عمق آب سفره‌های زیرزمینی به بیش از ۳۰۰ متر کاهش‌ یافته است

به گزارش خبرگزاری فارس از شاهین‌شهر، حسینعلی حاجی‌دلیگانی امشب در اجتماع نمایندگان کشاورز شهرستان برخوار در شهر حبیب‌آباد اظهار کرد: طرح انتقال آب از شهرستان برخوار که شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان به دنبال اجرای آن بوده، خط قرمز کشاورزان است.

وی افزود: مسؤولان شرکت آب منطقه‌ای می‌گویند که ۷۰۰ میلیارد تومان برای انتقال پساب شهرها به زاینده‌رود اختصاص داده‌اند تا آب را به‌ صورت مصنوعی در زاینده‌رود جاری کنند، پساب برخوار تنها امید کشاورزان این شهرستان در سال‌های خشک‌سالی است که بتوانند به شغل کشاورزی خود ادامه دهند.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی از جلسات پنهانی شرکت آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و استانداری اصفهان در خصوص اجرای طرح انتقال پساب شهری به زاینده‌رود انتقاد کرد.

وی با بیان اینکه عمق آب سفره‌های زیرزمینی به بیش از ۳۰۰ متر کاهش‌ یافته است، خاطرنشان کرد: در حالی‌ که دشت برخوار یکی از تشنه‌ترین دشت‌های کشاورزی کشور شده و بیش از ۳۳ قنات این دشت خشک‌ شده است، مسؤولان با چه استدلالی از انتقال پساب شهری به زاینده‌رود دم می‌زنند.

حاجی‌دلیگانی هشدار داد: اصرار مسؤولان در انتقال پساب شهرستان برخوار به تنش‌های اجتماعی مردم منجر خواهد شد.

وی، این توجیه مسؤولان استانی را زیر سؤال برد که انتقال پساب به زاینده‌رود با هدف مقابله با بیابانی شدن اراضی شرق اصفهان در دستور کار قرار گرفته، در حالی‌ که اراضی کشاورزی برخوار در همین نزدیکی اصفهان هم، به‌ سرعت در حال بیابانی شدن است.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در پایان متذکر شد: هشدارهای لازم را در این‌ باره به مسؤولان در صحن  مجلس شورای اسلامی و شورای برنامه‌ریزی استان اصفهان داده است، امیدواریم از تصمیم اشتباه خود برگردند و راهکار منطقی که گوش دادن به صدای کشاورزان است را جایگزین کنند.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *