فعالیت ۱۰۰ شرکت تولیدکننده دارو در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، امید سبزواری بعد از ظهر امروز در حاشیه برگزاری پانزدهمین همایش علوم دارویی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از یک‌هزار نفر هر سال در دانشکده‌های داروسازی پذیرش می‌شوند، اظهار کرد:‌ مهمترین دستاورد برگزاری همایش علوم دارویی این بوده که افراد جدیدترین یافته‌های تحقیقاتی و مشکلات خود را بیان کرده و در سیاست‌‌گذاری نکاتی را مطرح کرده‌اند.

وی با اشاره به وضعیت صنعت داروسازی در کشور، گفت:‌ صنعت‌ داروسازی کشور بسیار خوب و خودکفا بوده است اما باید به این صنعت پرداخت و مشکلات آنها را برطرف کرد.

رئیس انجمن متخصصین علوم دارویی کشور مهمترین مشکل صنعت دارویی را مشکل مالی دانست و افزود: صنعت داروسازی در کشور بسیار طلبکار است در حالی که تولید هزینه فراوانی را می‌خواهد.

وی با بیان اینکه اگر هزینه پرسنل و مرتبط با تولید، فرمولاسیون و تحقیقات در مورد محصولات جدید پرداخت نشود این صنعت نمی‌تواند ادامه داشته باشد، خواستار حمایت دست‌اندرکاران از صنعت داروسازی شد.

سبزواری با اشاره به اهمیت خودکفایی، بیان کرد: در طول سال‌ها هیچگاه تحریم‌ها نتوانست ما را به لحاظ دارویی به زانو درآورد چرا که از ابتدای انقلاب با اجرای طرح «ژنریک» و تعهد داروسازان، دارو در کشور تولید شد هر چند ممکن است برخی داروها کیفیت متفاوتی داشته باشند اما شرط کیفیت رقابت و شرط رقابت حمایت است.

وی گفت:‌ در صنایع مختلف دولت یارانه پرداخت می‌کند در حالی ما در صنعت داروسازی یارانه نمی‌خواهیم تنها مطالبات کارخانه‌ها را پرداخت کنند چراکه در این صورت خود آنها فعالیت خوبی خواهند داشت.

رئیس انجمن متخصصین علوم دارویی کشور بیان کرد:‌ مطالبات بسیار درشت است و طبق گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای طرح تحول نظام سلامت ۱۵ هزار میلیارد تومان مطالبات بوده که قسمت قابل توجهی از این مبالغ به  بخش دارو اختصاص دارد.

وی در پاسخ به این سئوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود برخی از شرکت‌های دارویی داروها را دپو کرده و در اختیار بیمار قرار نمی‌دهند و دلیل این کار خود را عدم پرداخت بدهی‌ها می‌دانند آیا این موضوع صحت دارد؟، افزود: نسبت به این موضوع اطلاعی ندارم و برایم قابل قبول نیست اما شرکت داروسازی شرکتی است که خود باید هزینه‌ها را تامین کند و از جایی پول دریافت نمی‌کند.

سبزواری ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های داروسازی با نرخ‌های بالا از بانک‌ها تسهیلاتی دریافت می‌کنند تا تولید داشته باشند که این مبالغ چند سالی در چرخه برنمی‌گردد، حال باید از کجا هزینه‌ها تامین شود تا تولید دوباره صورت گیرد؟

وی با بیان اینکه تلاش شرکت‌های داروسازی در بخش سلامت است، گفت: وقتی بدهی مکانی آن قدر بالا رفته که امکان تامین دوباره دارو برای آن نیست دیگر این شرکت داروسازی نمی‌تواند کار خود را ادامه دهد و به طور حتم ورشکست خواهد شد.

رئیس انجمن متخصصین علوم دارویی کشور با تاکید به اینکه بیمه‌ها باید به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها؛ داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها به شرکت‌های پخش و شرکت‌های پخش به کارخانه‌های تولیدکننده، بدهی خود را پرداخت کنند و این یک زنجیره است، گفت: یک شرکت داروسازی چقدر می‌تواند وام با سود بالا دریافت و بعد تولید کند؟ باید توقعات را منطقی کرد.

وی با بیان اینکه گاهی مطالبات آنقدر بالا می‌رود که در تمام زنجیره دارویی اختلال ایجاد می‌کند و باید واقع‌بین بود، افزود: بین ۷۵ تا ۱۰۰ شرکت تولیدکننده دارو در کشور فعال است که چند شرکت نیز در امر ورود دارو به کشور نقش دارند.

سبزواری بیان کرد:‌ وقتی شرکتی نسبت به تولید دارو اقدام می‌کند، هدف دپوی آن در انبار نیست؛ باید ریشه‌یابی کرد که چه شرکتی این محصولات را در اختیار قرار نمی‌دهد و دلیل آن چیست؟

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر کمبود ۲۰ قلم دارویی در کشور و میزان تأثیر تحریم‌ها در این زمینه خاطرنشان کرد: مشکل تحریم‌ها این است که قبلا از طریق ال سی کار انجام می‌شد یعنی اینکه از یک شرکت خارجی ال سی گرفته می‌شد که بانک پرداخت پول را تضمین می‌کرد، در این بین با واردات مواد اولیه و انجام کار؛ مابقی پول به شرکت پرداخت می‌شد.

رئیس انجمن متخصصین علوم دارویی کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر روند کار برعکس شده به طوری که دنبال پرداخت تمام پول برای واردات مواد اولیه هستند؛ افزود: البته تمام پول پرداخت می‌شود، ماده اولیه وارد و دارو هم تولید می‌‌شود اما با پخش و … پول برنمی‌گردد.

وی با بیان اینکه از سوی شرکت‌ها دیگر توان مالی برای تولید باقی نمانده است، گفت: محدودیت‌های ارتباط بانکی با کشورهای مختلف باعث محدویت دسترسی به مواد اولیه شده است.

سبزواری خاطرنشان کرد: در صورت محدودیت منابع مالی، تلاش بر تأمین ماده اولیه دارای کیفیت و قیمت پایین است زیرا امکان واردات ماده اولیه با قیمت بالا نیست زیرا در صورت انجام این کار، برگشت پول نیز درست صورت نمی‌گیرد و این یعنی ضرر!

انتهای پیام/و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *