ضرورت توجه به تنها مرز جاده‌‌ای و ریلی کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، روند فعلی تجارت و تردد مسافر در مرز رازی خوی یا همان مرز کاپی‌کوی ترکیه به عنوان تنها مرز جاده‌ای و ریلی کشور یکی از موضوع‌‌های مهم در حوزه اقتصادی است.

بنابراین خبرنگار ما در خبرگزاری فارس در خصوص مسائل و مشکلات، ظرفیت‌های استثنایی و اقدامات و طرح‌های صورت گرفته در این مرز با سید تقی کبیری نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس گفت‌و‌گویی کرده است که چکیده آن را اینجا می‌خوانید:

فارس: در حال حاضر روند تجارت و تردد مسافر در مرز رازی خوی به چه صورت است؟

مرز رازی هم از لحاظ تردد مسافر و هم از لحاظ تجارت چه در بخش زمینی و چه در بخش ریلی طبق آمارها نسبت به سنوات قبل از روند صعودی برخوردار است، البته با توجه به پتانسیلی که این مرز دارد می‌تواند هم در توسعه و رونق تجاری اقتصادی و هم در تردد مسافر فعال‌تر از این باشد.

فارس: مستحضرید که این مرز در بحث زیرساخت‌ها از جمله جاده و پایانه با مشکلات جدی روبه‌رو است، چه اقداماتی در این خصوص در حال انجام‌ است؟

در حال حاضر به صورت موقت برای ساماندهی وضعیت موجود مرز و جبران فشارهای ناشی از کمبود ساختمان و جاده مناسب، مبلغی به صورت جزئی اختصاص یافته که در دست اقدام است تا تأمین شود، اما ساخت پایانه این مرز اخیراً با حضور وزیر راه کلنگ‌زنی شد و علاوه بر آن، مطالعات احداث و تعریض جاده مرز آغاز شده است.

فارس: زمان‌بندی برای اتمام و همچنین اعتبارات در نظر گرفته برای ساخت و بهره‌برداری این پروژه به چه صورت است؟

این پروژه به عنوان پروژه ملی مطرح است و بودجه‌ای که دولت برای آن در نظر گرفته، در کل ۱۲۰ میلیارد ریال است که امسال از این مبلغ ۲۰ میلیارد ریال تخصیص یافته و در خصوص زمان‌بندی طرح پروژه پایانه با تخمین ۱۸ ماه در دو فاز تعریف و بحث جاده مطالعاتش آغاز شده و طبیعی است که زمان‌بر خواهد بود.

فارس: به ویژگی‌های استثنایی این مرز اشاره فرمایید.

این مرز تنها مرز کشور است که هم به صورت جاده‌ای و هم ریلی فعال است و از سوی دیگر این مرز به دلیل داشتن برخی دیگر از ویژگی‌ها جزء مرزهای استراتژیک است؛ یکی از ویژگی‌های دیگر این است که نزدیک‌ترین مرز به ترکیه و اروپا است.

مرز رازی خوی جزء امن‌ترین مرزهاست و این امنیت زبانزد هر دو کشور است، به طوری که در سفر اخیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و وزیر راه و دیگر مسؤولان این مهم مورد تأیید قرار گرفت.

فارس: علایق و رغبت ترکیه در راستای رونق و توسعه مبادلات تجاری از طریق این مرز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مرز رازی هم برای ایران و هم برای ترکیه یک مرز استراتژیک در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری محسوب می‌شود و هر دو کشور توسعه و رونق بیش از پیش در این حوزه را خواستارند.

با توجه به سفر اخیر اردوغان به تهران که حدود یک ماه پیش انجام شد و تفاهم‌نامه‌ای که بین ایران و ترکیه منعقد شد بر ضرورت افزایش مبادلات تجاری تأکید شد.

—————————

گفت‌وگو از حکیمه علیزاده

————————–

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *