حوزه‌های علمیه همواره پایبند به منطق و استدلال بوده‌اند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی در اختتامیه نهمین جشنواره علامه حلی(ره) که پیش از ظهر امروز در مجمتع آموزش عالی امام خمینی(ره) ‌برگزار شد، اظهار کرد: برای تقویت پایه‌های پژوهش در حوزه‌های علمیه دو دیدگاه وجود دارد؛ برخی اعتقاد دارند که باید تنها بر سنت‌های حوزه تکیه کنیم و مخالف استفاده از فناوری‌های نوین و جدید هستند و برخی نیز معقتدند که تنها باید با تجربه‌های جدید، حرکت علم و دانش خود را پیش ببریم و به سنت‌ها اعتقادی ندارند.

وی با بیان اینکه این دو نگاه دارای افراط و تفریط است بیان کرد: ما در این مسئله نظریه‌ای متعادل و میانه را انتخاب می‌کنیم چراکه حوزه‌های علمیه، تاریخی پرثمر در تولید علم و دانش و ترویج دانش‌های اسلامی داشته و دارند بنا بر این با سنن و روش‌های گوناگون حوزه‌های علمیه نمی‌توان به سادگی برخورد کرد و همه امور را به مسائل جدید تغییر داد بلکه باید کاستی‌ها را جبران و فناوری‌های نوین را پالایش و از آن‌‌ها استفاده کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: تجربه‌های تاریخی حوزه‌های علمیه که تولید کننده روش‌های مهم و شیوه‌ها و سنن پژوهشی است را نباید دست کم گرفت؛ اگر ما نگاه صحیح و درستی به این مسئله داشته باشیم باید سنن حوزه را نیز محترم بدانیم چراکه انواع روش‌ها در حوزه و جود دارد که میراث ما است و ما باید از آن‌ها مراقبت کنیم.

وی گفت: حوزه‌های علمیه همواره پایبند به منطق به استدلال بوده‌اند و همواره از تجربیات دیگران استفاده کرده‌اند اما تجربیات نیز باید براساس مبانی برگزیده و استفاده شود.

آیت‌الله اعرافی گفت: علامه حلی تربیت شده مکتب حوزه‌های علمیه است و ایشان آثاری آفریده‌اند که بر تاریخ سیادت می‌کند؛ ما در هر عصری که تاریخ حوزه‌های علمی را مطالعه کنیم، چهره‌های بزرگی را مشاهده می‌کنیم که در رشته‌های گوناگون علوم اسلامی مولد بودند و آثار بی‌نظیر و کم‌نظیری داشته‌‌اند.

وی تصریح کرد: ما شاهد گنجینه‌ای بزرگ در حوزه‌های علمیه هستیم که برخاسته از همین سنت‌ها است ولی در هر صورت به دنبال دلیل و استدلال هستیم و از تجربیات دیگران نیز استفاده خواهیم کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: مقوله مباحثه و پیش مباحثه از مهم‌ترین مسائلی است که نشان دهنده آموزش پژوهش محور است که در حوزه‌های علمیه وجود دارد؛ این مسئله هیچگاه قدیمی و کهنه نمی‌شود، البته برخی از شیوه‌های آن را می‌توان تغییر داد.

وی افزود: مباحثه علمی استاد و شاگرد از سنت‌های حوزه‌های علمیه است که تاثیر زیادی در دانش و علم طلاب داشته است و باید از آن استفاده شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: تقریرنویسی خدمت بزرگی به استادان بوده است که حتی در مواردی موجب احیا و ارتقاء علمی استادان نیز شده و این بسیار با اهمیت است.

وی ادامه داد: حاشیه نویسی نیز از سنت‌های حوزه‌های علمیه است که مطلب را به خوبی و سادگی بیان می‌کند و این نظامی بسیار مهم و ارزشمند است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: تدریس و تحصیل همزمان نیز از مسائلی است که باید تقویت و احیا شود؛ آزادی‌های تحصیلی که در حوزه‌های وجود دارد، موجب تربیت افراد بزرگی شده است و این مورد نیز از مسائلی است که در حوزه‌های علمیه باید به آن توجه شود.

وی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه در عرصه پژوهش پیشرفت‌های بسیار زیادی داشته است اظهار کرد: افتخار حوزه‌های علمیه قم این است که در‌های آن همواره به فناوری‌های نوین و مفید باز بوده است تا جایی که پیشرفت‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه‌های علمیه، موجب تعجب و شگفتی بسیاری از افراد شده است.

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *