صادرات ۸۸ میلیون دلار کالای غیرنفتی از مرز آستارا

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، رسول امیدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان از صادرات ۱۶۲ هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش ۸۸ میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی هفت ماه گذشته خبر داد و اظهار کرد: این مقدار کالا به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر شده است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا عمده کالاهای صادره شده را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی عنوان کرد.

وی با اشاره به کالای وارداتی در این مدت خاطرنشان کرد: ۱۴۲ هزار تن کالا به ارزش ۵۰ میلیون دلار نظیر مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی از مبدأ گمرک آستارا از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

امیدی از صادرات ۸۰ تن کالا به ارزش ۲۴۶ هزار دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و اظهار کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی است.

وی ترانزیت خارجی ورودی کالا در مدت مذکور را ۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۵۵ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا دانست و خاطرنشان کرد: میزان ترانزیت خارجی ورودی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۸۶ درصد افزایش و به لحاظ ارزش دلاری ۲۳ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا عمده کالای ترانزیت خارجی ورودی را لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم‌شیشه و ورق آهن بیان کرد و افزود: این مقدار کالا از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

امیدی میزان ترانزیت خارجی خروجی را ۱۶۵ هزار تن کالا به ارزش ۷۶۱ میلیون دلار دانست و گفت: این میزان کالا از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزن ۲۱ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۴۶ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به نوع کالای ترانزیت شده گفت: کالای ترانزیت شده شامل لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

امیدی تعداد مسافران ترددکننده از مرز زمینی آستارا در مدت مذکور را ۴۴۷ هزار و ۳۵۶ نفر اعلام کرد و افزود: آمار مسافران ترددکننده نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی سه درصد به لحاظ مسافران ورودی پنج درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به کاهش ۳۳ درصدی درآمد عمومی اداره‌ کل گمرک این شهرستان در شش ‌ماهه نخست سال جاری خاطرنشان کرد: درآمد گمرک آستارا در این مدت ۲۰۸ میلیارد و ۲۹۲ میلیون ریال بوده است.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *