«دری» میعادگاه عاشقانی که از خاک به افلاک رسیدند/ زمزمه شیرین شهادت در دهه ۷۰

خبرگزاری فارس کردستان؛ شب به پایان رسیده و بامداد خبر از طلوعی دوباره می‌دهد، طلوع در ساعت عاشقی.

روزی که پیمان بستند تا نگذارند ذره‌ای از خاک وطنشان به دست نامحرمان و نااهلان بیفتد، عاشقانه‌های شیرین، شهادت را با خود زمزمه کردند و از خدا بهترین مقدرات را خواستند.

سن و سال بیشترشان به دهه ۷۰ می‌خورد، همانهایی که بعد از جنگ و جهاد به دنیا آمدند، اما با جهاد و دفاع غریبه نبودند، مرزداری ریشه در خونشان دارد و مرز را مانند ناموس خود می‌دانند و با جان و دل از آن دفاع می‌کنند.

دیشب که سر بر بالین گذاشتند، مثل هر شب شهادتین بر لب جاری کردند، این رسم مردان خداست که بی زمزمه ذکر « گواهی می‌دهم که نیست خدایی جز خدای یگانه» خواب به چشمانشان راه پیدا نمی‌کند.

آرش روزهای مانده خدمتش را حساب می‌کرد که چشمانش گرم خواب شد.

خدمت در مرز برایش رنگ و بوی دیگری داشت، انگار در این چند وقت خدمت، مردی شده بود، مرد که بود، اما مردانگی مرز چیز دیگری است، همانی که دشمن را وادار می‌کند تا از پشت خنجرت بزند، چون توان آن را ندارد که رودر رو نگاهت کند و اسلحه بکشد، استقامت مرزدار زانوی دشمن را سست می‌کند.

شب از نیمه گذشته و ماه هراسان سر بر سینه آسمان می‌ساید، سایه تاریکی چندباری از دور سوسو می‌زند، گلوله آرپی‌جی شلیک می‌شود، آسمان به رقص نور نشسته است و روح مردان خدایی، یکی پس از دیگری به سوی خدا می رود…

حالا دیگر «دری» نام روستای دور افتاده‌ای در مرز مریوان نیست، میعادگاه عاشقانی است که از خاک تا افلاک پرکشیدند…

داغی بر دل

فرماندار مریوان در تشریح این حمله تروریستی گفت: گروهک تروریستی پژاک مسؤولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفته است.

محمد شفیعی افزود: بامداد شب گذشته حوالی ساعت ۲:۳۰ گروهک مسلح پژاک با انفجار پایگاه بسیج روستای «دری» اقدام به تیراندازی با «آر پی جی» و «خمپاره» کرده و از محل متواری شدند.

وی با بیان اینکه تعدادی از اشرار معاند در حین فرار به هلاکت رسیدند، افزود: نیروهای بسیج و سپاه به دنبال انتقام سخت از دشمنان هستند و به زودی خبرهایی دراین باره منتشر می‌شود.

شهیدان فرزاد رحیمی، عبدالرحمن خالدی، ایرج رحیمی‌نیا، آرام فیضی، شادمان مرادی، برهان معین‌پور و طالب محمودی، اهل مریوان بودند که دیروز در میان حزن و اندوه مردم انقلاب این شهر به خاک سپرده شدند.

شهیدان محراب عبدی، ابراهیم حضرتی و آرش زارعی نیز اهل شهرستان قروه و شهید قانع کرم ویسه هم اهل شهرستان سنندج است که مراسم تشییع و وداع مردم با این شهیدان امروز برگزار شد.

حیات طیبه

امام جمعه قروه در مراسم کفن وتغسیل این شهدا در گلزار شهدای این شهر گفت: شهادت یعنی حیات پاک و طیبه که این شهدا به آن دست پیدا کردند.

حجت الاسلام حسن باباییان افزود: شهادت بلندترین مقام الهی است که انسان زمینی می تواند به آن برشد.

وی با بیان اینکه شهدا با شهادت خود حیات پاک را به ما نشان می دهند، افزود: نباید گمان ببریم که شهدا مرده اند بلکه زنده‌اند و در نزد خدای خود روزی می‌خورند.

امام جمعه قروه با تأکید بر اسلام محور بودن این شهدا، اظهار داشت: این عزیزان با خطر آشنا بودند و نامردمی دشمن را می شناختند، اما بی هیچ هراسی دل به دریای الهی زدند و جاودانگی را برای خود برگزیدند.

پدر شهادتت مبارک

زهرا دختر شهید حضرتی است، صدایش گرفته و برادر یک ساله‌اش را در آغوش دارد، می‌گوید: پدرم شهادتت مبارک…

با اینکه سنی ندارد، اما از حرف‌هایش می‌توان فهمید این شیردختر، پدری داشته که از «سیدعلی» برایش سخن‌ها گفته، چون می‌داند مانند حضرت زینب (س) نباید جز زیبایی‌ها را ببیند و خطاب به دشمن با صدایی بلند می‌گوید: اگر فکر می‌کنید با به شهادت رساندن پدرم و همرزمانش، می‌توانید به سیدعلی آسیب برسانید، کور خوانده‌اید.

می‌گویند پسر عصای دست پدر است، اما پدر شهید عبدی به دنبال جایی بود تا به آن تکیه بزند که مبادا زانوانش سست شود.

می‌گوید: پسرم را در راه اسلام تقدیم کرده‌ام تا ایران اسلامی پابرجا بماند.

نگاهی به قدوبالای پیکر پسر شهیدش می‌کند که در میان پارچه سفید کفن زیباتر از همیشه است.

عموی شهید آرش زارعی می‌گوید: تنها دو ماه از خدمت سربازی آرش مانده بود تا تمام شود، اما انگار این خدمت برایش ابدی شد و خدا او را برگزید.

مریوانی‌ها هم دیروز سنگ تمام گذاشتند، پیرمردی به دنبال تابوت‌ها روان بود، می‌گفت تا آخرین قطره خون پای نظام جمهوری اسلامی هستیم.

گاهی می‌ایستاد و به پهنای صورت اشک می‌ریخت، فکر کردم با شهدای نسبتی دارد، اما او گفت اینها مثل فرزندم و رفیق من هستند.

رفاقت کلمه‌ای که برای نشان دادن ارادت به کار می رود و این پیرمرد چه رفاقت خوبی را با جوانان کم سن و سالی برگزیده بود که تنها شناختش از ظاهر آنان همین عکس‌هایی بود که در قاب عکس بر روی تابوت جاخوش کرده بودند.

درسی که فراموش نشود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در پی این جنایت مزدوران پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است: دست جنایتکار عوامل استکبار جهانی باردیگر به خون مظلومان این مرز و بوم آغشته شد و در سحرگاه امروز از آستین گروه‌ها و جریان‌های ضدانقلاب و ضدکرد بیرون آمد و دل در آرزوی شهادت نشسته چندین نفر از جوانان شیعه و سنی را به ملکوت قرب الی‌الله به پرواز درآورد.

اینجانب ضمن عرض تبریک و تسلیت به خانواده‌های معظم این شهدا، مجددا یادآوری می‌‌کنم، وظیفه اولیه آحاد مردم استان تکیه بر محور ریشه‌دار و عمیق وحدت و دوری از هرگونه افتراق است که بحمدلله مردم استان در عرصه‌های مختلف، ویژگی متحد بودن در برابر زیاده خواهان و دشمنان را به خوبی نشان داده‌اند.

از مسؤولان امنیتی، نظامی و انتظامی به جد انتظار دارم، آنانی را که در پی به خطر انداختن امنیت این مردم هستند، ادب کنند و تقاص خون شهدای مظلوم را از متجاوزان گرفته و درسی به آنان بدهند که هرگز فراموش نکنند.

همچنین نسبت به خانواده معظم شهدا به ویژه فرزندان و همسران ایشان نهایت توجه را مبذول داشته تا حداقل وظیفه نسبت به آنان به انجام برسد.

از همه احزاب و گروه‌های سیاسی به ویژه روحانیت معظم انتظار می‌رود، به صراحت از این اقدام غیرانسانی اعلام انزجار نموده و نقش بصیرت‌افزایی و روشنگری خود را به صورت مضاعف انجام دهند.

گروهک حامی کرد نیست

استاندار کردستان نیز در پیام خود گفته است: گروهک‌هایی که سران خیانتکار آنان خود در امان نشسته و جوانان ناآگاه و فریب‌خورده را به جنگ‌هایی بی‌حاصل می‌فرستند، هرگز دلسوز و حامی مردم کردستان نبوده و همیشه می‌خواهند از خون این مردم برای بقای خود ارتزاق کنند.

هر وجدان بیداری می‌داند که در سال‌های اخیر توسط دولت و تمام دلسوزانی که سربلندی و پیشرفت و آرامش کردستان آرزوی آنهاست، گام‌های مناسب و بلندی در بخش‌های مختلف و زیربنایی برای توسعه استان کردستان و رفع نواقص و اصلاح امور برداشته شده است و حرکات توطئه‌آمیز اخیر و با طراحی ایادی استکبار و استعمار در آن سوی مرزها در راستای جلوگیری از پیشرفت ایران و کردستان و ناآرام‌سازی دائم این منطقه به قیمت از میان رفتن آینده مردم و جوانان کُرد صورت می‌پذیرد تا همواره کردستان را ناامن و در فضایی نظامی و امنیتی قرار داده و حضور خود را به عنوان مدافعان پوشالی مردم موجه نشان دهند.

چهار دهه دشمنان این ملت و نظام روش‌های مختلفی را جهت ضربه به اراده پولادین مردم کردستان که همواره حامی انقلاب اسلامی بودند، آزمودند و نتیجه‌ای جز ناامیدی خود و خسران و زیان برای مردم کردستان نداشته و مردم مصمم‌تر از گذشته بر آرمان‌های خود وفادار ماندند و حال که این گروه‌ها با سوءاستفاده از شرایط منطقه و جیره‌های آلوده به خون پاک جوانان میهن که از ایادی منطقه‌ای استعمار دریافت نموده‌اند تصمیم به تکرار بیراهه خود دارند، رجاء واثق دارم جوابی دندان‌شکن از مردم کردستان خواهند گرفت.

در پایان ضمن تسلیت شهادت این مدافعان مام میهن به مردم شهیدپرور کردستان و علی‌الخصوص خانواده‌های معزز آنان و تقاضا از همگان برای حفظ آرامش و خویشتن‌داری؛ از تمامی گروه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می‌خواهم این حرکات تروریستی را محکوم نموده و از تریبون‌ها و رسانه‌ها، صدای اعتراض واقعی مردم کردستان علیه اینچنین جنایاتی که به نام کرُد و به کام مثلث زر و زور و تزویر در منطقه انجام می‌شود را به گوش همگان برسانند.

تیمی برای پیروزی

۱۱ نفر بودند؛ به تعداد یک تیم که گل نخوردند؛ گل‌هایی بودند که پرپر شدند، این ۱۱ نفر تیمی برای سربلندی قوم کرد در سرزمین مجاهدت‌ها ایثار کردند تا دشمن بداند نمی‌تواند به نام کرد و کردستان، به خاک مقدس ایران اسلامی تعدی کند.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *