سهم اندک برخی از روستاهای فارس از امکانات بهداشتی

به گزارش شیرازه، توجه به تقاضاهای روستاییان یکی از گام‌هایی است که به رونق روستاها و دلگرمی روستاییان برای ماندن در سرزمین اصلی‌شان کمک خواهد کرد ایجاد زیرساخت‌ها به ویژه در بخش راه، درمان، بهداشت و تامین آب آشامیدنی به اسکان روستاییان کمک می‌کند.

پراکندگی بسیار زیاد جمعیتی در روستاها از یک سو و عدم فراهم شدن زیرساخت‌ها در کنار صعب‌العبور بودن بخش زیادی از روستاها، دسترسی شهروندان به امکانات نظام سلامت را تا حد زیادی با مشکلاتی مواجه کرده است  و روز به روز  از جمعیت روستا کاسته شده و روستاییان در حاشیه‌های شهرهای بزرگ ساکن می‌شوند به شکلی که روستاهایی که زمانی پررونق بوده‌اند امروزه خالی از سکنه هستند و فقط اسمی از آنها باقی مانده است

برای توسعه روستاها نیازمند این هستیم که امکانات اولیه برای برخورداری از یک زندگی سالم را می‌بایست در روستاها گسترش بدهیم که متاسفانه در حال حاضر در بسیاری از روستاهای استان فارس امکاناتی همچون خدمات بهداشتی با مشکلاتی روبرو است.

نبود خانه بهداشت در برخی روستاهای استان و یا کمبود امکانات لازم در برخی خانه های بهداشت مشکلات بسیاری را برای اهالی روستا رقم زده است مشکلاتی که گاهی به فوت هم وطنانمان منجر می شود.

در سال ۹۳ دکتر عبدالرسوال همتی مشاور عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته بود : برای اختصاص دادن خانه بهداشت به نقاط روستایی استانداردهایی از لحاظ جمعیتی وجود دارد که باید روستا حداقل ۴۰۰ نفر جمعیت و ۱۰۰ نفر خانوار داشته باشد.

اما در سال ۹۶ کارشناس مرکز گسترش شبکه بهداشت داراب می‌گوید: برای احداث خانه بهداشت در روستاها باید حدنصاب جمعیت حداقل ۸۰۰ نفر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *