دیپلماسی شهری مشهد در حوزه گردشگری قوی و موثر بوده است

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، غلام‌عباس ارباب خالص در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» که از سیمای خراسان رضوی با موضوع «دیپلماسی شهری و ضرورت فعالیت‌های بین‌المللی شهرداری‌ها» پخش شد، اظهار کرد: وجود مضجع منور رضوی در مشهد مقدس سبب شده ظرفیت عظیم گردشگری در این کلانشهر فعال شود و بیشتر تعامل و دیپلماسی شهری با توجه به این ظرفیت شکل گیرد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، بیان کرد: ظرفیت‌های متعددی در بخش کشاورزی، پزشکی، گردشگری سلامت، حمل و نقل، معدن، گردشگری و غیره نیز وجود دارد که مشهد از آن‌ها بهره گرفته است.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور به تشریح فعالیت‌های دیپلماسی شهری اشاره کرد و ادامه داد: فن مذاکره و ارتباط و بهره‌گیری از ابزارهای تعاملی در جهت منافع کشور به عنوان دیپلماسی شناخته می‌شود. دیپلمات‌ها با توجه به ابزارهای کشور راه‌کارهای پیشرفت مذاکرات را دنبال می‌کنند.

ارباب خالص با اشاره به اینکه دیپلماسی شهری از ۷۰ سال پیش مطرح شده، گفت: شهرهای مختلف دارای ظرفیت‌هایی چون فرهنگی، اقتصادی، جغرافیایی و سیاسی است که در راستای تعاملات و دیپلماسی شهری به‌کارگیری می‌کنند.

وی با اشاره به دستاوردهای دیپلماسی شهری، بیان کرد: توسعه همه جانبه شهری مهم‌ترین دستاورد دیپلماسی است. شهری که به تعاملات و دیپلماسی شهری ورود پیدا می‌کند، باید در راستای استانداردسازی خود اقدام کند و در بخش حمل و نقل، فرهنگ شهروندی، مبلمان شهری و غیره به استاندارد خوبی برسد.

مشاور وزیر امور خارجه به ارتباط مشهد با ۴۰ تا ۵۰ شهر یا استان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: این ارتباطات برقرار شده و بدون عقد قراردادهای خواهرخواندگی و در چارچوب تفاهم‌نامه‌های ورزشی، اقتصادی و فرهنگی همکاری صورت می‌گیرد.

ارباب خالص به عضویت مشهد در سازمان‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: مشهد در بسیاری از سازمان‌های دارای ماموریت شهری مانند متروپلیس، جامعه ایمن و غیره عضو شده و در چارچوب‌های مشخص به تبادل و رایزنی می‌پردازد.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *