خرید آب از ملایر برای کشت هندوانه/ جهاد کشاورزی سخت‌گیری کند

به گزارش خبرگزاری فارس از ملایر، حجت‌الاسلام احد آزادیخواه ظهر امروز در جلسه بررسی مشکلات تعاونی باغداران و کشاورزان ملایر با اشاره به ظرفیت‌های بالای شهر ملایر در بخش کشاورزی اظهار کرد: اولین و مهمترین محصول این شهرستان انگور است و درآمد اصلی کشاورزان و باغداران ملایری نیز از این راه تامین می‌شود.

وی با اشاره به صادرات کشمش ملایر به کشورهای مختلف اظهار کرد: محصول ملایر در کشور‌های اروپایی با قیمت مطلوبی خریداری می‌شود و برای رونق بیشتر صادرات کشمش باید با استفاده از تخصص و علم روز بتوانیم استاندارد‌سازی‌ کشمش را به استاندارد جهانی برسانیم.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش صادرات کشمش ملایر طی سال‌های اخیر گفت: در این راستا نیازمند یک مدیریت تخصصی و جدی در این بخش هستیم.

وی بر تشکیل یک کارگروه مدیریتی با همکاری و تعامل جهاد کشاورزی، صنعت و معدن و گمرک در شهرستان ملایر برای بررسی و رفع مشکلات صادرات کشمش تاکید کرد و افزود: باید با اقدام جدی به دنبال رفع مشکل باغداران و کشاورزان ملایری باشیم.

آزادیخواه در ادامه با اشاره به پرداخت یارانه کشمش به باغداران ملایری آن را یک روش موقتی با توجه به کاهش قیمت کشمش برشمرد و گفت: باید به دنبال یک راه مطلوب برای رفع مشکل باغداران باشیم.

وی بر لزوم ایجاد تحول در صنایع تبدیلی انگور و کشمش تاکید کرد و افزود: باید فضایی ایجاد شود که سایر محصولات باغی نیز در عرصه صادرات قرار گیرند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین مشکلات پیش روی کشاورزان و باغداران را بحران آب دانست و تصریح کرد: مدیریت مصرف و بهینه و استفاده از سیستم‌های آبیاری مکانیزه، جایگزینی کشت‌های کم‌آب‌بر به جای کشت‌های پرآب‌بر و … می‌توانند تا حدود زیادی به بحران آب کشاورزی در شهرستان کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاوری باید سختگیری بیشتری برای جلوگیری در مصارف بالای آب کشاورزی داشته باشد،گفت: با وجود بحران کم‌آبی در ملایر برخی افراد غیربومی از نقاط مختلف استان به ملایر آمده و برای کشت هندوانه از ملایر آب می‌خرند.

آزادیخواه با اشاره به اینکه از سال آینده کشت محصول هندوانه به عنوان یکی از کشت‌های پرآب‌بر در ملایر ممنوع  خواهد شد خاطرنشان کرد: باید به دنبال استفاده درست از منابع آب و خاک باشیم تا با مشکلات بیشتری در آینده مواجه نشویم.

دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در راستای اختصاص یارانه کشمش در مجلس، از تاخیر در پرداخت این یارانه به شدت انتقاد کرد و خواستار توجه جدی وزارت جهاد کشاورزی به این موضوع شد.

محمد کاظمی عدم حمایت از باغداران را موجب ایجاد بحران در عرصه زراعت و باغداری دانست و این مشکلات را سرآغاز تبعاتی مانند بیکاری و حاشیه‌نشینی دانست.

وی  با تاکید بر ضرورت توسعه آموزشی در عرصه باغداری، ضعف‌های موجود در روند تولید و فرآوری محصولات باغی را جدی برشمرد  و افزود: نخستین گام در رفع این مشکلات باید آموزش باشد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی اولویت اصلی نمایندگان ملایر پیرامون حل مشکلات باغداران را برگزاری نشستی با حضور تصمیم‌گیران و مسئولان ملی در حوزه باغداری بیان کرد و تحقق این امر را به استقرار دولت دوازدهم موکول کرد.

انتهای پیام/خ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *