حفظ روحیه شهروندی با دیوارنگاری!

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، ترسیم نقش و نگار بر روی دیوارهای آجری و بتونی شهر راهکاری است که حس زیبایی‌دوستی و هنرپروری انسان برای پوشاندن چهره خشن شهرها را موجب شده است.

انسان که به دنبال توسعه و تبدیل منابع طبیعی به ثروت و ساختمان است، در اغلب مواقع در میان انبوه دیوارهای بتنی دلش برای طبیعت و زیبایی نیز تنگ می‌شود به همین دلیل است که شهرداری‌ها به عنوان متولی شهر دست به اقداماتی چون دیوارنگاری زدند تا این زیبایی را برای روحیه بخشیدن به انسان ایجاد کنند.

به همین منظور اقداماتی چون نقاشی دیواری در شهرها ظهور و بروز پیدا کرده و تا جایی رفت که شهرداری همدان در سال گذشته یک جشنواره دیوارنگاری برگزار کرد تا هنرمندان به رقابت بپردازند و چهره شهر نیز تغییر کند.

دیوارنگاری تنها به یک جشنواره بسنده نشده و بسیاری از افراد به عنوان یک دغدغه و یک شغل این مقوله را ادامه می‌دهند.

نقاشی دیواری به دنبال ایجاد لذت بصری در مخاطبان

یک هنرمند دیوارنگار همدانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دیوارنگاری، هنرهای تزئینی و مردمی برای زیبایی شهر در دستور کار قرار گرفت، اظهار کرد: متولی نقاشی دیواری، سازمان زیباسازی شهرداری است، شیوه کار این طور است برای ترسیم یک نقاشی دیواری، ما پیشنهادات خود را ارائه می‌دهیم و سازمان زیباسازی شهرداری با توجه به بودجه و نیاز ممکن آن است آن را قبول یا رد کند.

سحر مرامی با بیان اینکه شهرداری نیز گاهی اوقات سفارشاتی برای ایجاد یک نقاشی دیواری دارد، افزود: البته گاهی ممکن است سازمان‌های دیگری چون آموزش و پرورش برای مدارس یا سازمان دیگری خواهان دیوارنویسی یا نقاشی دیواری باشند.

وی با بیان اینکه تیم ما از سه نفر تشکیل شده است، تصریح کرد: در دانشگاه در رشته نقاشی تحصیل کردم و شرایط کار در این بخش طوری است که افراد دارای تحصیلات در رشته نقاشی یا گرافیک، می‌توانند در این حوزه ورود کنند.

این کارشناس ارشد نقاشی با بیان اینکه افرادی نیز هستند که به صورت تجربی کار می‌کنند، ادامه داد: البته در نقاشی دیواری مواردی وجود دارد تا بیننده بتواند از لذت بصری آن بهره‌مند شود که اغلب افراد فعال در حوزه تجربی این موارد را رعایت نمی‌کنند.

دیوارنگاری توسط خانم‌ها در حال جا افتادن است

وی با اشاره به اینکه گاهی اوقات برای دیوارنگاری کارهای تکراری انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: این مسئله باعث می‌شود که وقتی یک طرح علمی و حساب شده درج می‌شود، مردم تعجب می‌کنند.

مرامی با بیان اینکه در تهران و شهرهای بزرگ دیوارنگاری توسط یک خانم به مسئله‌ای عادی تبدیل شده است، گفت: البته هنوز در شهرستان‌های کوچک‌تر دیوارنگاری توسط یک خانم به طور کامل جا نیفتاده است.

وی افزود: وقتی در مدارس مشغول به دیوارنگاری هستم و مسافران از شهرهای دیگر می‌آیند، تعجب می‌کنند که یک خانم مشغول نقاشی بر روی دیوار است.

این هنرمند دیوارنگار با بیان اینکه گاهی اوقات مزاحمت‌هایی از سوی افرادی که نمی‌توانند فعالیت یک خانم را ببینند، صورت می‌گیرد، تصریح کرد: البته در همدان شرایط بهتری حاکم شده و این مسئله جا افتاده است.

اهمیت زیبایی شهر برای همدان توریستی

وی با اشاره به اینکه فعالیتم در همدان محدود می‌شود، ادامه داد: برای ادامه کار به صورت جدی فکر می‌کنم، زیرا احساسم بر این است که باید محیط شهری هنرمندانه‌تری داشته باشیم تا چشمان مردم به زیبایی عادت کند.

مرامی با بیان اینکه با نقاشی دیواری و کاشی‌کاری انجام شده، فضای شهری در حال دگرگونی است، خاطرنشان کرد: زیبایی بصری شهر همدان برای من به عنوان یک شهروندان و فعال عرصه هنر بسیار حائز اهمیت است.

دامن زدن به اهمیت زیبایی شهر

وی با اشاره به اینکه شهر همدان یک شهر توریستی بوده و باید از زیبایی‌های خاصی برخوردار باشد، گفت: در کشورهای دیگر به زیبایی شهر بسیار اهمیت داده می‌شود اما در شهر و کشور ما به تازگی این اهمیت پررنگ شده و من هم دوست دارم که به این مسئله دامن بزنم.

این هنرمند دیوارنگار همدانی با بیان اینکه در دوران مدیریت جدید زیباسازی به زیبایی شهری بیشتر توجه می‌شود، اظهار کرد: برگزاری مسابقه دیوارنگاری در سال گذشته اقدام بسیار شایسته‌ای بود که از سوی سازمان زیباسازی شهرداری همدان انجام شد.

وی با اشاره به اینکه در مجموع هزینه دیوارنگاری نسبت به زحمت، ایده و فکر مطلوب نیست، افزود: البته دستمزدها چندان پایین هم نیست اما نحوه پرداخت آن مهم است که قسط‌بندی نباشد و به یک باره پرداخت شود.

مرامی با بیان اینکه بانوان فعال دیگری نیز در حوزه دیوارنگاری فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: در سال گذشته جزء برگزیدگان جشنواره بودم اما دیرهنگام از زمان برگزاری آن مطلع شدم و به همین دلیل به صورت فشرده کار کردم.

وی با اشاره به اینکه به دلیل پذیرش برخی از آثار پس از مهلت تعیین شده با توجه به تلاش شبانه‌روزی که انجام دادم، ناراحت شدم، ادامه داد: هزینه کمی نسبت به زحمتی که طی یک هفته‌ انجام شد، پرداخت شد، در اصل شهرداری با هزینه کمتری شهر را زیبا کرد.

این هنرمند دیوارنگار با بیان اینکه برای دیوارنگاری شهر به این تعداد در صورت عادی شهرداری هزینه بیشتری باید پرداخت می‌کرد، گفت: در اصل شهرداری با برگزاری این مسابقه ضمن ایجاد یک فضای پرنشاط، به دیوارنگاری شهر با کمترین هزینه ممکن پرداخت و بسیار به نفعش تمام شد.

وی با اشاره به اینکه نقاشی دیواری باید لذت بصری برای مردم ایجاد کند، اظهار کرد: مهم است وقتی مردم از منطقه‌ای عبور می‌کنند تصویر مربوطه ضمن ایجاد لذت بصری یک مفهوم را به سادگی به مردم منتقل کند.

تأثیر یک دیوارنگاری مناسب بر روحیه شهروندان

مرامی با بیان اینکه رنگ‌ها باید به خوبی انتخاب شود و در برابر چشمان افراد اغتشاش ایجاد نکند، افزود: یک دیوارنگاری خوب بر روی روحیه افرادی که از منطقه عبور می‌کنند و حتی ممکن است به صورت مستمر با نقاشی دیواری در ارتباط باشند، تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از طرح و هنر بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: باید مفهوم نقاشی دیواری نه چندان پیچیده و نه چندان ساده باشد و برای شهروندان لذت ایجاد کند.

مخدوش کردن دیوارنگاری برای خالقان آثار دردآور است

هنرمند دیوارنگار همدانی با بیان اینکه مخدوش کردن دیوار نگاری‌ها برای صاحبان اثر و افراد با فرهنگ دردآور است، ادامه داد: متأسفانه دیده شده که برخی از افراد به مخدوش کردن آثار تاریخی و میراث فرهنگی می‌پردازند.

وی خاطرنشان کرد: برای حل این مسائل نیاز است که در مدارس نسبت به فرهنگسازی مناسب در بین دانش‌آموزان اقدام مناسبی را انجام داده و سطح فرهنگ جامعه از کودکی ارتقا یابد.

مرامی گفت: دیوارنگاری بسیار گسترده است و در تمام قسمت‌های شهر می‌توان با یک ایده و فکر خوب فضای مطلوبی ایجاد کرد.

برگزاری تخصصی‌تر و موضوعی دور دوم جشنواره  دیوارنگاری در همدان

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری همدان نیز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس با بیان اینکه دیوارنگاری با استفاده از رنگ، کاشی شکسته، سفال و وسایل مختلف انجام می‌شود، اظهار کرد: نقاشی دیواری جزئی از دیوارنگاری است و از چند سال گذشته در کلانشهرها استفاه می‌شود.

وحید علی‌ضمیر با بیان اینکه در چهار سال اخیر دیوارنگاری در دستور کار شهرداری همدان قرار گرفت، افزود: دیوارنگاری به ویژه برای اماکن عمومی که بیشتر در معرض دید مردم قرار دارد، دنبال می‌شود.

طرح نقاشی دیواری به مناسبت ماه مهر

وی با اشاره به اینکه نقاشی‌ دیواری در ۱۲ مدرسه در چهار منطقه همدان انجام می‌شود، تصریح کرد: این اقدامات در راستای طرح ویژه بازگشایی مدارس در مهرماه در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری همدان با بیان اینکه در زمان‌های مختلف سعی کردیم فرهنگ نگهداری از دیوارنگاری‌ها را نهادینه کنیم، ادامه داد: هزینه‌های شهرداری به صورت مستقیم توسط عوارض مختلفی که مردم پرداخت می‌کنند، تأمین می‌شود و آسیب رساندن به آن، آسیب به اموال مردم است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی به خدمات ایجاد شده از درآمد شهرداری، آسیب رسانده و آن را نابود می‌کنند، خاطرنشان کرد: برای فرهنگسازی در راستای نگهداری از شهر به ویژه مسائل مربوط به حوزه زیباسازی چاپ و توزیع بروشور، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و نصب بنرهای اطلاع رسانی را در دستور کار قرار دادیم.

ورود مراجع قضایی برای زیباسازی شهری

علی‌ضمیر با بیان اینکه شرایط امروز نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است، گفت: پیش از این افراد برای نصب تبلیغات خود از دیوار مردم استفاده می‌کردند که با کمک مراجع قضایی مانع از این کار شدیم و خط تلفن‌های درج شده را مسدود کردیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۴۵ خط تلفن را مسدود کردیم، اظهار کرد: البته این راه آخر است و مردم نیز باید مشارکت کنند تا از داشته‌های خود بهتر استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری همدان با بیان اینکه در جشنواره دیوارنگاری گذشته در چند نقطه شهر کارهای مختلفی اجرا شد، افزود: برخی از هنرمندان که برای نخستین بار بود این اقدام را انجام می‌دادند و هنر خود را بروز دادند که بعد از جشنواره نیز در بخش‌های دیگر از این افراد استفاده کردیم.

وی با بیان اینکه به دنبال برگزاری دور دوم جشنواره نیز هستیم، تصریح کرد: به سمت تخصصی‌تر شدن مسئله پیش رفتیم و به صورت موضوعی دور دوم آن را برگزار خواهیم کرد.

علی‌ضمیر با اشاره به اینکه در جشنواره به دلیل شرایط موجود و فرصت کم نتوانستیم از فضاهای گسترده‌تر استفاده کنیم، ادامه داد: البته مناطقی را در نظر گرفتیم که کوچکتر بوده و  مردم بتوانند ارتباط بهتر و قوی‌ با آن برقرار کنند.

وی با بیان اینکه جوایز مناسبی برای جشنواره دیوارنگاری سال گذشته در نظر گرفتیم، خاطرنشان کرد: هشت گروه ما از خارج استان شرکت کرده بودند که به بهترین شکل پذیرایی شدند و فضاهایی کوچکی در نظر گرفته شده بود و سعی کردیم حقی از افراد ضایع نشود.

انتهای پیام/۸۹۰۳۳/ج۴۰/

http://fna.ir/S026ES

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *