رسایی: برجام یک کودک ناقص‌الخلقه است/ اعلمی: من سینه‌چاک برجام، اشخاص و یا جریانات نیستم

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مناظره بین حمید رسایی نماینده دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی و اکبر اعلمی نماینده دوره‌های ششم و هفتم مجلس یک‌شنبه‌ شب با حضور دانشجویان در سالن همایش‌های بین‌المللی غدیر دانشگاه زنجان با موضوع رابطه با آمریکا برگزار شد.

در ابتدای این مناظره حمید رسایی با طرح این موضوع که باید مشخص شود مناظره رابطه با آمریکا بر اساس کدام ملاک صورت می‌گیرد، اظهار کرد: باید مشخص شود ملاک مناظره در موضوع رابطه با آمریکا بر اساس اصول دینی ما در رابطه با استکبارستیزی، استدلال‌های امام راحل، قانون اساسی و یا منفعت عمومی است.

اکبر اعلمی نیز با بیان اینکه چون قانون اساسی کشور فصل‌الخطاب و میثاق ملی است مناظره باید از این دید انجام شود، اظهار کرد: هر کسی نوع معرفت خود به دین را عین دین نشان می‌دهد و از این رو مناظره بر اساس قانون اساسی کشور انجام شود.

رسایی در ادامه با بیان اینکه در فصل ۱۰ قانون اساسی و اصل ۱۵۰ آن در رابطه با سیاست خارجی کشور صحبت شده است، تصریح کرد: در این موضوع اصل ۱۵۵ نیز بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه اصل ۱۵۲ قانون اساسی تکلیف را مشخص می‌کند که رابطه باید بر اساس نفی سلطه‌جویی باشد و استقلال و تمامیت ارضی باید حفظ شود، گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون کجا و بر اساس کدام تجربه ما پای میز مذاکره با آمریکا منفعت داشته‌ایم.

اعلمی نیز با تاکید بر اینکه در دنیایی زندگی می‌کنیم که حرف نخست را مؤلفه‌های قدرت و ثروت می‌زند، ابراز کرد: همه کشورها با استفاده از ابزارهای در اختیار خود سعی می‌کنند تا مولفه‌های قدرت و ثروت خود را به حداکثر برسانند و تهدیدها را تبدیل به فرصت کنند تا زمینه ایجاد رفاه و آرامش را برای خود فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه کشوری چون ویتنام که درگیر جنگ با آمریکا بوده و کشته‌ها و مجروح‌های بسیار زیادی در جنگ با آمریکا داشته، برای حفظ منافع و تامین آرامش مردم و به حداکثر رساندن مؤلفه‌های ثروت و قدرت خود همه موضوعات گذشته را کنار گذاشته و با آمریکا رابطه ایجاد کرده است.

نماینده سابق دوره‌های ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یا کشوری دیگر چون ژاپن که دو شهر بزرگش توسط آمریکا بمباران شد، در شرایط فعلی بیشترین رابطه با آمریکا دارد، اظهار کرد: در کنار این موضوعات خود کشور چین نیز به دنبال ایجاد رابطه با آمریکا بوده و از بسیاری از مواضع خود کوتاه آمده و سعی در تقویت مشترکات خود با آمریکا دارد و یا روسیه نیز با وجود همه اختلاف دیدگاه‌ها و رویکردهای متفاوت سعی در تمرکز در مشترکات خود با آمریکا است.

در ادامه رسایی در پاسخ به اظهارات اعلمی به رابطه ژاپن با آمریکا اشاره کرد، گفت: آمریکا در حال حاضر ۹ پایگاه نظامی و ۴۰ هزار سرباز در این کشور دارد و ژاپن مطابق توافق‌نامه حق داشتن ارتش ندارد و تا آخر باید برای شکست در جنگ جهانی دوم به آمریکا غرامت پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات کشور ما به دلیل وجود مسؤولانی است که فرزندان و خانواده آنها در آمریکا و کانادا بوده که از دکتر تا عمامه به سرها نیز در بین آنها وجود دارد، ابراز کرد: اگر کشور ما پیشرفت نمی‌کند به دلیل وجود نفوذی‌هایی از این دست است که از جمله آنها دری‌اصفهانی و یا مشاور ظریف است.

نماینده دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکلات در کشور ما به دلیل عدم ایجاد رابطه با آمریکا نیست، تصریح کرد: مشکل ما این است که مسؤولان ما خانه‌های ۴۰ میلیاردی دارند و اختلاس‌کننده‌های ما به کانادا و اروپا می‌روند ولی آیا یک نفر از اختلاس‌کننده‌ها به حزب‌الله و یا مدافعان حرم پیوسته است؟

رسایی با بیان اینکه رابطه با آمریکا و چین بر اساس منافع ملی کشور است، گفت: مصادره اموال ایران، تحریم‌ها، حمله به طبس، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا و حمایت از چهار کودتا در ایران و حمله به سکوهای نفتی و … از جمله اقدامات آمریکا علیه ایران است.

اعلمی در پاسخ به اظهارات رسایی با بیان اینکه من سینه چاک برجام، اشخاص و یا جریانات نیستم، اظهار کرد: پیش از روی کار آمدن دولت روحانی، مذاکره با آمریکا آغاز شده بود.

وی با بیان اینکه کسی که اختیار ریش خود را ندارد، چگونه ریشه را به دستش می‌دهند، افزود: هیچ کاری بدون رضایت رهبری نبوده و تصمیم نظام بوده که به برجام برسند.

نماینده دوره‌های ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام سینه چاک برجام بوده است، تصریح کرد: مسؤولان کشوری که  رسایی اشاره می‌کند فرزندان آنها در خارج از کشور هستند از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده و وارد سیستم شده‌اند.

رسایی در ادامه با بیان اینکه برجام یک کودک ناقص‌الخلقه است و حسن روحانی نیز امروز توانایی دفاع از آن را ندارد، اظهار کرد: ما نسبت به خود مذاکره اعتراضی نداریم، صحبت ما این است که چرا این گونه مذاکره شده است.

وی با بیان اینکه مطلوب مورد نظر رهبری معظم انقلاب در برجام بارها در صحبت‌های ایشان مطرح و یا در مجوزنامه برجام از سوی ایشان اشاره شده است، اظهار کرد: ۲۰ تا ۳۰ تحریم پس از برجام علیه ایران وضع شده است.

اعلمی با بیان اینکه ما ۳۷ سال است که در جا زده‌ایم، تصریح کرد: سفارت یک کشور چون خاک آن کشور است و حمله به آن واکنش‌هایی در پی دارد و اشغال سفارت آمریکا بزرگترین اشتباه استراتژیک جمهوری اسلامی و جنبش دانشجویی بوده است.

رسایی با اشاره به اینکه سفارت آمریکا را افرادی چون موسوی‌خوئینی‌ها و اکبر عبدی تسخیر کردند که امروز پشیمان شده‌اند، گفت: آمریکا پیش از انقلاب نیز جنایاتی چون قتل دانشجویان در ۱۶ آذر، کودتای ۲۸ مرداد و … نیز انجام داده‌اند و آیا این اقدامات پیش از انقلاب نیز به دلیل بالا رفتن از سفارت آمریکا بود.

نماینده دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جنایات آمریکا در عراق و لیبی و … نیز آیا به دلیل بالا رفتن از سفارت آنها بوده است.

انتهای پیام/ج/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *