راه‌اندازی بورس ارز کمک چندانی به ساماندهی بازار نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، معصومه آقاپور علیشاهی، درباره وضعیت فعلی بازار ارز اظهار داشت: برای خروج بازار ارز از وضعیت فعلی باید اقدامات اساسی و هماهنگ اقتصادی انجام داد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره موضوع راه اندازی بورس ارز ادامه داد: راه اندازی بورس ارز تنها راه حل ممکن برای ساماندهی بازار ارز محسوب نمی‌شود حتی این امکان وجود دارد راه اندازی بورس ارز در شرایط فعلی اقتصاد، به رشد سفته بازی در بازار منجر شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی افزود: راه اندازی بورس ارز در مقطع فعلی شاید کمک چندانی به ساماندهی بازار ارز نکند چراکه سال‌ها است بازار سرمایه و حتی بورس کالا در کشور فعال بوده؛ اما با این وجود به طور مثال در دو سال گذشته عملکرد این بازارها کمک مؤثری در کاهش حجم نقدینگی نداشته است.

لزوم استفاده از ظرفیت صرافی‌های بخش خصوصی 

آقاپور علیشاهی تصریح کرد:علاوه بر اتخاذ تدابیر بلند مدت برای ساماندهی بازار ارز باید به راه حل های کوتاه مدت نیز توجه کرد.برای ساماندهی بازار ارز باید به تشکیل بازار متشکله که بازار دوم محسوب می شود توجه جدی کرد.

وی ادامه داد:صرافی بانک‌ها یکی از عواملی بوده‌اند که سفته بازی در بازار ارز را افزایش داده‌اند چرا که محدودیتی در خصوص موضوع حجم نقدینگی ندارند همچنین این صرافی ها با انحصار چند جانبه می‌توانند عرضه ارز را در اختیار خود قرار دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید از ظرفیت صرافی‌های بخش خصوصی استفاده کرد تا در فضای رقابتی، صرافی با اعمال نظارت از سوی بانک مرکزی فعالیت کنند چرا که انجام این مهم می‌تواند باعث شود ارز خانگی و بلوکه شده نیز وارد چرخه اقتصاد کشور شود.

انتهای پیام/ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *