاده شود، باید در مراسمات از این بزرگان تجلیل شود تا نسل جدید با آن‌ها آشنا شوند و غبار فراموشی از چهره آن‌ها زدوده شود.

فارس: اقدامات دو تیم سپاهان و ذوب‌آهن را برای حضور در لیگ برتر فوتبال چگونه می‌بینید؟

توصیفیان: سپاهان دوباره کرانچار را روی نیمکت خود دارد، ذوب‌آهن هم امیر قلعه‌نویی، پرافتخار‌ترین مربی لیگ برتر را به خدمت گرفته است و هر دو تیم قدرتمند آماده شده‌اند، برای رونق ورزش اصفهان باید این دو تیم قوی باشند تا انتظارات هواداران برآورده شود و موجب سرفرازی اصفهان شوند.

================
گفت‌وگو از محمد نوری
================

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *