عالمان باید در میدان مبارزه با دنیای استکبار باشند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله حسین نوری‌همدانی عصر امروز در دیدار جمعی از طلاب حوزه‌های علمیه از شهرهای مختلف با اشاره به ارزش آموختن علوم دینی اظهار کرد: خداوند انسان‌های طالب علم را دوست دارد و تشویقی که در روایت‌ها برای آموختن علوم دینی بیان شده است در مورد هیچ رشته دیگری وجود ندارد.

وی ادامه داد: نخستین مرحله برای طلاب علوم دینی باید داشتن اخلاص باشد، مرحله دیگر برای طلاب تلاش برای آموختن علوم دینی است و طلاب باید با همت بلند در این راه گام بردارند، جامعه به فقها نیاز دارد و طلاب نباید در درس خواندن کوتاهی کنند.

یکی از مراجع عظام تقلید افزود: کسانی که کوشا باشند می‌توانند به قله‌های موفقیت برسند، طلاب باید در این راه اراده قوی داشته باشند، علامه امینی کتابی به نام شهیدان فضیلت را نوشته که در آن داستان ۱۲۱ نفر از افراد موفق در هر دو عرصه علم و جهاد بیان شده است.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به اهمیت تلاش و کوشش در راه علم‌آموزی اظهار کرد: هر انسانی که کوشاتر باشد، در راه علم‌آموزی موفق‌تر خواهد شد، کسی که اراده نکند، نمی‌تواند در راه آموختن علم جلو برود.

وی ادامه داد: طلاب علوم دینی باید با داشتن همت بلند از سستی و تنبلی پرهیز کند، صرف و نحو پایه دروس حوزوی است و طلاب علوم دینی باید در آموختن ادبیات عربی و فارسی کوشش کنند، طلبه‌ای که ادبیات را به خوبی نیاموزد، نمی‌تواند بقیه دروس حوزه را به درستی یاد بگیرد. ادبیات نقش اساسی را در پیشرفت انسان دارد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: تأسیس حوزه‌های علمیه در نقاط مختلف اهمیت زیادی دارد و روحانیون باید به دنبال تأسیس حوزه‌ها باشند، برای اینکه روحانیون پاسخگو به نیازهای جامعه را داشته باشیم، باید حوزه‌های جدید تأسیس شود و این وظیفه بر عهده روحانیون است.

آیت‌الله نوری‌همدانی داشتن نظم را برای طلاب علوم دینی ضروری دانست و تصریح کرد: کسانی که نظم و برنامه ندارند، در زندگی موفق نخواهند شد، کتابی را به نام علمای اسلام نوشتم که تنها یک جلد از آن به چاپ رسیده است، ملاصالح مازندرانی از علمای مدفون در اصفهان است که در سن ۴۰ سالگی آموختن الفبا را شروع کرد.

وی ادامه داد: ملاصالح مازندرانی حافظه ضعیفی داشت و سطح زندگی او از لحاظ اقتصادی پایین بود، این عالم الگویی برای طلبه‌هاست که مشکلات مانعی برای نیاموختن علوم دینی نیست.

یکی از مراجع عظام تقلید افزود: حضرت زهرا (س) به نقل از رسول اکرم (ص) فرمودند خداوند به علمای شیعه در روز قیامت جوایزی می‌دهد و این جوایز با کثرت علوم و تلاش آنها برای هدایت مردم ارتباط دارد، طلاب باید برای فقیه شدن تلاش کنند.

آیت‌الله نوری‌همدانی با اشاره به ویژگی‌های امام خمینی (ره) اظهار کرد: امام راحل به دلیل اینکه فقیه بود توانست که در جهان تأثیر بگذارد، طلبه اگر همت بلند داشته باشد می‌تواند فقیه بزرگی شود، همچنین تهجد و نماز شب برای طلاب اهمیت زیادی دارد و علما در گذشته برای طلبه‌ای که نماز شب نمی‌خواند، درس نمی‌گفتند.

وی ادامه داد: علم باید همراه با اخلاق باشد و به همین دلیل گذاشتن درس اخلاق برای طلاب اهمیت زیادی دارد، اگر عالم بداخلاق باشد نمی‌تواند روی مردم تأثیر مثبت بگذارد، باید درس‌های اخلاق همیشه در حوزه‌های علمیه برقرار باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در پایان خاطرنشان کرد: دنیای استکبار و گروه‌های تکفیری به جنگ با ما آمده‌اند و همه عالمان باید به شکل‌های مختلف در میدان مبارزه باشند.

انتهای پیام/ی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *