عامل موفقیت صنعت در دلیجان و محلات دولتی نبودن است/ بانک‌ها هنوز بنگاه‌داری را رها نکرده‌اند

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، علیرضا سلیمی عصر امروز در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهر نیم‌ور محلات که با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، استاندار مرکزی، علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک و محمد ابراهیم رضایی نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان کشوری و استانی در محلات برگزار شد، اظهار کرد: صنعت در دو شهرستان دلیجان و محلات دولتی نبوده و این مسئله یکی از دلایل موفقیت صنایع موجود در دلیجان و محلات است.

وی با اشاره به اینکه سلیمی افزود: حدود دو درصد از سنگ جهان در شهرستان محلات تولید می‌شود، ادامه داد: حدود ۱۱۵ معدن در محلات وجود دارد که از این تعداد ۷۰ معدن در حال فعالیت است و ۶۳ واحد تراورتن تولید می‌کند.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ذخیره قطعی معادن محلات ۳۳ میلیون تن تاکنون برآورد شده که سالانه حدود دو میلیون تن برداشت داریم.

سلیمی افزود: بیش از ۱۰٫۸ دهم درصد سنگ دنیا در محلات تولید می‌شود و ۲۸۰ کارخانه در حوزه فرآوری سنگ محلات فعالیت دارند، هم اکنون ۸۰ واحد در این زمینه در حال ساخت است که این شهرستان ظرفیت افزایش تا یک هزار واحد را نیز دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ هزار نفر در بخش سنگ فعالیت دارند، بیان کرد: به منظور رسیدن به رشد در صنعت سنگ ثبات در بازار تولید و جلوگیری از نوسانات ضروری است، این در حالی است که نوسانات رشد در کشور هم‌اکنون بسیار بالا است که به تولید ضربه می‌زند و این مشکل باید هرچه سریع‌تر رفع شود.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه باید برنامه‌ریزی بلند مدت وجود داشته باشد و سیاست‌های پولی و بانکی منظم بتواند نگرانی سرمایه گذاران و فعالان صنعتی را مرتفع کند.

سلیمی با اشاره به اینکه بانک‌ها هنوز بنگاه‌داری را رها نکرده‌اند و باید تلاش کرد بانک‌ها منابع را با سرعت بیشتری تخصیص دهند و زمینه رفع مشکلات صنعتگران را فراهم کنند، اظهار کرد: کاهش نرخ سود بانکی از سوی دولت یکی از سیاست درستی بود که در زمینه حمایت از تولید و رونق اشتغال انجام شد که باید این روند ادامه پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: وقتی سیاست‌های پولی و بانکی در کشور منظم نیست اضطراب را در تولید به وجود می‌آورد، این در حالی است که اگر نرخ سود بانکی با نرخ تورم برابر شود، امنیت سرمایه گذاری در کشور ایجاد می‌شود.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: واردات کشور از ۶۰ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است که این مهم یکی از اقدامات مهم دولت است.

سلیمی تصریح کرد: به منظور جلوگیری از واردات کالا باید تکنولوژی و فناوری‌ها به روز شوند، همچنین بوروکراسی‌های اداری باید از سر راه صنعتگران و سرمایه گذاران برداشته شود.

وی با تاکید بر اینکه مالیات کمر تولید را شکسته است، افزود: دولت باید به منظور حمایت از تولیدکننده و توسعه صادرات مالیات‌ها را کم و برای تولید یارانه مخصوص قرار دهد تا بتوانیم در عرصه داخلی و خارجی توان رقابت را داشته باشیم.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: برگزاری نمایشگاه سنگ محلات باید دائمی شود و تمامی نمایشگاه‌های سنگ در این شهرستان تجمیع شوند، همچنین ایجاد منطقه ویژه عایق‌های رطوبتی و دانشگاه صنعت سنگ در این شهرستان باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/۸۷۰۰۵/ذ۴۰

http://fna.ir/XVSATX

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *