دولت برای ترغیب سرمایه‌گذاری در تولید ملی تلاش کند/ مبانی خرد اقتصاد مورد توجه قرار گیرد

جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان سمنان با اشاره به پیام سال رهبری مبنی بر حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: دولت باید از نظام مالیاتی به‌خوبی استفاده کند و متأسفانه دولت دانش و سواد استفاده از نظام مالیاتی را ندارد.

وی ادامه داد: از پیامدهای مهم استفاده صحیح از نظام مالیاتی می‌توان به تنظیم و سامان‌دهی بازار ارز اشاره کرد که امروز متأسفانه از ثبات لازم برخوردار نیست و این امر تولید ملی و کالای ایرانی را با مشکل مواجه می‌کند.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه دولت نباید مردم را فراری بدهد که اموالشان را به شکل دارایی‌های مختلف نگه‌ دارند، تصریح کرد: نباید به گونه‌ای عمل کرد که مردم بخواهند دارایی‌های خود را در گوشه‌ای گنج کنند؛ بلکه دولت این توازن را بین بازده دارایی‌ها باید فراهم کند تا مردم سرمایه‌هایشان را در راه تولید ملی هزینه کنند.

پژویان با بیان اینکه برخی دولت‌ها دانش اقتصادی در چارچوب مبانی خرد اقتصاد نداشته‌اند، اضافه کرد: این دانش را در دولت فعلی هم ندیده‌ایم و حمایت چندانی از تولید داخلی سراغ نداریم.

وی با تأکید بر اینکه بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مشکل اقتصاد ما این است که ساختار اقتصادی کشور را نتوانسته‌ایم بهبود ببخشیم و آن را به روال کارآمد نرسانده‌ایم، گفت: این ضعف‌ها در حوزه اقتصاد به بیش از ۵۰ سال قبل برمی‌گردد؛ این ناتوانی سیاست‌گذاری اقتصادی ماست که به مبانی اقتصاد خرد و ساختاری توجه نکرده‌ایم.

پژویان بیان کرد: اجازه می‌دهیم یک مرتبه بازارها از هم‌ گسیخته شود تا برخی حرکت‌هایی کنند که غیرقابل ‌کنترل است و اگر بخش عمده اقتصاد در دست دولت باشد یا نباشد، آن‌ها مکانیزم خودشان را بر اساس علائمی که از کل اقتصاد دارند، پی می‌گیرند و این به تولید داخلی ضربه می‌زند.

وی اظهار کرد: تنها راه بهبود شرایط، اصلاح زیربنا و ساختار اقتصاد است؛ اگر این زیربنا و ساختار اقتصاد اصلاح شود، به‌راحتی می‌توان با سیاست‌های اقتصادی همه این موارد را کنترل کرد.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *