تولید فعلی برنج در کشور کفاف نمی‌کند/ نگذاریم تولید داخل آسیب ببیند

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، محمد اسلامی عصر امروز در حاشیه نخستین نشاء مکانیزه برنج کشور در روستای فیروزکلا بخش دشت‌سر این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کشت برنج در مازندران اهمیت فراوان دارد هر چند امسال کشاورزان سعی دارند در زمینه کشت برنج پرکارتر از گذشته عمل کنند.

وی افزود: با توجه به کاهش مصرف آب و کنترل آن در سال جاری لازم است کشاورزان توجه زیادی داشته باشند البته دولت در سال جاری همان سیاست‌های حمایتی را دنبال می‎کند.

استاندار مازندران با اعلام اینکه دولتمردان باید برای حمایت کشاورزان با یک سازماندهی متفاوت سال ۱۳۹۷ را دنبال کنند، بیان کرد: با حمایت اداره جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها امید داریم نقش قوی‌تر و عملیاتی‌تر داشته باشیم.

این مسؤول با اشاره به اینکه منابع آب محدود است و شرایط در سال جاری متفاوت خواهد بود، ادامه داد: باید بهره‌برداری بیشتری از میزان آب زراعی داشته باشیم و در زمینه تولیدات به دنبال کشت بسیار خوب باشیم.

اسلامی با اعلام اینکه در فصل برداشت امید داریم بتوانیم بازدهی بیشتری در زمینه تولید برنج داشته باشیم و کشاورزان به حداکثر درآمد از کار بسیار مشکل خود برسند، گفت: کشاورزان از دست رنج خودشان بهره می‌گیرند و در این استان دغدغه‌ای جز کشت برنج ندارند.

وی با اشاره به فصل برداشت و جلوگیری از واردات برنج، یادآور شد: حقیقتی وجود دارد که یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کمبود تولید برنج در کشور داریم البته در این بین مصرف‌کنندگان بزرگ را قانع کردیم که از برنج مازندران استفاده کنند و سنگ بنا را هم در این زمینه برداشتیم تا با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی مازندران این مهم با جریان بهتر همراه باشد.

استاندار مازندران ادامه داد: با این روند به دنبال آن هستیم تا آسیبی به تولیدات داخل وارد نیاید و با برنامه‌ریزی مهم گام برمی‌داریم.

این مسؤول تصریح کرد: اگر دولت حواله‌ای در این بخش داشته باشد و به کسی مجوز صادرات بدهد بحث رانت پیش می‌آید که با آن مخالفیم هر چند وقتی این روند آزاد باشد بحث عرضه و تقاضا مطرح می‌شود.

اسلامی گفت: در سال جاری طی اتفاق مهم می‌خواهیم واردات برنج برای رفع کمبودها باشد البته امیدواریم در سال ۱۳۹۷ با کمک مجلس شورای اسلامی، تمهیدات وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت توزیع متفاوت در مدیریت عرضه و تقاضا داشته باشیم که نگرانی و دغدغه کشاورزان تکرار نشود.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *