طرح‌ سنگر آسمانی در یادمان‌های شهدا برگزار می‌َشود

حجت‌الاسلام سید یاسر موسوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز با اشاره به برگزاری برنامه سنگر آسمانی در یادمان‌های شهدای دهلاویه، اروند، هویزه و شلمچه اظهار کرد: «سنگر آسمانی کودک» عنوان یک بازی عملی ویژه کودکان است که در مناطق عملیاتی جنوب توسط طلاب و روحانیون اجرا می‏شود.

وی افزود: کودکان در این بازی، در جبهه حضور پیدا کرده و با ایفای نقش یک رزمنده، در عملیات نمایشی اما بازسازی شده شرکت می‌کنند، این بازی توسط موسسه فرهنگی تربیتی جهادی «بنون» طراحی و همه ساله در ایام راهیان نور اجرا می‎شود.

مدیر مؤسسه فرهنگی تربیتی جهادی بنون بیان کرد: محتوای سنگر آسمانی منطقه شلمچه بر اساس بازخوانی عملیات الی بیت‌المقدس است و در اجرای این طرح نیز بیش از ۱۰۰ آیه کاربردی تربیتی از قرآن استفاده می‌شود.

موسوی ادامه داد: این نوع اجرا مطابق با بیش از ۲۰۰ روایت معتبر از نهج‌البلاغه و ائمه معصومین علیهم‌السلام و نیز اعمال، گفتار، سیره علمای ربانی و شهدای والامقام است. پاسخ به بیش از ۲۰۰ شبهه مطرح‌شده در موضوعات اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، ولایت‌فقیه و موضوعات مختلف از دیگر برنامه‌های این طرح است.

مدیر مؤسسه فرهنگی تربیتی جهادی بنون با اشاره به مشکلات پیش‌روی اجرای برنامه‌های فرهنگی در راهیان نور بیان کرد: یکی از آسیب‌هایی که به راهیان نور وارد است، بحث ورود مستقیم ادارات و سازمان‌های دولتی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر ورود مستقیم ادارات و سازمان‌های مدیریتی و دولتی به حمایت‌ از مجموعه‌های مردمی که در این عرصه فعال هستند تبدیل می‌شد، به رونق راهیان نور کمک می‎کرد.

موسوی اظهار کرد: قاعده این است که وقتی سازمان‌های دولتی وارد جریان مردمی می‌شوند، حرکت مردمی را به کندی و با مشکلاتی مواجه می‌کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری راهیان نور تصریح کرد: ما باید راهیان نور را از بعد گردشگری نگاه کنیم و فضای آن را در این راستا مهیا کنیم و نباید به مردم سوبسید مستقیمی را -آن هم اشخاص خاص- ارائه دهیم و از بدنه جامعه غافل شویم.

این مدیر مؤسسه مردمی راهیان نور با بیان اینکه ما باید بدنه جامعه‌مان را با راهیان نور آشنا کنیم، تصریح کرد: همان‌گونه که در فرصت‌های گردشگری دیگر کشورمان یکسری امکانات و بسترها را فراهم کردیم، در عرصه راهیان نور هم فرصت‌های گردشگری را برای بدنه جامعه محیا کنیم.

وی ادامه داد: باید کاری کنیم که مردم خودشان -یا به صورت کاروانی یا به صورت شخصی به سفر راهیان نور بروند.

موسوی یادآور شد: تا به امروز اگر برنامه‌ریزی در راهیان نور کردیم، برای یک قشر مذهبی و برای اشخاصی که با این قضیه ارتباط داشتند بوده، برای بدنه جامعه نبوده است.

وی ادامه داد: نتوانستیم بدنه جامعه را مورد خطاب خودمان قرار دهیم و اگر تسهیلاتی دادیم نتوانستیم به بدنه جامعه ارائه دهیم، تسهیلات ما رفته به سوی مساجد و پایگاه‌های مقاومت، بسیج دانشجویی و دانش‌آموزی و نتوانستیم بدنه مردم را درگیر راهیان نور کنیم.

مدیر مؤسسه فرهنگی تربیتی جهادی بنون بیان کرد: این شیوه کار در راهیان نور سبب شده است که راهیان نور برای زائر ما بعد از چند سال تکراری شده و ما با یک افت حدودی یا افت کم جمعیتی و کمی حضور مردم مواجه باشیم.

وی مطرح کرد: طرح سنگر آسمانی از ۲۹ اسفند تا ۱۲ فروردین‌ماه در یادمان‌های اروند، هویزه، دهلاویه و شلمچه برگزار می‌شود و طول این برنامه‌ها با توجه به سطح برنامه‌ها بین ۴۵ دقیقه تا یک و نیم ساعت طول می‌کشد.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *