جذب مغزهای دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های خراسان رضوی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، رضا سعیدی ظهر امروز در دومین کارگاه آموزشی رابطین کنسولی دانشگاه‌های خراسان رضوی، جنوبی و شمالی که در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: در جذب دانشجوی خارجی موفق بوده‌ایم اما نسبت به سطح جهانی در زمینه جذب دانشجوی خارجی وضعیت مناسبی نداریم.
وی با اشاره به وجود ۶۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ابراز کرد: کمتر از ۵ درصد دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.
ریاست دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ادامه داد: در سال گذشته ۳۰۰ دانشجو و امسال نیز ۴۰۰ دانشجو خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند.
سعیدی گفت: اکنون توریسم و گردشگری علمی در جهان مطرح است و طبق گزارش اقتصاددانان جذب دانشجوی خارجی درآمدی بالاتر از نفت را برای کشور مبدا به همراه دارد.
وی با بیان اینکه توسعه علمی و جذب دانشجوی خارجی از دیدگاه اقتصادی موثر است ابراز کرد: در حالی که بسیاری از صنایع با آسیب‌هایی همراه هستند و ممکن است ورشکستگی را به دنبال داشته باشد، اما توسعه گردشگری علمی درآمد پایداری را به همراه دارد.
ریاست دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) زمینه‌سازی سرمایه‌گذاری برای توسعه و جذب دانشجوی خارجی را ضروری دانست و بیان کرد: بحث فرهنگی تبادل علمی نیز در صنعت توسعه علمی مطرح است.
سعیدی با بیان اینکه دانشجویان سایر کشورها برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های خارجی حضور دارند، گفت: دربسیاری از کشورها مانند انگلیس و آمریکا دانشجویان سایر کشورها که مغزهای علمی آن کشور هستند در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.
ریاست دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) افزود: بسیاری از دانشجویان خارجی که رئیس جمهور، وزیر و نمایندگان مجلس می‌شوند در دانشگاه مبدا پرورش می‌یابند.
سعیدی دیدگاه امنیتی تحصیل دانشجوی خارجی را تحسین کرد و افزود: ۲۸۰۰ دانشگاه در کشور راه‌اندازی شده است و معضل صندلی خالی مطرح است و اکنون ۵۰۰ هزار صندلی خالی در کشور وجود دارد.
وی وجود دانشجوی خارجی یک تبلیغ برای کشور مبدا محسوب می‌شود و لازمه آن این است که بسترسازی شود و اگر دانشجویان خارجی راضی از کشور بروند آنگاه سایر دانشجویان خارجی نیز به این کشور جذب می‌شوند.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *