توضیحات تکمیلی آموزش و پرورش در مورد حادثه مدرسه قدس زنجان

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، حادثه روز یکشنبه ۱۹ آذر‌ماه سال‌جاری که موجب مسمومیت ۲۳ دانش‌آموز در زنجان شد، طی این روزها تیتر یک بسیاری از رسانه‌های استان شده است.
این حادثه در سخنان و اعلام نخست اورژانس و آموزش و پرورش استان زنجان ناشی از نشتی بخاری نفتی «پلار» بوده که به صورت موقت در این مدرسه برای گرمایش دانش‌آموزان در نظر گرفته شده بود.
دانش‌آموزان پس از طی مراحل درمانی مرخص شدند و یک روز تحصیلی دیگر را در مدرسه «قدس» که هنوز دقیقا مشخص نیست یک مدرسه روستایی محسوب می‌شود یا شهری و در اظهارات مسؤولان آموزش و پرورش در این زمینه تناقض وجود دارد، آغاز می‌کنند.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان اما در واکنش به برخی شایعات و سخنان ضد و نقیض در مورد حادثه مدرسه «قدس» اظهار کرد: مدرسه «قدس» زنجان مدرسه‌ای است که در قالب خرید خدمات بخش خصوصی واگذار شده است.

*موتورخانه این مدرسه از مدتی پیش دچار مشکل شده بود
یعقوب‌علی عبادی با اشاره به اینکه موتورخانه این مدرسه از مدتی پیش دچار مشکل شده بود، عنوان کرد: این مشکل از طریق مدرسه به آموزش و پرورش اعلام شده بود و آموزش و پرورش نیز اعلام خرابی سیستم گرمایشی این مدرسه را برای رفع مشکل به اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس منتقل کرده بود.
وی با اشاره به اینکه با اعلام خرابی موتورخانه مدرسه «قدس» نوسازی وارد عمل شد، بیان کرد: با توجه به لزوم تقریب دیگ‌ها و تجهیزات گرمایشی مدرسه تعمیرات در مدرسه قدس نیازمند زمان بوده است.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه به منظور جلوگیری از تعطیلی مدرسه یک بخاری در مدرسه تعبیه شده بود، بیان کرد: همین بخاری موجب نشتی و بروز حادثه برای دانش‌آموزان شد.
عبادی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان در صحت کامل شب حادثه از بیمارستان مرخص شدند، عنوان کرد: هم‌اکنون دانش‌آموزان مدرسه قدس در کلاس‌های درس حضور دارند.

*تعمیرات سیستم گرمایشی مدرسه قدس ادامه دارد
وی با اشاره به اینکه کار تعمیرات در موتورخانه مدرسه قدس انجام و به پایان رسیده است، اضافه کرد: کار تعویض لوله‌ها در فضای مدرسه در دست اقدام است و با توجه به دو شیفت بودن مدارس تعمیرات در شب انجام شود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود، تا روز جمعه فرآیند تعمیرات در این مدرسه به پایان رسیده و مدرسه در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.
عبادی با اشاره به اینکه نیازهای تعمیراتی مدارس همه ساله پیش از آغاز سال تحصیلی به نوسازی اعلام می‌شود، گفت: با توجه به فراوانی نیاز به تعمیرات و محدودیت در اعتبارات تخصیصی اداره نوسازی براساس اولویت کار تعمیرات و نوسازی در مدارس را انجام می‌دهد.

*به دلیل اورژانسی بودن مدرسه قدس مکاتبه با نوسازی انجام شده بود
وی با اشاره به اینکه سیستم گرمایشی مدرسه قدس به عنوان نیاز برای نوسازی پیش‌تر به اداره کل نوسازی اعلام شده بود، بیان کرد: به دلیل اورژانسی بودن وضعیت مدرسه چند مورد مکاتبه نیز با نوسازی انجام شده بود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه برخی موتورخانه‌ها در تعمیرات اولیه چندان مشکل را نشان نمی‌دهند، بیان کرد: این در حالی است که بسیاری از موتورخانه‌ها پس از کار مشکلاتی برای آنها ایجاد می‌شود که باید به صورت اورژانسی آن را رفع کرد.
عبادی بیان کرد: ناهماهنگی بین آموزش و پرورش و مؤسسه ارائه کننده خدمات آموزشی تنها مشکلی بود که موجب این اتفاق شد و امید است از این پس شاهد این قبیل حوادث در مدارس نباشیم.

*عدم کنترل اتصالات عامل حادثه
وی با اشاره به اینکه بخاری نصب شده در مدرسه برای گرمایش دانش‌آموزان مشکل نداشت، اظهار کرد: بخاری نصب شده در این مدرسه بخاری فن‌دار استاندارد است اما اتصالات کنترل نشده بود و امروزه از این بخاری‌ها در ورزشگاه‌ها، هیأت‌ها و … استفاده می‌شود.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان با بیان اینکه اکنون گرمای کلاس‌ها با استفاده از موتورخانه قبلی مدرسه تامین می‌شود، تصریح کرد: اما این سیستم توان ایجاد گرمای استاندارد در کلاس را ندارد.
شایان ذکر است، از مجموع فضاهای آموزشی استان زنجان ۱۰ درصد مدارس استان زنجان با بخاری نفتی استاندارد گرم می‌شوند، سهم بخاری‌های گازی ۶ درصد و بخاری‌های تابشی ۵ درصد است.
۷۹ درصد مدارس استان زنجان با سیستم گرمایشی مرکزی گرمای مورد نیاز را دریافت می‌کنند، این در حالی است که همچنان در ۲۱ درصد مدارس استان زنجان سوخت وارد کلاس درس می‌شود.
انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *