جانمایی غلط توپوگرافی، عامل فرونشست زمین مسکن مهر در مهرشهر بیرجند

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، عصر امروز تعدادی از ساکنان خیابان ۹ دی مهرشهر بیرجند به علت فرونشست زمین و ترک برداشتن خانه‌هایشان جلوی شورای اسلامی شهر بیرجند تجمع کردند.

یکی از معترضان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، اظهار داشت: هنوز ۶ ماه از تحویل این واحدها نمی‌گذرد که بسیاری از آنها دچار ترک‌خوردگی و فرونشست زمین شده است.

ح.ع افزود: چاه‌های حفرشده برای دفع فاضلاب در این واحدها به علت اینکه با ارتفاع زیادی حفر نشده‌اند بعد از گذشت چند ماه پر شده و جالب این است که وقتی برای حفر چاه جایگزین اقدام کردیم پس از حفر یکی دو متر به آب شیرین رسیدیم.

اما پیگیری خبرنگار فارس برای این موضوع به سخنان شهردار بیرجند ختم شد؛ عباسعلی مدیح در این رابطه گفت: جانمایی غلط و بدون کارشناسی مسکن مهر از لحاظ توپوگرافی، ساکنان این منطقه را با مشکلات زیادی روبه رو کرده است.

وی با بیان اینکه اداره آب و فاضلاب هرچه  سریع‌تر در این مورد باید اقدام کند، ادامه داد: شهرداری بارها مکاتباتی را در همین راستا با اداره آب و فاضلاب انجام داده است و اعلام کرده‌ایم با توجه به مشکلات و مراجعات مردمی عملیات اجرایی را هرچه سریع‌تر انجام دهند.

شهردار بیرجند با اشاره به‌ اینکه سازمان آب و فاضلاب برای قرارداد باید به شهرداری مراجعه کند، تصریح کرد: شهرداری به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی عملیات اجرایی آب و فاضلاب را تعطیل نخواهد کرد و هرچه سریع‌تر باید این کار صورت گیرد تا مردم را از بلاتکلیفی و نگرانی نجات دهیم.

مدیح با بیان اینکه اداره آب و فاضلاب باید زمان حفر و لوله‌گذاری را هرچه زودتر انجام دهد، افزود: شهرداری این آمادگی را دارد تا خیابان‌ها را در مهرشهر آسفالت کند اما باید با ادارات و نهادهای مربوطه هماهنگی‌هایی صورت گیرد تا از اقدامات موازی و حفاری‌های بی‌مورد جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه فصل بارندگی در استان نزدیک است، تصریح کرد: سازمان آب و فاضلاب چنانچه قصد لوله‌گذاری برای فاضلاب را در مهرشهر ندارد به شهرداری اعلام کند تا بطور موقت این خیابان‌ها را آسفالت کند تا در زمان بارندگی از انباشت آب در این خیابان‌ها جلوگیری شود.

شهردار بیرجند تاکید کرد: کسانی که بدون کارشناسی این محل را جانمایی کرده‌اند باید پاسخگوی مردم باشند که بر چه مبنایی مسکن مهر در مهرشهر(خیابان ۹ دی) جانمایی شده است، با کدام طرح و مشاوره تخصصی اجازه ساخت و ساز برای مسکن مهر را صادر کرده‌اند.

مدیح با بیان اینکه برای ساخت این مجتمع‌ها باید کار کارشناسی شده‌ای صورت می‌گرفت، خاطرنشان کرد: باید قبل از ساخت و ایجاد بنا، کار توپوگرافی منطقه اعم از آب‌های سطحی و زمین‌شناسی صورت می‌گرفت تا از بروز حوادث احتمالی این‌چنینی جلوگیری شود.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

گزارش از محمدحسین قاسمی

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

انتهای پیام / ۶۹۰۴۵/پ/ج۳۰/

http://fna.ir/4QLXD6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *