صادرات ۲۵۰ هزار دلاری نمد از چهارمحال و بختیاری/ آمریکا و سوئد مشتریان جدی

مهرداد رئیسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری از لحاظ تولید، اشتغال و تعداد هنرمند در حوزه صنایع دستی نمد رتبه اول کشوری را دارد، گفت: سالیانه بیش از ۴۰ تن نمد در استان تولید می‌شود که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد این تولیدات به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه صادرات نمد سالیانه بیش از ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار ارزآوری به همراه دارد، افزود: عمده صادرات نمد استان به آمریکا و سوئد است که با وجود شرایط بین‌المللی باید به دنبال ایجاد بازار فروش در کشورهای اروپایی باشیم.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به اشتغالزایی بیش از ۵۰۰ نفره به صورت مستقیم و غیرمستقیم در رشته صنایع دستی نمد، اضافه کرد: در حال حاضر در استان ۱۵ کارگاه صنعتی و ۲۵۰ کارگاه خانگی در زمینه تولید نمد فعالیت می‌کنند.

رئیسی با اشاره به اینکه قطب تولید نمد در چهارمحال و بختیاری در شهرهای شهرکرد و بروجن است، ادامه داد: تولیدات نمد استان به دلیل کیفیت و تنوع کاربردی بالا دارای فروش صد در صد و درآمدزایی مناسبی هستند.

وی تشریح کرد: علاقه‌مندان به یادگیری این هنر می‌توانند به صورت استاد ـ شاگردی و یا شرکت در کارگاه‌های آموزشی در این زمینه فعالیت داشته باشند.

وی افزود: در روز گذشته با حضور مدیران شهرستان شهرکرد در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دفاعیه‌ای برای ثبت شهرکرد به عنوان شهر نمد کشور صورت گرفت که امیدواریم با موافقت داوران، نمد به عنوان برند شهرکرد ثبت کشوری شود.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *