فرسودگی و کمبود فضاهای آموزشی از چالش‌های موجود برای بازگشایی مدارس است

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، مهدی نامدار یکشنبه‌شب در یکصد و شصت و چهارمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان کردستان که در سالن شهدای گمنام استانداری استان برگزار شد، اظهار کرد: نامتناسب بودن وضعیت توزیع نیروی انسانی، عدم امکان جابجایی نیروی مازاد در مقاطع به دلیل محدودیت‌های رشته‌ای و جنسیتی و کمبود نیروهای خدماتی از جمله چالش‌های پیش‌روی آموزش و پرورش استان در راستای بازگشایی مدارس به شمار می‌رود.

وی افزود: پایین بودن سرانه دانش‌آموزی، گرایش دانش‌آموزان به رشته تحصیلی و عدم گرایش به شاخه کارودانش، عدم وجود اعتبارات لازم برای تعمیر و جایگزینی و نوسازی تجهیزات مدارس از دیگر مشکلات موجود است.

وی با اشاره به اینکه انتظاراتی در راستای برگزاری هرچه بهتر بازگشایی مدارس وجود دارد، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود ادارات و ارگان‌های مختلف در راستای بازگشایی مدارس آموزش و پرورش را یاری کنند.

معاون آموزش و پرورش کردستان و دبیر پروژه مهر استان یادآور شد: حضور نیروی انتظامی در مسیر تردد دانش‌آموزان، نظارت واحدهای اتوبوسرانی بر سرویس‌های حمل و نقل دانش‌آموزی و جلوگیری از تجمع خرده‌فروشان و دوره گردها در مسیر تردد دانش‌آموزان و درب مدارس از جمله انتظارات آموزش و پرورش از سایر ادارات استان است.

نامدار با اشاره به اینکه از ۲۰ خرداد ماه امسال تاکنون تلاش کرده‌ایم تا شاهد بازگشایی مدارس با کمترین مشکلات باشیم، افزود: سال تحصیلی گذشته ۲۷۴ هزار و ۱۱۶ دانش‌آموز، ۲۴ هزار و ۷۰۷ پرسنل، ۳ هزار و ۷۳۸ مدرسه و ۱۴ هزار و ۱۸۹ کلاس درس در استان فعال بود.

وی افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود ۲۸۱ هزار و ۹۵۴ دانش‌آموز در مدارس استان تحصیل کنند که با این وجود شاهد افزایش یک و نیم درصدی دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، ۶٫۸ درصدی دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول و افزایش ۳٫۳۰ درصدی دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در استان نسبت به سال قبل هستیم.

این مسؤول اضافه کرد: با وجود افزایش تعداد دانش‌آموزان در مقاطع یاد شده اما تعداد دانش‌آموزان شاخه فنی حرفه‌ای و کاردانش ۶٫۴ درصد نسبت به سال تحصیلی گذشته کاهش می‌یابند.

معاون آموزش و پرورش کردستان و دبیر پروژه مهر استان کردستان عنوان کرد: بیش از ۱۳۰ عنوان جدید به بدنه آموزش و پرورش اضافه شده و باید دوره‌های ضمن خدمت برای این مهم برگزار شود که تاکنون ۷۰ درصد تحقیق یافته است.

نامدار همچنین  از ثبت سه هزار و ۲۲۰ درخواست در سامانه نقل و انتقالات داخل استان خبر داد و گفت: ۴۴۸ نفر از این تعداد در اولویت نیاز هستند.

وی بیان کرد: موافقت لازم با خروج ۲۴۳ فرهنگی به خارج از استان انجام و ۱۶۳ نفر فرهنگی جدید به استان وارد شدند.

انتهای پیام/۷۹۰۰۷/ذ۳۰

http://fna.ir/SLHLKA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *