فشار به تولید در اصفهان ۱۰۰ برابر سایر استان‌هاست/ با تعرفه نمی‌توان جلوی واردات را گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی امشب در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان اصفهان اظهار کرد: مشکل صادرکننده، تبریک گفتن ما نیست و باید به مسائل آن‌ها رسیدگی شود.

وی در ادامه افزود: صادرکنندگان، مشقات فراوانی را تحمل می‌کنند تا اقتصاد کشور مقاوم شود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: با وجود صحبت‌های مقام معظم رهبری بر لزوم رشد صادرات و کنترل واردات، هر ساله شاهد کاهش صادرات و افزایش واردات هستیم.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاقات به خاطر مشکلاتی است که بر سر راه صادرکننده ایجاد می‌کنیم، صادرکننده نباید پس از ۴ سال همچنان ارزش افزوده قانونی خود را از دولت طلب داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: صادرکننده ایرانی با همه سختی‌ها، محصول ایرانی را با دور زدن تحریم‌ها و مشکلات آن، صادر کرده است اما در داخل با آن همراهی نکرده‌اند.

وی اذعان کرد: ترکیه در بحث نساجی در طی سال‌های اخیر بسیار قوی ظاهر شده چون تسهیلاتی در اختیار صادرکننده خود قرار داده است و دولت این کشور، ۷۵ درصد هزینه‌های نمایندگی و صادرات را پرداخت می‌کند.

موسوی لارگانی ادامه داد: نساج داخل کشور ما نیز به زحمت تولید انجام می‌دهد ولی به دلیل بی‌توجهی دولت و شرایط اقتصادی، حتی در داخل نیز قادر به فروش محصول خود نیست.

وی با انتقاد از عدم پرداخت جوایز صادراتی اعلام کرد: از دولت‌های نهم، دهم و یازدهم وعده جوایز صادراتی به صادرکننده داده شده اما در عمل پولی به وی پرداخت نشده است و آن قدر سنگ‌اندازی شده که حتی دلار صادرکننده نیز به دست وی نمی‌رسد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: روز گذشته از نمایشگاه سنگ اصفهان بازدید کردم و در این نمایشگاه فناوری‌های نوین فرآوری سنگ ایرانی به نمایش گذاشته شده بود که قابل توجه بود.

وی ادامه داد: اما صادرکننده اصفهانی به دلیل سیاست‌های جدید ارزی با مشکل مواجه شده و برای دریافت پول خود مجبور است واردکننده‌ای پیدا کند تا دلار را با ریال تسعیر کند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به راحتی اجازه می‌دهیم اجناس بی فایده وارد کشور شوند و تولیدکننده به خاک سیاه بنشیند.

وی اظهار داشت: لوازم خانگی و سنگ قبر با تعرفه کم و بدون ارزش افزوده وارد کشور می‌شوند، واردات این کالاها به گونه‌ای نیست که دیده نشوند.

موسوی لارگانی بیان داشت: در همه جای دنیا در زمان رکود، سیاست تخفیف مالیات اجرا می‌شود اما در اینجا فشارها بیشتر شده است.

وی فشار مالیاتی در اصفهان را ۱۰۰ برابر سایر استان‌ها دانست و افزود: فردی به من مراجعه کرد و گفت «با انتقال دفاتر مالیاتی خود به تهران، مالیات ۶۰۰ میلیون تومانی من به ۲۷۰ میلیون تومان تقلیل یافت و همه این‌ها به خاطر فشار بیش از حد ادارات اصفهان است».

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با تعرفه نمی‌توان جلوی واردات را گرفت و واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند باید ممنوع شود.

وی افزود: برخی واردکننده‌ها مافیا هستند و سؤال اینجاست که چرا باید تنها یک نفر واردکننده گندم باشد؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مسائلی در پشت پرده وجود دارد و برای حل مشکلات، باید این مسائل از بین برود.

وی اعلام داشت: برخی از کشورها به صادرکننده خود بین ۱۰ تا ۱۷ درصد یارانه می‌دهند، در ایران نیز باید مجدداً جوایز صادراتی احیا شود.

موسوی لارگانی به انتقاد از سیاست‌های دولت پرداخت و گفت: تولیدکننده جنس خود را با مهلت دو ساله می‌فروشد و از دولت نیز طلب دارد اما زمانی که به بانک یا دولت بدهکار می‌شود وی را با جریمه ۲۴ درصدی نقره داغ می‌کنند.

وی ادامه داد: از سال ۹۳ تا کنون، قانون رفع موانع تولید اجرایی نشده و مجلس نیز در نظارت بر اجرای این قانون کوتاهی کرده است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: در رابطه با ارزش افزوده نیز نظر مجلس بر اخذ مالیات از حلقه آخر مصرف است اما سازمان مالیاتی زیر بار نمی‌رود و اگر دولت قانون را اجرا کند، مشکلات تولیدکنندگان نیز رفع می‌شود.

انتهای پیام/ذ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *