سطح مرطوب شده کانون‌های فوق بحرانی ریزگردها زیر ۵ هکتار است/ اقدام نمایشی دولت در آبیاری تالاب منصوریه

سید فاضل شرفی امشب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: بیش از یک هفته است که کانال آب‌رسانی کانون‌های فوق بحرانی ریزگردها در خوزستان مسدود شده است.

وی افزود: این کانال آب‌رسانی هم‌زمان با سخنرانی رئیس‌جمهور درباره انتقال ده‌ها مترمکعب آب به تالاب منصوریه برای ساعاتی به شکل نمایشی با حجم محدودی در حدود ۲٫۵ مترمکعب باز شد اما بلافاصله پس از پایان سخنان رئیس‌جمهور مسدود شد.

نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز با ابراز تأسف از کاهش شدید آب در رودخانه کارون بیان کرد: ایستگاه اصلی پمپاژ آب مجتمع آزادگان که دارای ۱۶ موتورپمپ ۲٫۲ مترمکعب بر ثانیه بوده که ازکارافتاده است، آبی زیر موتورپمپ‌ها نیست تا بتوان پمپ‌ها را روشن کرد و به کانون‌های ریزگرد منتقل کرد.

وی عنوان کرد: حجم محدود آبی هم که وجود دارد از ایستگاه پمپاژ فرعی تأمین‌شده که برای استفاده بهره‌برداران و ذینفعان کافی نیست.

شرفی عنوان کرد: در حال حاضر با اطمینان می‌گویم سطح مرطوب شده و مرطوب مانده از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد خیز که به وسعت ده‌ها هزار هکتار بوده زیر ۵ هکتار است.

وی با تأکید بر اینکه این اقدامات کاملاً تبلیغاتی بوده و استاندار با مردم صداقت لازم را نداشت، بیان کرد: از شب گذشته نیز در پی هشدار هواشناسی و مدیریت بحران مبنی بر وقوع گردوغبار اقدام به باز کردن دریچه‌ها در حد ۲ مترمکعب بر ثانیه کرده‌اند که با این مقدار ناچیز که در حد هیچ است.

نماینده خوزستان در شورای مرکزی خانه کشاورز افزود: حداکثر ۳۰ هکتار در شبانه‌روز آبیاری می‌شود و این بدین معنی است که برای یک کانون ریزگرد خیز ۳۰ هزار هکتاری با حجمی که الآن در حال انتقال است برای آبیاری به یک هزار روز زمان نیاز دارد.

وی گفت: البته این موضوع بدون احتساب فصل گرما و خشکی است که در این مقاطع نیاز به آبیاری هر ۱۵ روز یک‌بار است.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *