قدرت شعر یکی از عوامل پیروزی رزمندگان در دفاع مقدس بود

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، علیرضا رادفر امشب در آئین اختتامیه جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری که در سالن اجتماعات شرکت برق ارومیه با حضور نماینده ولی فقیه در استان حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی برگزار شد، اظهار داشت: به وضوح قدرت شعر و تاثیر نوای حاج صادق آهنگران در هشت سال دفاع مقدس را دیدیم، به طوری که در پیروزی رزمندگان اسلام این دو موضوع تاثیر زیادی داشت.

وی شعر و شاعری را اوج زیبایی و عظمت کلام انسان دانست و افزود: شاعران به این وسیله نهایت خواسته و آرزوی خود را در چند کلمه با زیبایی و شیوایی بیان می‌کنند، به طوری که تا اندازه‌ای شعر در روح، جان، عقاید و آمال انسان‌ها اثرگذار است، که اعراب جاهلیت در زمان صدر اسلام حصرت محمد(ص) را به شعرگویی متهم می‌کردند.

این مسؤول با بیان اینکه شعر برای همه قابل فهم بوده و اقشار مختلف مردم معمولا عمق آن را درک می‌کنند، ادامه داد: به ویژه اینکه میزان اثرگذاری آن را در هشت سال دفاع مقدس به واسطه نوای حاج صادق آهنگران همه ما به وضوح دیدیم، به طوری که با همراهی شعرا و معلمانی خوش‌بیان و سخنور رزمندگان را تهییج کرده و شوق شتاب به جبهه‌‌های حق علیه باطل را در آنها ایجاد می‌کردند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی با اظهار اینکه شاعر نمی‌تواند درد جامعه را نبیند بلکه باید مشکلات را دیده و باید آن را به تصویر بکشند، اضافه کرد: شاعر در یک بیت می‌تواند مفاهیم زیادی را به اقشار مختلف مردم، مخاطبان خاص و عام خود منتقل کند، به طوری که امروز می‌بینیم با شعر محبت خودشان، مسائل و دغدغه‌های‌شان را مطرح می‌کنند.

رادفر استفاده از هنر به ویژه شعر را در نهادینه‌سازی ارزش‌های دینی، فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار دانست و بیان داشت: قرار گرفتن در این مسیر به معنای واقعی کلمه حائز اهمیت بوده این روش مطلوب و ارزشمند است، پس باید هنرمندان، شعراء و مدیحه‌سرایان مورد حمایت قرار گیرند.

وی از برگزار‌کننده‌های جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان ترکی آذری دستگاه‌های اجرایی که در این زمینه قدم برمی‌دارند، قدردانی کرد و گفت: حرکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، سایر نهادها و ارگان‌ها برای تدارک چنین جشنواره‌ای به معنای واقعی کلمه ارزشمند بوده و نباید از تاثیرگذاری آن غفلت کنیم.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت نهفته در هنر تاکید و تصریح کرد: هنرمندان متعهد، متدین و تلاشگر زیادی در رشته‌های مختلف هنری وجود دارند، که باید برای شناسایی، تقویت و معرفی آنها به جامعه به صورت جدی قدم برداشت.

انتهای پیام/۶۱۰۰۲/ن۳۰

http://fna.ir/46QYHJ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *